Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лустрацията в Румъния не нарушава човешките права

5 коментара
Лустрацията в Румъния не нарушава човешките права

Забраната на сътрудници на бившата румънска политическа полиция Секуритате да заемат висши държавни длъжности не нарушава Конвенцията по правата на човека и основните свободи.

Това е постановил Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) във вторник по делото "Наидин срещу Ръмъния", съобщава специализираният сайт "Правен свят".

Магистратите отхвърлят жалбата на бившия заместник префект на Калъраш Петре Наидин, депутат с три мандата в парламента, който твърди, че лустрацията за бившите служители на Секуритате, въведена със закон през 2003 г., нарушава правото му на зачитане на личния и семейния живот (чл. 8 от Конвенцията) във връзка с чл.14 - забрана за дискриминация.

Евросъдът е взел предвид и решение на румънския Конституционен съд, според което забраната за заемане на държавна служба от бивши сътрудници на политическата полиция е оправдано поради очакванията към всички държавни служители за лоялност към демократичния режим.

Съдът потвърждава правото на всяка държава да регулира условията на труд в публичния сектор. Една демократична държава има легитимен интерес да изисква от държавните служители демонстрация на лоялност към конституционните принципи, на които се основава, се казва в решението, цитирано от "Правен свят".

ЕСПЧ приема, че различното третиране на жалбоподателя и други бивши служители на румънската политическа полиция от времето на предишния режим, преследва легитимна цел - защита на националната сигурност, обществената безопасност, както и правата и свободите на другите. За да избегне повторение на миналото, румънската държава трябва да бъде основана на демокрацията, която е в състояние да се защити.

Що се отнася до пропорционалността на наложената мярка, ЕСПЧ отбелязва, че жалбоподателят има неограничена възможност да получи работа в частния сектор, дори и във фирми, които имат потенциална обвързаност с държавни интереси - икономически, политически и свързани със сигурността. Също така, той не е лишен от възможност да заема позиция в други сфери на публичния сектор, които не са свързани с упражняването на публична власт.

Жалбата се отнася до промяна през 2003 г. на чл. 50 от Закон №188/1999 г. за статута на държавните служители, с която се въвежда различно третиране на кандидатите да започнат или да продължат работата си в публичната администрация, според тяхното минало поведение. За сътрудниците на Секуритате се въвежда забрана за заемане на държавна служба.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Dadmoroz
    #4
  3. Dr. Web Browsing
    #3

    Много е просто Уотсън: преди да си отговорим на въпроса "кога", трябва да си отговорим на въпросите "кой" и "как" изготвя съответните закони.

  4. Pesho
    #2

    А в Бългаия КОГА? Искаме закон за лустрация на бивши агенти на ДС!

  5. dimitardi100
    #1

    Трябва да се вземе под внимание дали слугите на репресивния комунистически режим си признават грешките или не! Дали се разкайват или не! Дали се отричат от него или не! Това са много важни неща, защото ако е така не трябва да има пречка ! Всеки прави грешки и всеки има право да се поправи! Ако някой не иска, тогава за него да действа забраната! Има начини да се разбере дали е истинско покаяние или е парлама!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам