Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел започна преговори за нова коалиция

1 коментар

Германският канцлер Ангела Меркел започна преговори с по-малки партии за формиране на управляваща коалиция.

Християндемократическият блок (ХДС) на Меркел и традиционният ѝ баварски партньор, Християнсоциалният съюз (ХСС), получиха заедно около една трета от гласовете на изборите на 24 септември - недостатъчно, за да могат да управляват сами.

Германската социалдемократическа партия (ГСДП), с която блокът ХДС/ХСС управляваше през последните четири години, след слабия си изборен резултат заяви, че вече няма да участва в управлението като част на "широка коалиция".

Християндемократите не могат да си осигурят мнозинство с подкрепата на една-единствена партия.

Затова ХДС/ХСС провежда в сряда отделни разговори с либералната Свободна демократическа партия (СвДП) и със Зелените. Целта е да бъде създадена т. нар. коалиция "Ямайка" (наричана така заради цветовете на партиите, които са като тези на националния флаг на карибската страна), каквато досега не е имало на федерално равнище. Този вариант изглежда най-правдоподобен за съставяне на управляваща коалиция.

 

"Днес се проведе първо, много конструктивно, добро обсъждане, което, разбира се, ще бъде последвано от още обсъждания", каза генералният секретар на ХДС Петер Таубер. Той направи изявлението след двучасови предварителни разговори между християндемократите на Меркел, техните баварски съюзници от ХСС и СДП.

 

Колегите на Таубер от ХСС и СДП се изказаха в същия дух.

 

Таубер заяви, че ХДС има "добро предчувствие" за насрочената за по-късно среща с партията "Съюз 90/Зелени".

Очаква се потенциалните партньори от коалиция "Ямайка" да се съберат за първи път за общи разговори в петък.

 

Очаквани разногласия

Имиграцията, околната среда, ЕС, Русия - тези въпроси предизвикват търкания между евентуалните коалиционни партньори в бъдещото правителство на Германия, отбелязва Франс прес.

Имиграцията

Консерваторите на Меркел предвиждат повече ограничения в миграционната политика. След дълги препирни ХДС и ХСС се разбраха накрая да ограничат при известни условия броя на кандидатите за убежище до 200 000 годино. Зелените и свободните демократи обаче имат резерви към това число.

Събирането на семействата също се очаква да заеме голяма част от предстоящите разисквания. Консерваторите не желаят част от бежанците да получат възможност да поканят и семействата си. Зелените, напротив, приветстват този вариант, който според тях ще улесни интеграцията на новодошлите.

Либералите искат освен това да ограничат правото на пребиваване за бежанци от воюващи държави.

Разногласия предизвиква и въпросът за кандидатите за убежище от Мароко, Алжир и Тунис. Зелените са против становището на ХДС и ХСС, според което трите страни от Магреба са "сигурни държави".

Околната среда

Политиката по околната среда и енергетиката е много важна тема за Зелените, които държат на всяка цена да постигнат напредък в тези сфери. Те настояват за незабавно затваряне на 20-те най-големи замърсители сред централите, работещи на въглища, и за окончателно спиране на всички ТЕЦ-ове от този тип до 2030 г.

Консерваторите и либералите смятат за невъзможен пълния отказ от изкопаеми горива и предупреждават за негативни последици за предприятията от сектора.

Бъдещето на дизелните горива в страната, раздирана от скандала с манипулираните двигатели, също е сред очакваните теми за дискусии; свободните демократи впрочем предварително се обявиха против започването на "лов на вещици" срещу дизела.

До момента Ангела Меркел се въздържа от радикални мерки срещу автомобилостроителите - един от стожерите на германската икономика.

ЕС

Общо е съгласието, че са необходими реформи в ЕС, но има противоречия в избора на средствата - по-специално, що се отнася до предложенията на Макрон, засягащи еврозоната.

Еколозите подкрепиха френските идеи, но свободните демократи остро ги разкритикуваха, също както и част от консерваторите в ХДС и в партньорския баварски съюз.

Френският президент се обявява за общ бюджет на еврозоната, а консерваторите и свободните демократи отхвърлят тази инициатива, опасявайки се главно от перспективата за солидарна отговорност по дълговете.

Русия

Либералите също като баварците от ХСС се обявяват за вдигане на икономическите санкции, наложени на Русия, заради което ги обвиняват в прокремълски настроения.

По време на кампанията лидерът на Свободната демократическа партия Кристиан Линднер направи впечатление с изказване, според което анексията на Крим трябва да се разглежда като "постоянно временно положение".

Ангела Меркел и Зелените твърдо се противопоставят срещу всякакво смекчаване на антируските санкции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    А ако Меркел не успее да състави кабинет?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.