Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лозан Панов призова президента да създаде спецкомисия за ЦУМ-гейт

Подобно решение не противоречи на разделението на властите, смята шефът на ВКС

11 коментара
Лозан Панов призова президента да създаде спецкомисия за ЦУМ-гейт

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов призова президента Румен Радев за директна намеса в разплитането на скандала около срещата между главния прокурор Сотир Цацаров и собственика на "Овергаз" и в. "Сега" Сашо Дончев, организирана от функционера на БСП Георги Гергов в офиса му в ЦУМ.

Върховният съдия изпрати на държавния глава писмо с молба да създаде специална комисия, която независимо от останалите компетентни органи да провери детайлите по случая, станал известен като ЦУМ-гейт, съобщиха от ВКС в понеделник.

Според Панов подобен акт на Радев няма да противоречи на конституционно закрепеното разделение на властите, тъй като при осъществяването на някои от правомощията си "президентът осъществява и регулативни функции по отношение на другите държавни органи".

Председателят на ВКС изтъква още, че "няма пречки президентът да упражнява и извънконституционна намеса при определени политически ситуации", позовавайки се на решение 25 на Конституционния съд от 1995 г., според което "авторитетната намеса на президента може да има съществено политическо значение".

Панов аргументира молбата си с липсата на адекватна реакция по скандала от страна на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и с обстоятелството, че самият Цацаров очевидно отказва да инициира прокурорска проверка на собствените си действия.

"В централизираната система на прокуратурата всички административни ръководители в прокуратурата са подчинени и се отчитат пред главния прокурор (чл. 136, ал. 4 ЗСВ). Главният прокурор е върховният гарант за осъществяването на надзора за спазването на законите в Република България и неговият отказ да отговаря на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) във връзка с нерегламентираната му среща и липсата на каквато и да било институционална реакция, хвърля основателни съмнения за наличието на правова държава. Когато имаме нерегламентирани контакти на главен прокурор с бизнесмени, спрямо които се извършват предварителни прокурорски проверки и които имат политически позиции, в навечерието на изборите е грубо погазване на закона", пише шефът на ВКС на Румен Радев.

Според висшия магистрат скандалът ЦУМ-гейт и последвалите го информации за прокурорските проверки в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) са създали усещането, "че дейността на прокуратурата за възбуждане на наказателно преследване и осъществяване на надзор за законност се обуславя не от предвидените основания в закона, а от лични контакти, непрозрачно влияние и корупционни практики".

"Действията на главния прокурор пораждат основателни съмнения за дефицит, а защо не и за липса на правова държава. Без съмнение е, че това ще доведе до делегитимиране на една ключова държавна институция, каквато е прокуратурата. Нещо повече. След обявяването на срещата от единия от участниците, последвалите действия от страна на прокуратурата и неустановената истина за състоялия се разговор водят до възникването на основателни съмнения в обществото за съществуване на опасност оплакалият се от злоупотреба с власт гражданин да стане обект на репресивен реваншизъм", допуска председателят на Върховния касационен съд.

По-нататък в писмото си той подробно аргументира тезата си, че конституцията позволява на президента да създаде подобна спецкомисия, както и, че това не би накърнило независимостта на съдебната власт.

"Като орган по назначаването на главния прокурор, считам Вашата намеса за много наложителна, тъй като в настоящата ситуация Вие бихте могли да предотвратите девалвацията на доверието към цялата институционална система на държавата. Ако това събитие бъде оставено без правни последици, това би довело до дълбоко накърняване на доверието на българските граждани в съдебната система, а навън, пред нашите партньори в Европейския съюз, страната ни е заплашена от имиджова катастрофа с дългосрочни последици", посочва още Панов.

Според него между властите не съществува "китайска стена", тъй като те си взаимодействат. Освен това в демократичния правен ред не случайно е предвидена фигурата на президента, чиито "авторитет и компетенции олицетворяват съществуването и единството на държавата и тази негова позиция оправдава той да има функцията по балансиране на политически процеси".

"В правната теория това положение е известно като "активeн арбитраж" у държавния глава, оприличаван на "четвърта власт". Конституцията на Република България, без изрично да визира "арбитража", който президентът на Републиката има като умиротворител и като балансьор сред трите власти, съдържа това разбиране, но изразено с думите: "олицетворява единството на нацията" посредством предоставените му функции в трите разделени власти", допълва Панов.

