"Лудогорец" отстрани "Партизан" и е на крачка от Шампионската лига

Отборът от Разград спечели и втората среща в Белград с 1:0

16 коментара

Българският шампион "Лудогорец" е на крачка от влизане в Шампионската лига по футбол след като отстрани "Партизан" Белград след две победи. Преди седмица в Разград тимът на братя Домусчиеви спечели първата среща с 2:1, а снощи и гостуването си в Белград с 1:0.

Сега остава да преодолее и последния кръг от квалификациите, за да намери място в основните групи на Шампионската лига. Дори и да не успее със сигурност "Лудогорец" ще играе в турнира за Лига Европа.

Освен това снощната победа на шампиона донесе добри точки за българския клубен коефициент в УЕФА, а на "Лудогорец" осигури значителни приходи от наградния фонд на двата турнира на Стария континент.

Успехът на "Лудогорец" с 1:0 на стадиона в Белград дойде в последните минути на срещата след точно изпълнена дузпа от Христо Златински. Преди това невероятният страж на бългрите  Стоянов, с помощта на Господ, опазиха вратата суха от сръбските атаки.

"Вече сме в Европа! Много беше тежко, но този път Господ бе с нас. Мислех в един момент, че ще изтървем мача“, бях първите думи на собственика Кирил Домусчиевслед историческата победа на отбора му.

Нулево равенство през първото полувреме

Двубоят започна по-силно за домакините, като още в 6-ата минута българина Иван Иванов, който играе за "Партизан", застраши вратата на "Лудогорец" със задна ножица от средата на наказателното поле.

От този момент нататък разградчани започнаха да пресират по-активно и стигнаха до първото чисто положение в мача. Иван Стоянов се отскубна от Обрадович, напредна към вратата, но се засуети и не успя да нанесе точен завършващ удар.

Подкрепяни от многобройната си и активна агитка сърбите вдигнаха оборотите и натикаха "Лудогорец" в неговата половина. Предизвикателствата за вратаря Владислав Стоянов обаче се изчерпаха с няколкото центрирания от игра и от статични положения.

В 31-ата минита Митрович засече поредното центриране и удари горната греда, но се оказа, че нападателят на “Партизан“ е бил в засада.

Десетина минути по-късно "Лудогорец" отново можеше да открие. Вратарят Лукач и бранителят Остоич се сблъскаха пред наказателното поле, а топката попадна у Златински. Халфът стреля от над 40 метра, но не успя да намери опразнената врата. Лукач обаче се контузи и бе заменен веднага от Живко Живкович.

Така първото полувреме завърши при нулево равенство.

Решаваща дузпа две минути преди края на срещата

След почивката "Партизан" се хвърли в атака и на два пъти беше  близо до гола. В първия случай Стоянов изби акробатично с една ръка далечен изстрел на Нинкович, а малко по-късно Гърбич изтормози Йордан Минев по левия фланг, но Стоянов отново помогна с изчистване с крак.

Българският шампион излезе от миникризата за десетина минути и на свой ред опита да застраши резервния страж Живкович.

Двадесетина минути преди края Безяк затвърди лошото впечатление от играта си и вместо да завърши добра контраатака на "Лудогорец", се строполи в наказателното поле при минимален контакт. В ответната атака Мантула трябваше с шпагат да спира поредното центриране от десния фланг, което този път бе изпратено към вратата на българите по земя.

Последваха инфрктни минути за "Лудогорец", след като първо Мантула бе близо да си вкара автогол, а след това Минев трябваше да чисти от голлинията след първата неумела намеса при корнер на Владислав Стоянов.

Времето напредваше, а с него дойде и злтната възможност за "Лудогорец". Резервата Витиня подхвана контраатака в 86-ата минута, центрира към Безяк, който бе съборен на метър пред вратата на "Партизан". Последва дузпа с червен картон, от която точен бе Христо Златински.

В продължението Счепович остана сам срещу Стоянов, но българският вратар окончателно отчая сърбите.

Така "Лудогорец" постигна трета поредна победа в Шампионската лига и с надежда очаква жребия за финалния плейоф. При успех в следващите два мача, родният шампион ще играе в групите на най-силния футболен турнир в Европа. Ако се препъне за утеха "Лудогорец" ще играе в групите на Лига Европа.

Домусчиеви: Вече сме в Европа

Собствениците на "Лудогорец" - братятя Кирил и Георги Домсчиеви, които осигуряват финансирането на отбора, бяха на седмото небе от щастие след успеха над силния тим от Белград.

"Вече сме в Европа! Много беше тежко, но този път Господ бе с нас. Мислех в един момент, че ще изтървем мача. Оттук нататък трябва да се си повярваме малко повече и да вдигнем нивото", заяви клубният бос Кирил Домусчиев.

"Това най-вероятно е най-големият подарък за рождения ми ден. Много съм развълнуван. Много напрежение, не знам как е било по телевизията, но тук на стадиона беше тежко. Не исках да мисля нищо, когато Златински се засили да бие дузпата. Той я изпълни перфектно и вкара.

До тук се стигна с много работа на всички нива. Сериозно подхождахме към всеки един детайл, футболно, организационно. Крайно време беше да извадим малко късмет и този труд да бъде възнаграден.

Нека не казваме "хоп" преди да сме скочили. Виждате, че футболът ни е далеч от европейското ниво. Ще видим какъв ще бъде жребият и тогава ще вървим напред. Радостното е че стигнахме до плейоф. Мисля, че моделът който практикуват "Лудогорец", "Литекс" и "Ботев" е верният път", коментира Георги Домусчиев.