Лудогорец премина груповата фаза на Лига Европа

Лудогорец стана вторият български отбор, който преодолява груповата фаза на Лига Европа след равенство 1:1 като домакин на Черноморец (Одеса). С този резултат отборът събра 10 точки и се класира за 1/16-финалите в турнира.

В оставащите два мача от групата българският шампион има шанс да спечели дори и първото място в групата. Това може да стане още в следващия мач, ако Лудогорец изкара равен с ПСВ (Айндховен) като домакин.

В четвъртък вечерта тимът от Разград загуби първи точки в надпреварата след оспорван двубой с Черноморец. Българите на моменти показа известни колебания в играта си. Футболистите на Лудогорец откриха резултата още със старта на второто полувреме при отлична скоростна атака, завършена от Жуниор Кишада.

Гостите от Черноморец стигнаха до изравнително попадение, дело на Олексий Гай в 64-ата минута след остро центриране. Това беше първият гол, който Лудогорец допуска в груповата фаза.

Българският тим остава начело във временното класиране в група B с 10 точки. Те вече са недостижими за последните два отбора "Черноморец" с 4 точки и "Динамо" (Загреб) с една, претърпял загуба с 0:2 като гост на ПСВ в другата среща от групата.

Първите български отбор, който премина груповата фаза на Лига Европа бе Левски (София) през сезон 2005/2006 година. Тогава "сините" достигнаха 1/4-финал в турнира, което остава най-големият успех на български отбор в европейските клубни турнири след 1989 година.