В писмото си до Радев той приветства решението на Инспектората към ВСС да образува проверка за ЦУМ-гейт, но изтъква, че "за съжаление проверката и доказването на фактите, свързани с данни за извършаването на престъпление от страна на главния прокурор, не са в правомощията на главния инспектор".

"Компетентен орган за това е Прокуратурата на Република България. Няма да коментирам действията на ВСС, свързани с казуса на главния прокурор, защото има събития, които са толкова абсурдни, че човек не бива да ги коментира. В качеството си на "арбитър" на трите власти, Ви моля, да предприемете съответните действия за установяване на истината за срещата на главния прокурор с двамата бизнесмени, за да предотвратим срива на доверието в институциите. Резултатите от една обективна проверка от напълно независим орган, който стои равноотдалечен от трите власти, каквато е президентската институция, биха били достатъчно основателен повод, ако има данни за извършено престъпление, за сезиране на Прокуратурата и последващи стъпки за охраняване на досъдебното производство от евентуални репресии върху разследващите магистрати от страна на главния прокурор", посочва още шефът на ВКС.

В края на писмото си до Радев той отбелязва, че стойността на президентските правомощия са в пряка зависимост от характера на личността, избрана на този пост. По думите на Панов "при един слаб като личност президент "силните" правомощия ще бъдат "слаби", а "при един президент, притежаващ воля и характер, "слабите" правомощия могат да се изпълнят с истинска мощ".

"Дълбоко вярвам, господин президент, в силата на Вашия характер! В момент когато институционалното доверие в страната е пред пълен срив, а имиджът на държавата ни е на път да катастрофира, Вие, като най-висшестоящия и обективен арбитър, бихте могли да предотвратите тези негативни последици. Никой от тези, които са поели кръста да участват в управлението на страната, не бива да забравя, че историята ще бъде безпощадна към всички, които отказват да бранят достиженията на демокрацията и правовата държава. Дълбоко вярвам, че с Вас бихме могли да работим заедно за връщането на доверието в институциите. Дълбоко вярвам и в това, че занапред ще инициирате онези законодателни промени в Конституцията, които да гарантират върховенството на правото и въведат онзи механизъм за контрол на главния прокурор, който занапред да ограничи възможностите за произвол от негова страна", обръща се Панов към държавния глава, цитирайки мисълта на Уинстън Чърчил: "Отговорността е цената на величието".

Председателят на ВКС отправи подобен призив и към предшественика на Радев – Росен Плевнелиев. Тогава Панов поиска от президента да създаде независима комисия, която да провери аферата със скандалните разговори между бившите съдийки Владимира Янева и Румяна Ченалова с адвокат Момчил Мондешки, добила популярност като Яневагейт. Плевнелиев обаче отказа, посочвайки, че "всеки държавен орган следва много стриктно да се придържа към своите законоустановени правомощия без да изземва правомощия на други органи и без да се намесва в работата на другите власти".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #11
  2. Преслав
    #9
  3. [email protected]
    #8
  4. Отговор на коментар #2

    Защо всички депутати в новото НС мълчат по темата като пръднали? Включи няколкото клетки на глаткото си милиционерско мозъче. Лозан Панов се бори за върховенство на закона и правова държава. Ти бълнуваш "агн.главички". Кога ще стоплите с колегата ти Преславчо, че спазването на законите в Република България е и за ваша полза???

  5. Лизи Гугуткова
    #5

    На 23-ти Май, в деня на убийството на първия италиански прокурор, който се осмели да се бори срещу мафията, ще има голям протест срещу българската мафия в София.

  6. lubobansko12
    #4

    Лозан Панов е последният почтен магистрат и държавник на високото ниво. Съмнявам се Радев да реагира държавнически, предвид зависимостите си. Но, кой ли знае? Може пък да прояви харамтер....

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    Докато има толкова мършав матриал, като долния Трол стоян, няма да се оправим. Със тъпи комунистически опорни точки се опитват да омаловажат хората, които се борят с мафията.

  8. [email protected]
    #2

    Острието на агн.главички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.