Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минният бранш поиска глас при даването на концесии за подземни богатства

0 коментара
Минният бранш поиска глас при даването на концесии за подземни богатства

Минната камара поиска да има думата при предоставянето на концесии за добив на подземни богатства и представители на бранша да дават становищата си дали даден инвеститор е подходящ да бъде избран от правителството за предоставяне на правото да добива природни богатства.  Това заяви изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара Иван Андреев пред журналисти в сряда при представянето на видеоканал в You Tube за развенчаване на митове и фалшиви новини за бранша.

Коментарът му бе по повод стачката от миналата седмица в мангановата мина в Оброчище, където на работниците бяха забавени заплатите, нямаше колективен трудов договор и концесионерът на мината не допускаше проверка на трудовата инспекция, а се оказа също така, че не е плащат на държавата концесионни такси от известно време.

Според Андреев, държавата може де предотврати такива казуси ако се допита до бизнеса, още по време на процедурата по концесионирането на дадено находище или при даването на разрешителни за търсене на подземни богатства,. Браншът най-добре знае кои са читавите инвеститори, каза шефът на камарата. По думите му ако това се прави, в България няма да има лошите примери на мините "Оброчище", "Бобов дол" и други, които са собственост на бизнесмени със съмнителна репутация.

Той изрази още становище, че държавата трябва да отнеме концесиите на доказано проблеми компании, които дават ниски заплати и бавят плащането им, и да ги предостави на доказано качествени инвеститори.

Андреев коментира, че проблемните минни компании са част от създадения лош имидж на бранша като допотопен, опасен, замърсяващ околната среда и неплащаш заплати. Това мнение е част от създаваните фалшиви новини, които ние започваме да оборваме, каза още представителят на минната камара. Той допълни, че останалите компании в бранша дават заплати над средната за страната, прилагат нови технологии за добив на природни богатства и работят за опазването на околната среда.
 
Представителите на миньорските синдикати Валентин Вълчев и Владимир Топалов коментираха, че за съжаление браншът влиза в новините основно с лоши примери като посочените. На заден план остава социалната политика на качествени инвеститори като "Асарел Медет", "Елаците Мед", "Дънди Прешъс Металс", "Горубсо-Мадан" и други, които ежегодно влагат пари в социалното, здравното и инфраструктурното развитие на общините, на чиито територии работят, обявиха профсъюзните лидери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.