Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МААЕ - очите и ушите на международната общност в Иран

0 коментара
МААЕ - очите и ушите на международната общност в Иран

В Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) го наричат "тъмницата". Става въпрос за претъпкано помещение, скрито в сутерена на международната агенция във Виена, в което се намира техниката, използвана от инспекторите при проверките дали страните спазват ядрените си задължения, пише в сряда агенция Франс прес.

Тук са складирани най-модерни уреди, с които служителите на агенцията на ООН ще проверяват дали Иран изпълнява ангажиментите си по силата на историческото споразумение, сключено с големите сили вчера във Виена.

Прикрепени към стените на "тъмницата" камери, поставени в сини метални кутии, дават възможност да се заснемат инспектираните от МААЕ ирански ядрени обекти. Такива камери не могат да се намерят на пазара, те са изработени специално за агенцията. Записите, които те правят, както и електронните печати, които могат да се поставят върху ядрените инсталации, не подлежат на фалшифициране.

Други високотехнологични джаджи, сред които има и чисто нови, измерват например равнището на урановия хексафлуорид, UF6, (под формата на газ) в центрофугите. Когато е високообогатен, урановият хексафлуорид може да се използва за направата на атомна бомба.

На излизане от "тъмницата" човек си мисли, че МААЕ наистина ще бъде, както казва нейният генерален директор Юкия Амано, "очите и ушите на международната общност" в Иран.

Засилени инспекции

Цялата тази ултрасложна апаратура обаче не служи за нищо, ако ги няма хората. Сега МААЕ, която вече има достъп до ирански ядрени обекти, разполага четирима до десет инспектори на ден на терен.

След подписването на споразумението обаче, работното натоварване на агенцията ще се увеличи, тъй като тя трябва да инспектира и други обекти. Това включва военни обекти, където Иран би могъл да извършва конвенционални експерименти, приложими в ядрена програма.

Една от главните задачи на МААЕ в действителност е да хвърли светлина върху възможните военни измерения на иранската ядрена програма. Техеран, който винаги го е отричал, е заподозрян, че е извършвал тайни изследвания до 2003 г., а може би и след това, за целите на военна ядрена програма.

МААЕ иска достъп до учените, документите и местата, за които се предполага, че са свързани с тези изследвания.

"Няма да се правим на каубои, както беше в Ирак, и да гледаме под леглото, нито ще искаме самопризнания от иранците, но трябва да се изясни миналото, за да имаме доверие в бъдеще", обяснява западен дипломат.

МААЕ ще се заеме също с центрофугите - машините за обогатяване на уран. Съгласно споразумението Техеран приема да намали драстично броя на центрофугите си и те да бъдат подпечатани от МААЕ.

Агенцията на ООН ще проверява също запасите на Иран от нискообогатен уран и преустройването на реактора в Арак.

Болници, военни обекти. . .

Според бившия инспектор Томас Шей МААЕ може би трябва да разчита на услугите на чуждестранни тайни служби или на ирански дисиденти.

"Ако Техеран поиска отново да разполага с тайни съоръжения, той би могъл да ги скрие в промишлени обекти, болници, търговски центрове или военни бази", казва Шей в доклад за Американската асоциация за контрол на оръжията.

МААЕ, основана през 1957 г. от Общото събрание на ООН, за да насърчи развитието на атомната енергия за мирни цели, носител на Нобелова награда за мир за 2005 г., е смятана от някои в Иран за развъдник на шпиони и за пристрастна организация. Отношенията с Техеран все пак от две години се подобриха, казва дипломатически източник.

Прилагането на споразумението ще е "огромно глобално усилие за институцията", чийто годишен бюджет възлиза на 350 милиона евро, казва друг източник от дипломатическите среди.

"Това ще е най-значителната операция на МААЕ" и нуждата от хора, финансиране и техника, ще е съществена, предупреди през май Амано, припомняйки, че прилагането на междинното споразумение, сключено през ноември 2013 г. между Техеран и големите сили, е струвало по 1 милион евро на месец.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.