Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел във Варшава: Взаимни пожелания за партньорство и сериозни различия

1 коментар
Германският канцлер Ангела Меркел и премиерът на Полша Беата Шидло

Полша е решена да задълбочи сътрудничеството си с Германия, заяви премиерът Беата Шидло след среща във Варшава с германската канцлерка Ангела Меркел, предаде Ройтерс.
"Убедена съм, че доброто партньорство между Полша и Германия е необходимо за успеха на европейския проект. Полша и Германия имат да играят огромна роля в промените, през които преминава ЕС", каза Шидло на съвместна пресконференция с Меркел.

Тя добави, че проектът за газопровод "Северен поток-2" между Германия и Русия е неприемлив за Полша.

Меркел повдигна въпроса за проверката на Европейската комисия за евентуални нарушения на върховенството на закона от партията на Шидло "Право и справедливост".

Германският канцлер тактично припомни как борбата на полското антикомунистическо движение "Солидарност" я е вдъхновила в младежките ѝ години и е показала колко важни са за днешното общество "правовата държава, плурализмът и свободните медии", предаде Асошиейтед прес.

Полша подкрепя реформа на ЕС, за да не поиска никоя друга страна да го напусне, заяви Шидло, имайки предвид решението на британците на референдум на 23 юни да излязат от съюза, предаде ТАСС. "Необходими са промени. Брекзитът е факт. Трябва да отговорим на въпроса защо се случи това и да решим проблемите на ЕС по такъв начин, че повече да не се стига до такива решения", каза Шидло. Тя подчерта, че ЕС трябва да се развива при отчитане на интересите на всички свои членове.

Според полския премиер основните сектори, където е нужна реформа, са миграцията, енергетиката и отбраната.

"За Полша е важно преди всичко да се укрепи ролята на националните парламенти, за да чувстват членовете на ЕС, че всички са равнопоставени", каза Шидло.

На въпрос дали Полша подкрепя кандидатурата на Доналд Туск за втори мандат като председател на Европейския съвет, Шидло отговори, че засега е рано да се представи окончателна позиция. "Този въпрос е неразривно свързан с реформите и промените. Ще се върнем към тази тема", каза тя.

Германия и Европа имат интерес да поддържат тесни отношения със САЩ, заяви Меркел и добави, че членовете на НАТО ще обсъдят бъдещето на алианса в контекста на някои изказвания на новата американска администрация, предаде Ройтерс. "Като германци и европейци имаме естествен интерес от добри трансатлантически отношения въз основа на общите ни ценности", заяви Меркел.

Преди встъпването си в длъжност новият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че НАТО е отживяла времето си организация, защото не е осигурила защита от терористични нападения. "Казаното за НАТО от президента и от държавния секретар и министъра на отбраната са много важни изявления. Ще имаме възможността в рамките на НАТО да обсъдим бъдещето и предизвикателствата", добави Меркел.

Засега не може да се отменят санкциите срещу Русия, тъй като положението в Украйна остава непроменено, заяви Меркел. Шидло заяви, че и според Полша санкциите трябва да се запазят. "В Украйна се нарушава международното право и териториалната цялост на страната. Докато Русия не се откаже от действията си, ЕС трябва да запази политиката на санкции", каза тя.

"Файненшъл таймс": Меркел с недвусмислени предупреждения към Варшава

Вестник "Файненшъл таймс" се спира на днешното посещение на германската канцлерка Ангела Меркел във Варшава и прогнозира, че в разговорите ѝ с най-влиятелния полски политик Ярослав Качински ще се сблъскат две коренно различни виждания за бъдещето на Европа.

Отношенията между двете съседни страни от ЕС се влошиха през последните 15 месеца след идването на власт на партията на Качински, като през този период Варшава стана обект на яростни критики от Брюксел и Берлин, отбелязва британският всекидневник.

Меркел е под натиск от германските депутати да назове нещата с истинските им имена и се очаква тя да предупреди Качински, че усилията му да ограничи независимостта на съдебната система и свободата на медиите, довели до масови протести в страната, са заплаха за демокрацията и вредят на отношенията с партньорите от ЕС, пише "Файненшъл таймс".

Очаква се също така тя да напомни на полските си домакини, че тези отношения са най-добрата защита на страната срещу руската агресия, особено като се вземе предвид несигурността за подхода, който американският президент Доналд Тръмп ще възприеме към Москва и към присъствието на НАТО в Европа.

Вестникът припомня, че Качински вече се е изявил като един от най-яростните вътрешни критици на ЕС, който изсипа похвали за Брекзита и за избирането на Тръмп, виждайки в тях признак за отхвърляне на западния либерален модел. Той ще поиска от Меркел по-равноправни двустранни отношения и подкрепа на призивите на полското правителство за реформи в ЕС.

"Германия трябва да реши каква ще бъде същността на нейните отношения с Полша. Не можеш да сипеш клевети срещу Полша и в същото време да очакваш добри отношения", каза Качински миналия месец.

Този негативен развой на двустранните отношения може сериозно да им навреди в дългосрочен план и да отслаби солидарността в ЕС, казва депутатът от Бундестага Томас Норд, цитиран от "Файненшъл таймс". Вестникът цитира и неназован европейски дипломат, според когото "на Качински трябва недвусмислено да му бъде казано какво според останалите членки на ЕС е заложено на карта. Аз съм абсолютно сигурен, че Меркел ще направи това, но не по начин, по който всички да чуят или да научат".

70 години след Втората световна война германските политици много внимават да не създават впечатление, че се опитват да наставляват Варшава. Затова Меркел ще има сложната задача, критикувайки своя домакин, в същото време да подаде сигнал, че ако страните членки зачитат фундаменталните ценности на ЕС, те не са задължени да се придържат към стриктно зададена обща политика. Канцлерката загатна за такава гъвкавост на срещата на върха на ЕС в Малта миналата седмица, като подхвърли идеята за съюз на "различни скорости" на интеграция.

"От гледна точка на бъдещето на ЕС не е възможно да си представим някакво добро решение за Европа, което да не се базира на съгласие между Берлин и Варшава", казва полският министър по европейските въпроси Конрад Шимански, цитиран от "Файненшъл таймс". Според него и двете правителства имат интерес Европа да бъда извадена от сегашното тресавище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    САЩ смятат, че Северен поток-2" ще съсипе икономиката на Украйна. Тя получава 2 млрд. долара приходи от транзит. Нестабилността на страната ще застраши ЕС и отхвърлянето на проекта е "цената на свободата" за Полша. Германия не може сама да реши проблема. Полша го отхвърля, защото Меркел не може?! Дават си бонуси?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.