Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон къса с френското табу за фермерските субсидии

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

С промяна в курса, която може да разпали гражданска война във френската политика, френският президент Емануел Макрон скъса с традиционно непоклатимата защина на субсидиите на земеделските производители в страната, пише "Политико".

Ако има нещо, което се смяташе за сигурно в преговорите за бюджета на ЕС на всеки седем години, то това беше, че Франция ще окаже най-силната съпротива срещу по-либералните икономики в Северна и Източна Европа, които разглеждат земеделските субсидии като неоправдано разточителна реликва от друга епоха.

Но сега и Франция дава сигнал, че Общата селскостопанска политика (ОСП) не е свещената крава, която някога е била, и е нужен нов подход. Излизането на Великобритания от ЕС ще отвори годишна дупка от 12 милиарда евро в новата бюджетна рамка 2021 – 2027 г., което предопределя нуждата от стратегическо преразглеждане на разходите на ЕС.

Отбраната, сигурността, миграцията и цифровите технологии се очертават като ясни стратегически приоритети за Брюксел. Това поставя в трудна позиция защитата на свещения статут на фермерите, особено на по-големите собственици на земя. При сегашния бюджет огромни суми от 58 милиарда евро годишно, или около 40% от бюджета на ЕС, отиват за плащания по ОСП, но 80% от тези средства се отнасят само до 20% от стопанствата.

Изданието цитира писмо от декември, с което Париж призовава Брюксел да даде приоритет на отбраната и образованието, като предприеме "дълбоки реформи на най-старите политики ( ОСП и политиката на сближаване)" с цел "да се посрещнат по-добре предизвикателствата, на които тези политики трябва да отговарят, за да се постигне ефективност и добавена стойност на европейско равнище".

Защита до последното евро

Посланието, с което се приема необходимостта от цялостна промяна, се различава драматично от досегашната непоклатима позиция на Франция за съхраняване на статуквото при селскостопанските субсидии. Предложението на ЕК за бюджета се чака през май и както винаги, от Франция се очаква да защитава ОСП като неприкосновената червена линия.

Погледнете седем години назад и тогавашния президент Никола Саркози, който се заричаше да защити размера на френския дял за ОСП до "последното евро", изправен пред плановете на бившия еврокомисар по бюджета Януш Левандовски да намали субсидиите за селското стопанство. "Никой не би трябвало да си представя, че ще позволим разрушаване на Общата селскостопанска политика. Капацитетът ми да приемам компромис по тази червена линия е нула - плюс нула ", казва Саркози преди седем години, цитиран от "Политико".

Като се има предвид историята на Франция във формирането на земеделската политика на ЕС, промяната в тона на Париж е забележителна. Следвоенните френски политици не само създадоха ОСП през 1962 г., когато поискаха система за директни плащания за своите земеделски стопани в замяна на съгласие за общ европейски пазар. Франция също така остава най-големият нетен бенефициент на политиката, като получава от Брюксел около 9 милиарда евро годишно за подпомагане на фермерите си.

Новината от Париж не пада от небето. В разпространено изказване по политическите си приоритети през септември, Макрон постави въпроса дали ОСП работи за фермерите или за потребителите и каза, че на страната трябва да се позволи да се запита за режима на подпомагане "без табута".

Последното изявление на Париж, изготвено от генералния секретариат по европейските въпроси, не подкрепя изрично бюджетните съкращения, но мнозина в Брюксел четат между редовете. Европейският комисар по бюджета Гюнтер Йотингер, например, каза пред "Политико", че приветства готовността на Макрон да се захване с финансирането на ОСП.

"За първи път се обявява: "Да, ние знаем, че има нужда от някои съкращения и трябва да ги направим", смятам, че това е добър сигнал", казва Йотингер попитан относно позицията на Макрон по въпросите на селското стопанство.

"Мисля, че за собственото му доверие е важно не само да кажем: "Тук има несправедливост ... и ние трябва да направим повече", но да кажем: "Ние сме готови да стигнем до компромис" и да не очакваме всяко евро, всеки цент за селските райони и за земеделския сектор", допълва Йотингер.

Селската политика – скъпоценното бижу на Франция

Френският евродепутат Мишел Дентин, който принадлежи към дясната Европейска народна партия, видя писмото и го определи като знак на политическата буря, в която може да попадне френското правителство.

"Ако правителството реши да погребе завинаги илюзиите на онези, които все още мислят, че Франция трябва да бъде земеделска страна, която традиционно е защитник на ОСП, това правителство не е мое", казва Дентин и добавя, че тази селскостопанската политика е "скъпоценност" в ръцете на Франция.

Дипломат отхвърля интерпретацията на думите на Макрон, че френският президент дава знак за готовност за намаляване на разходите за ОСП. "Няма никакво намаляване на ОСП в този документ", казва той. "ОСП е истинска добавена стойност за Европа. Това, което ние казваме е, че ОСП има нужда да бъде реформирана. Ние няма да противопоставяме фермерите, изследователите и младежите", добавя дипломатът.

Френското финансово министерство заяви, че не знае за документа.

Ако обаче 40-годишният Макрон е решил да наруши установената френска политика, той го прави във възможно най-подходящото политическо време. Повечето експерти в областта на земеделската политика признават, че е почти сигурно, че финансирането за фермерите ще бъде намалено и борбата с тази тенденция може да означава изгубено време за загубена кауза.

На конференция миналия понеделник председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се доближи до признанието, че земеделските фондове ще бъдат орязани. Юнкер каза, че не подкрепя "кървави" съкращения, които биха предизвикали вреди в земеделската индустрия. Той обеща да сведе загубата на "кръв" до минимум и не отрече, че може би ще е нужна операция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Umoren
    #1

    ЕС губи милиарди от Брекзит; Великобритания също губи. А кой печели???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.