Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония иска от Гърция спорът за името да се решава на по-високо равнище

7 коментара
Никола Попоски

Македонският външен министър Никола Попоски се срещна вчера в Брюксел с гръцкия си колега Евангелос Венизелос и постави пред него искането спорът за името на Македония да се решава в диалог на по-високо равнище, както и да се деблокира решението за начало на преговори на Македония с ЕС, съобщава македонският весткник "Дневник" във вторник.

Разговорите потвърдили различните становища на двете страни. "Очевидно фокусът е различен. Ние очакваме вместване на двата въпроса, а те търсят цялостно дефокусиране и повече алиби, отколкото истински напредък", заяви Попоски за "Дневник" след срещата.

Главната цел на македонската страна била на срещата да се види има ли напредък по отношение на двата ключови въпроса и да получи отговор дали Гърция планира да покаже на практика, че е посветена на продължаване на процеса на разширяване на ЕС, като даде възможност да започнат преговорите на Македония с ЕС.

Македонската страна иска да види има ли Гърция готовност да покаже политическо ниво на посветеност - не срещи проформа, а истински срещи, по същество и с политически мандат, както бе предложено, на равнище премиери, за решаване на наложения спор за името.

"Поставих въпроса има ли възможност решението за дата за преговори да се деблокира по време на литовското председателство на ЕС, и да започнем преговорите по време на средващото, гръцко председателство, но не получих конкретен отговор нито на този въпрос, нито на въпроса за преговорите за името", каза Попоски.

Това беше първата среща на Попоски с Венизелос от назначаването на последния за вицепремиер и министър на външните работи на Гърция. Срещата  се състояла по искане на македонския министър.

Същите въпроси, които Попоски поставил на Венизелос, ще бъдат поставени и на срещата му с европейския външен министър Катрин Аштън. На тази среща Попоски ще попита кой е начинът да започнат преговори с ЕС в условия, когато напредъкът на Македония в евроинтеграционния процес е спрян, пише "Дневник".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Анонимен
    #6

    ЕU Правилно. Крайно време беше. Преди 3000 или 2300 години гърците робували на Македония. Десетки години или векове македонско иго, но все пак, в Старата ера. Време е да преодолеят комплексите си и гледат напред - как да се интегрират в модерното демократично Европейско семейство. Европа е насреща! Търси и ще получиш помощ. От Европейския Съюз. "Македония иска от Гърция спорът за името да се решава на по-високо равнище"

  3. Анонимен
    #5

    БЮРМ посръбчени българи с промити мозъци и фалшификатори на историята. Te имат историята на СФРЮ от 1945г. Всичко преди това е история на България и Гърция.

  4. Анонимен
    #4

    Историята не е наша или тяхна, историята ни е обща, но след толкова години посръбчване тия политици са си въобразили, че са велика нация, нямаща нищо общо с българите. И това комсомолче тук се пъчи като голям политик способен да диктува на Европа условията си. Комсомолска наглост!

  5. Анонимен
    #3

    Ако има някой, който може да надмине ББ по наглост и тъпанарщина това е само БРЮМ-чо! Щели да питат ЕС? Като Посеркото Попоски не е прочел правилата за влизане в ЕС, да пита! Искал! И аз искам да престанат да крадат чужда история, ама те НЕ ИСКАТ!

  6. Анонимен
    #2

    Едва когато различните управляващи в БЮРМ престанат да се щурат във времето /от дядото на Александър - цар Пердика досега/ и пространството /от цяла Северна Гърция до Югозападна България/ търсейки "идентичност" ще може да се води сериозен разговор с тях. Могат да си помогнат като инициират създаване на етичен кодекс на скопските медии, където споменаването на "македонско малцинство" в съседните държави да е недопустимо.

  7. Анонимен
    #1

    За Горна Република требе да биде най-високото ниво. Като за Горна Волта, направо. Тъкмо в ООН ще седят до Tuvalu, Upper Volta и Uganda, както и през няколко стола от USA=

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.