Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон, Льо Пен и границите на национализма

Оригиналното ядро на ЕС затвърждава интернационалистичната позиция

3 коментара
Макрон, Льо Пен и границите на национализма

Първият тур на президентските избори във Франция потвърди новата световна политическа тенденция. В страна след страна най-важното политическо разделение вече не е между леви и десни, а между националисти и интернационалисти.

Годината на пробива за националистите бе 2016-та – с Брекзит във Великобритания и победата на Доналд Тръмп в САЩ. Но френските избори показват, че Франция и по-голямата част от Европа ще останат на международната страна на линията.

Състезанието между Марин Льо Пен и Еманюел Макрон на финалния тур на изборите на 7 май ще е класическо състезание между националист и интернационалист. Льо Пен иска да извади Франция от единната европейска валута, да повиши митата, да затегне граничния контрол и да удари миграцията. Макрон е горещ привърженик на ЕС, вярва в свободната търговия и либералния подход към бежанците.

Социологическите проучвания – които вярно прогнозираха, че Макрон ще спечели първия тур с малка преднина пред Льо Пен – сега предвиждат той да спечели решителна победа на втория тур с над 60% от гласовете.

Разбира се, че много неща могат да се объркат за Макрон през следващите две седмици. Льо Пен е опитна в телевизионните дебати. Макрон е заможен бивш финансист и бивш министър и уязвим да бъде представен като член на недосегаемия елит. Може да му бъде спретнат скандал или да направи гаф. Но по-голямата вероятност е тези избори да минат по правилата и интернационалният кандидат Макрон да спечели чиста победа.

Тъй като състезанието Макрон - Льо Пен е част от международната идеологическа битка, изходът от вота във Франция ще бъде наблюдаван с повишен интерес от останалия свят. Очакваната победа на Макрон ще бъде посрещната с радост в Брюксел и Берлин, с разочарование в Кремъл и Белия дом и със смесени чувства в Лондон.

Льо Пен обещаваше същите неща като Тръмп, макар че нейният изказ е значително по-умерен от този на американския президент. (Така например кандидатката на Националния фронт никога не е обещавала "мюсюлманска забрана" в стила на Тръмп за всички мюсюлмани, влизащи в страната.)

Фамилията на Льо Пен ентусиазирано подкрепи Тръмп за президент на САЩ, а американският президент от своя страна направи доста ясни намеци в Туитър, че подкрепя Льо Пен за президент на Франция и че очаква тя да спечели. Но докато самият Тръмп ще е разочарован от победата на Макрон, неговите съветници по националната сигурност, които не споделят докрай ексцентричните възгледи на своя бос, най-вероятно ще изпитат облекчение.

Руското разочарование от вероятна победа на Макрон би било много по-прямо. Макрон бе единственият сред водещите кандидати на първия тур, който подкрепяше твърд курс срещу путинова Русия. Освен това руска банка отпусна сериозен заем на Националния фронт на Льо Пен – вероятно като инвестиция на Кремъл във всяването на бъркотия в ЕС.

Британската реакция на победа на Макрон би била микс от облекчение и осъзнаване. Правителството на Тереза Мей е против характеризирането на Брекзит като националистически спазъм – и подчертава продължаващата подкрепа на Великобритания за свободната търговия и силен ЕС. Но проблемът за Великобритания е, че самият ЕС вижда ясно в Брекзит проява на национализъм в Европа, с който трябва да се справи твърдо.

В този смисъл вероятна победа на Макрон ще е едновременно добра и лоша новина за Великобритания. Макрон е представител на силна и единна Европа, каквато правителството на Мей твърди, че иска. Трудността от гледна точка на Лондон ще е, че тази сила и това единство вероятно ще намерят израз в много твърд курс в процеса на договаряне на напускането на Великобритания на ЕС. Обратното, при победа на Льо Пен, Европа би поела по нови и опасни посоки, но това би помогнало на по-тесния проблем на Великобритания, тъй като вече може и да не съществува Европейски съюз, който да бъде напускан.

В по-широк европейски план вероятната победа на Макрон ще бъде разглеждана в контекста на последователните загуби на националистите на последните избори в Австрия и Холандия, както и свиването на шансовете им в Германия, където популистката партия Алтернатива за Германия се върна обратно на едноцифрена подкрепа, според нови социологически проучвания. Много вероятно изглежда и германският канцлер Ангела Меркел да спечели нов мандат на изборите през септември.

Националистически партии взеха властта в Полша и Унгария, но първоначалното ядро на ЕС се съпротивлява на националистическата вълна.

Перспективата за победа на Макрон е приветствана в Брюксел като възможност за рестарт на френско-германския двигател, който традиционно захранва ЕС. Еуфорията обаче би била неуместна. Когато става дума за икономически реформи и европейска интеграция, Макрон казва всички "правилни" неща. Съвсем друг въпрос е дали ще може да ги изпълни.

Изваждането на Франция от цикъла на нисък растеж, висока безработица и нарастващ дълг се оказаха извън възможностите на поредица явно реформаторски настроени президенти, включително Жак Ширак, Никола Саркози и дори настоящият Франсоа Оланд. Оланд се провали, независимо че назначи динамичен млад министър на икономиката на име Еманюел Макрон. Какво ли ще се случи с него?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Юлиян
    #3
  2. ivancho ivanov
    #2

    Първият държавен глава поздравил фашистката Марин Льо Пен за второто място в изборите е Путин, чиито банки са наливали голями суми за нейният избор. Вторият е Тръмп - имат доста много общо в опитите да отслабват ЕС и НАТО - истината все един ден ще блесне!

  3. Ана
    #1

    Язък за 30-те милиона долара дето кремъл даде на Марин Льо Пен, то във Франция проституцията не е забранена. Язък и за милионите хвърлени и по другите популистки партии в Холандия, Швеция, Австрия, Германия, язък и за милионите хвърлени за дивизията хакери и дивизията интернет-тролове и дезинформатори. Но всяко зло за добро, именно поради тази си деструктивна същност комунизма се провали, както ще се провали и червеният капитализъм на съветските бандюги, наследници на болшевики.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.