Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония във вихъра на перфектна политическа буря

2 коментара

Улица "Перо Илиевски" в Куманово в понеделник изглежда така, като че ли у била ударена от цунами – изтръгнати павета, срутени от бронираните автомобили на специалните антитерористични части на македонската полиция стени.

Етническите албанци жители на този северен македонски град стъпват предпазливо по счупените стъкла и керемиди, смачкани коли, мръсотия и кръв - щетите извършената през укинда операция, оставила 22-ма убити и възвестила нова фаза на несигурност в страна, която е в дълбока в криза.

Това пише във вторник агенция Ройтерс в репортаж от Куманово.

Детайлите около полицейската операция остават оскъдни, но НАТО и Европейският съюз незабавно призоваха правителството на Никола Груевски за "прозрачно разследване" на случилото се.

Доверието на Запада към премиера Груевски вече месеци наред е поставено под въпрос заради обвиненията на опозицията в незаконно подслушване и щироко разпространена злоупотреба с власт, пише агенцията и добавя, че за 17 май опозицията планира нова голяма демонстрация.

Албанците, които живеят на ул. "Перо Илиевски" в етнически смесения град Куманово, както и политическите опоненти на Груевски, обвиняват правителството, че опитва да отклони вниманието и да притъпи исканията да се откаже от властта.

"Избраният за операцията момент е прекалено подозрителен, за да не бъде направена връзка", казва Флориан Бибер, експерт по Балканите от Университета в Грац, Австрия. "Това не означава, че не е имало терористична атака, но предполага, че властите може са намесени. Единственият, който очевидно би извлякъл полза от насилието, е управляващата партия", посочва Бибер пред Ройтерс.

Малката, бедна бивша югославска република, където албанците са около 30% от 2-милионното население, беше на ръба на гражданска война през 2001 г., когато албански бунтовници влязоха в сблъсъци със силите за сигурност преди да се стигне до мирно споразумение с посредничеството на НАТО.

Интеграцията беше откъслечна, но западни дипломати казват, че въпреки продължаващите оплаквания, Македония не е на ръба на етническия конфликт. По-голяма заплаха за стабилността представлява политическото противопоставяне след 9-годишното управление на Груевски, наред с недоволството и на македонци, и на албанци от бедността, безработицата, корупцията и липсата на прогрес в евроатлантическата интеграция.

"Няколко отделни проблема се съединяват в перфектна буря", пише балканският анализатор Марко Прелец в профила си във Фейсбук.

Груевски заяви, че полицията е елиминирала "една от най-опасните терористични групировки на Балканите", ръководена от етнически албанци от съседно Косово и планирала атаки над полицейски управления, молове и спортни събития.

Разрушенията на улица "Перо Илиевски" са красноречиви за мащабите на насилието

"Не знам каква беше целта на това", казва Рамадан Бафтиу, който седи върху останките от сринатата фасада на двуетажната си къща, опустошена от огън и куршуми.

Бафтиу разказва, че той и семейството му са прекарали 12 часа в мазето, преди да избягат по време на затишие в сраженията. "Къщата трябва да се разруши", казва той пред репортера на Ройтерс.

Той и съседите му казват, че не са виждали въоръжени мъже в района – нещо, което няма как да се потвърди в обстановката на различни твърдения, интриги и манипулации в Македония.

С изключение на загиналите полицаи, останалите жертви на операцията не бяха назовани, посочва агенцията.

Посланици на редица западни държави в Македония изразиха съмнения в това доколко правителството в Скопие е отдадено на демокрацията и европейските ценности, след като не успява да отговори на обвиненията за злоупотреба с власт.

Зоран Заев, лидерът на основната македонска опозиционна партия – социалдемократите, казва, че разполага с още записи, изобличаващи правителствения контрол над съдии, журналисти и провеждането на избори.

Протестиращи граждани вече веднъж влязоха в сблъсъци с полицията, а целият скандал подчерта проблемите на Македония, които се коренят в неуспеха ѝ да се присъедини към ЕС и НАТО. Страната има дългогодишен спор с Гърция за името и това е основна пречка в напредъка на евроинтеграцията.

"Ройтерс" припомня, че в понеделник за пореден път имаше скромен протест пред парламента, при който беше почетена паметта на загиналите през уикенда. "Гражданите на Македония се събират заедно, вместо да се поддават на пропагандата, която опитва да ни разедини", казва пред Ройтерс една от протестиращите - Ясмина Голубовска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  2. demokrat
    #1

    От всякъде си е перфектна политическа интрига на демократичния запад срещу руския газопровод.Рамадан Бафтиу не знае каква е целта,но си мълчи за това кой уби полицаите.И нито един журналист не поставя този въпрос.Поне в нашите медии.Такава е линията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.