Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медицинските стандарти задушават едни болници, за да облагодетелстват други

Изискванията за брой медици и преминали болни водят до бакалски сметки, а не лекуват

1 коментар
Медицинските стандарти задушават едни болници, за да облагодетелстват други

Медицинските стандарти поставят куп непосилни изисквания, които не гарантират качеството на здравната помощ, а обслужват и облагодетелстват финансово определени болници, докато други западат и персоналът им губи квалификация. Около това заключение се обединиха представители на медицинската общност по време на онлайн дискусия за медицинските стандарти, организирана от Центъра за защита правата в здравеопазването във вторник.

Темата за медицинските стандарти отново е на дневен ред след като осемгодишно дете с токсичен колит почина в болницата в Разград преди дни, тъй като се оказа, че не е имало детски хирург, който да го оперира, каквото е изискването на медицинския стандарт. То било пренасочено за операция във Варна, но малко по-късно било върнато от родителите си в Разград, където починало.

Трагедията повдигна много въпроси защо детето не е оперирано по спешност от наличните хирурзи, трябвало ли е да бъде пренасочвано и необходимо ли е да се спазва стриктно буквата на стандартите, когато случаят е сепешен.

Медицинските стандарти поставят регламентират с колко и какви лекари трябва да разполага една болница, за да извършва определен вид дейност и да поддържа различни отделения, като целта е да се гарантира качество и безопасност на медицинската дейност. Затова едни и същи отделения в различните болници имат право да извършват различни по сложност манипулации.

Според участвали в дискусията лекари, медицинските стандарти в голямата си част са лобистки и обслужват големите болници, тъй като пренасочват пациенти и пари към тях, като в същото време забраняват на лекарите от останалите лечебни заведения да извършват операции и процедури, които допреди години са правили и така губят квалификация. Освен това болниците били принуждавани да представят само дипломи и документи, за да докажат, че разполагат с необходимите специалисти, без това да е факт.

Наскоро и НЗОК настоя за промяна в медицинските стандарти, а сега топката е в полето на здравното министерство.

Пациенти и пари се пренасочват от едни болници към други

"Така направени, повечето медицински стандарти обслужват малка група във всяка специалност, превръщайки я в един вид пирамидална структура като най-отгоре е назначеният национален консултант, а под него ръководителите на катедри. Тяхната отговорност е малка, а натрупаните през нормативния документ стандарт привилегии - особено големи. Въпросът е и икономически - забраната за работа на една структура пренасочва работата и възнагражденията към други места, води до деквалификация на групи лекари или им възпира квалификацията по икономически причини", коментира русенският лекар д-р Георги Тодоров.

Според негови колеги завишените изисквания за брой лекари от дадена специалност в болниците увеличават безсмислено разходите за заплати и осигуровки. Освен това проверяващите си затваряли очите за нарушенията на стандарта в държавните болници и следели по-сериозно частните.

Според проф. Веселин Борисов от Медицинския университет в София стандартите са станали "удобна форма за измиване на ръцете и снемане отговорност от здравните мениджъри и лекарите".

"Стандартите се правят от хора за определени хора и се нарушават от хора. Думата "стандарт", както и "здравна реформа", просто девалвира", коментира той. Според него етичните комисии на Лекарския съюз не могат да се справят с проблема и затова трябва да бъде въведен професионално-етичен стандарт "Лекарско призвание", който да включи целия професионален маршрут на лекаря - от момента на дипломирането му нататък.

"Психиатрията не е еднодневна хирургия"

Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски" в Нови Искър, коментира, че медицинският стандарт по психиатрия е остарял и пречи на нормалната работа.

"Смятам, че стандарти трябва да има и те да регламентират до най-малките подробности без възможности за свободни тълкувания алгоритмите, по които се работи, установени в принципите за добра клинична практика", каза тя. По думите ѝ трябва да се регламентират и етичните норми в съответната професия, при неспазването на които да се вземат реални мерки от професионалните организации.

"Във вида, в който съществува сега, медицинският стандарт по психиатрия обслужва един малък брой лечебни заведения и се използва като инструмент срещу други. При очакващата се задължителна акредитация на болниците, съгласно този стандарт, ще следва да се затворят поне 80 % от лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ. Те не че не са за затваряне, но в момента няма други, а и професионалната ни организация мълчаливо съглашателства на спирането на психиатричната реформа", заяви Гълъбова.

Тя разкритикува и изискването за преминал брой болни през едно легло, според което се определят нивата на компетентност на болниците. Тя посочи, че психиатрията не е еднодневна хирургия и няма как да се покриват изискванията. "При заложените идиотски норми в нашия стандарт излиза, че психично болните наистина трябва да прелитат за по 10-15 дни, защото е нужно да бъдат "превъртени" и да се вземе субсидията", поясни тя.

"За да получи едно лечебно заведение първо ниво, трябва през него да преминат 125 болни на 10 легла, колкото е минимумът за разкриване на отделение по психиатрия т.е. за една година през такова отделение трябва да прелетят 1250 души, което е безумие. За второ ниво трябва да са 110 на 10 легла годишно, а за трето - най-компетентното - 100 на 10 легла годишно", каза Гълъбова.

Като цяло лекарите смятат, че изискванията са задължителни, но те да не са толкова количествени, а свързани с качеството на работата, иначе директорите и лекарите на болниците са принудени да водят бакалски сметки вместо да лекуват болните.

От Центъра за защита правата в здравеопазването се ангажираха да изпратят официално всички мнения и препоръки от дискусията на заинтересованите държавни институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pump it!
    #1

    Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски" протестира:
    - ". При очакващата се задължителна акредитация на болниците, съгласно този стандарт, ще следва да се затворят поне 80 % от лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ."

    Т.е. според намеренията на министър Москов 80% от т.н. психиатрии ще бъдат затворени. Което според гужа д-р Гълъбова е ужасно!

    А веднага след това д-р Гълъбова продължава - "
    Те не че не са за затваряне, но в момента

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.