Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Междинните избори в САЩ: За какво всъщност става дума

5 коментара

На 4 ноември американците ще нанесат удар на президента и ще дадат на републиканците контрол върху Сената.

Изборното време в това градче в Нова Англия с къщи, боядисани в меки тонове, тухлени комини, които вече не се използват, и дървета с позлатени листа е антипод на песимизма относно ставащото във Вашингтон. Когато междинните избори отминат, ще се окаже, че само за надпреварите за места в Камарата на представителите са изхарчени над 4 млрд. долара според Центъра за отговорна политика. Много от тези пари са похарчени за ударни реклами, някои от тях издържани в забележително лош вкус и често платени от донори с неизвестна
идентичност.

В бара на Американския легион в Нашуа, подходящо украсен за Хелоуин, всичко това изглежда твърде далечно. Сред групичка от около 50 бивши войници са се изправили двама сенатори - Джон Маккейн от Аризона и Кели Ейът от Ню Хемпшир, както и един бивш сенатор - Скот Браун, който се бори отново да стане такъв.

"Никой от нас не харесва онова, което се случва във Вашингтон", казва сенаторът Ейът. И все пак Вашингтон се оказва във фокуса на пожеланията, често противоречиви, на онези, които отиват да гласуват.

Междинните избори ще определят коя партия ще има контрол върху Сената и ще изберат изцяло нов състав на Камарата на представителите, както и губернатори на 36 щата, и състав на 45 щатски парламенти. Те дават и възможност за известна политическа френология: шанс да се подскаже нещо за настроенията в страната.

Няколко теми застрашително доминираха, макар че леко позаглъхнаха: т.нар. закон Обамакеър (за всеобщо здравно осигуряване), рязкото нарастване на броя на деца имигранти в Тексас, скандалите в министерството на военните ветерани, вълненията на расова основа във Фъргюсън, Мисури, обезглавяванията на американци от джихадистите, а напоследък и
първите случаи на ебола на американска земя.

Както показват изравнените сили в надпреварата в Ню Хемпшир, единствената реална константа през 2014 г. е недоволството, насочено до голяма степен към човека на върха.

Барак Обама спечели лесно в Ню Хемпшир през 2012 г. Въпреки това неговата (Демократическа) партия изостава както в Гранитния щат (Ню Хемпшир) и в национален мащаб, защото две трети от американците смятат, че страната върви по грешен път. Когато Белият дом не може да ръководи, се случват лоши неща, каза сенатор Маккейн на ветераните. Той говореше за външната политика, но подобно виждане дава добра представа колко много избиратели са поставилидиагноза на вътрешните болежки на страната.

Междинните избори (по средата на президентския мандат) винаги са тежки за партията на президента. Бил Клинтън е единственият президент след 1945 г., който не е загубил сенатски
места през втория си мандат - постижение, което би било по-внушително, ако не беше загубил толкова много места през първия. Клинтън веднъж каза, че икономиката решава всичко. В тези избори обаче икономиката остава в сянка. Страната отново бележи умерен растеж. Безработицата пада, а потребителското доверие бележи седемгодишен пик. Но нищо от това не помага на демократите, защото средното домакинство все още се чувства притиснато и несигурно.

Изборният график усложнява още повече задачата на партията на Обама. Подновяват се една трета от местата в Сената, и то точно онези, за които се водеше надпревара през 2008 г. Същата година, когато страната се влюби в Обама и даде на неговата партия места в няколко щата, които обичайно клонят към републиканците. Тази година демократите трябва да защитават тези места, което няма да е лесно.

За да спечелят мнозинство, Републиканците трябва да отвоюват от демократите 6 места. Три от тях - в Монтана, Западна Виржиния и Южна Дакота, се смятат за сигурно техни. Така
партията има нужда от още три. Перспективите им са добри в няколко щата: Северна Каролина, Арканзас, Луизиана и Аляска гласуваха за Мит Ромни през 2012 г. Демократите могат да задържат Северна Каролина, а може би дори и Аляска, но републиканците стоят добре в Айова, където една победа може да им осигури мнозинство, като могат да спечелят още в Колорадо или Ню Хемпшир.

Има начини за демократите да задържат мнозинството си: при обрат в Джорджия, при победа на независимия кандидат в Канзас, при евентуален втори тур в Луизиана. Но за да се случи това, всичко трябва върви гладко за техните кандидати, а повечето признаци сочат обратното.

Избирателната активност се очаква да бъде ниска, което обяснява скучната, неоригинална природа на рекламните послания в кампаниите: републиканците атакуват демократите, наричайки ги стари дружки на Обама; демократите пък застрашително предупреждават за републикански екстремисти, които са пионки на милиардерите. Ниската избирателна активност е в ущърб на демократите. Допитванията сочат, че консерваторите гласуват по-ентусиазирано от либералите.

Ако кампаниите като цяло си приличат, то динамиката на всяка конкретна надпревара е различна. В републикански настроения Канзас, например, характерът на състезанието бе променен от Грег Ормън - политически новак, кандидатирал се като независим. В Айова, където Обама спечели с 6 пункта през 2012 г., неговата партия издигна един скучен и склонен към гафове кандидат (Брус Брейли), а републиканците се спряха на на една доста семпла и напориста госпожица (Джони Ърнст). В един от последните си рекламни клипове тя стои насред кочина и казва: "Вижте каква е каша - мръсно, шумно и вони. Говоря за Вашингтон".

Сигурно е, че много американци ще гласуват протестно, но за какво всъщност? Ако републиканците спечелят, техният вероятен лидер (в Сената) ще бъде Мич Макконъл от Кентъки - мъж, когото малцина американци биха познали, ако седне до тях в автобуса.

Той обаче ще стане един от най-могъщите хора в света.

Но новите републикански сенатори все пак ще трябва да работят с президент демократ. "Изпратете послание във Вашингтон, че ви е омръзнало от политическата безизходица", каза Скот Браун на избирателите в Нашуа. Каквото обаче и да се случи на 4 ноември, властта ще си остане разделена.

Другото сигурно е, че още на 5 ноември вниманието във Вашингтон ще се пренасочи към следващите избори през 2016 г., когато баровете на Ню Хемпшир отново ще се изпълнят с гостуващи сенатори.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #5
    Отговор на коментар #4

    Явно ти е убягнала датата на тази статия - 31 Октомври 2014 год.. Така че всичко е точно, но защо се пуска отново сега не е ясно.

  2. Васил Митов
    #4

    Как така "сред групичка от бивши войници" се е изправил сенаторът Джон Маккейн от Аризона? Той умря преди няколко месеца.

  3. Васил Митов
    #3

    Защо, ако "американците дадат на републиканците контрол върху Сената", това ще нанесе удар на президента?!

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  5. Stanimir Petrov
    #1

    Изборите в САЩ са като да избираш между тояга и сопа. Две партии приличащи си като две капки вода и двете обслужващи интересите на олигархията. Велика демокрация! На която би могъл да завиди Хитлер, че не се е сетил да си спретне две нацистки партии но с различни имена и след това да се нарече демократ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.