Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Маневрени АЕЦ и такива без отпадъци са цел на Русия

7 коментара
Маневрени АЕЦ и такива без отпадъци са цел на Русия
  • Сергей Кириенко по време на форума
  • "Росатом" е домакин на форума
  • Зам.-шефът на "Росатом" Кирил Комаров гледа 3D-моделиране на ядрени реактори

Внедряване на повече маневрени атомни електростанции и разработване на следващо поколение реактор, който освен че няма да изхвърля вредни емисии, няма да оставя и ядрени отпадъци, е следващата цел на руската държавна корпорация "Росатом“ след пускането преди две седмици на реактор поколение III+ в Нововоронежката АЕЦ. Това заяви генералният директор на "Росатом“ Сергей Кириенко по време на дискусия за ядрената енергетика като основа за нисковъглероден енергиен баланс, състояла се в рамките на ядреното изложение вредни газове за шест годони.Атомекспо 2016, което започна в Москва в понеделеник.

Кириенко призова да не се правят сравнения между възобновяемата и ядрената енергия, но все пак посочи, че атомната не само не изхвърля въглеродни емисии, но и дава стабилност на доставките и предвидимост на цените на електроенергията, което е важно условие за инвестиционния климат на всяка страна.

"Базовото натоварване на АЕЦ е от изключителна важност за работата на промишлеността и дава гаранции за предсказуемост на цените“, коментира Кириенко. Той даде за пример как в последното десетилетие е показало колко да големи колебанията в цените на природния газ, докато при урана, който се използва за производството на свежото ядрено гориво промяната е била минимална.

Шефът на "Росатом“ отбеляза още, че 98 от енергийните запаси на планетата са от суровините за производство на ядрено гориво, а на петрол, природен газ и въглища се падат останалите едва 2 процента от ресурсите.

Той посочи, че в световен мащаб работата на ядрените централи е предотвратила изхвърлянето на 56 гигатона въглероден двуокис. За 2015 г. пък руските атомни мощности са спестили 711 млн. тона СО2, което се равнява на изхвърляните в атмосферата от руските автомобили количества за шест години.

По време на форума стана ясно, че Русия работи усилено и по проекта за строеж на термоядрен реактор във Франция, в който участва заедно и с Евросъюза, Китай, Индия, Япония, Южна Корея и САЩ. „Росатом“ е разработила устройство за нагряване на плазмата, която трябва после да имитира слънчевите изригвания и така да се осигури на практика неизчерпаемо производство на електроенергия. Това съобщи зам.-директорът по иновациите в държавната руска корпорация  Олег Патаракин.

Той посочи, че заедно с Япония са готови да започнат доставките на това оборудване в рамките на реализацията на проекта ИТЕР. Отделно напълно са извършени доставките на свръхпроводниците за термоядрения реактор в Кадараш в Южна Франция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    "Маневрени АЕЦ и такива без отпадъци са цел на Русия"... ""Росатом" спря извозването на украинско отработило гориво"... Тия две мАскофски новини, пуснати едновременно(първата е в сферата на мечтите) означават, че руССнаците са се усетили, че всичките им продадени реактори (скъпи и неефективни, но в договора ВИНАГИ го има задължението ядреният отпадък да си ходи обратно в отпадъчното място рУсия) превръщат и без това съсипаната руска територия във все по-голямо ядрено сметище. И сега почват хем да пробват да нарушат ядрените си договори, хем да си помечтаят как нЕкой ден ще понамалее трупането на ядрен отпадък в и без това отпадъчната им държава.

  2. Коментарът е изтрит в 10:42 на 31 май 2016 от автора.
    #6
  3. Коментарът е изтрит в 10:40 на 31 май 2016 от автора.
    #5
  4. Емил Станоев
    #4
  5. И какво от това
    #3

    в световен мащаб работата на ядрените централи е предотвратила ижвърлянето на 56 гигатона въглероден двуокис-тогава дай да нарежем останалите 5 и 6 реактор на Козлодуй, и да ги заменим с въглищни офшорни такива и ВЕИ-та!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Написах правилно името на шефа на Росатом,че през 2015 от основна заплата е взел 49 милиона рубли и...имало нецензурна дума или обида!Реалната е паднала с 9%.Минималната работна заплата в Русия е към 6,600 рубли.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.