Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Миньори плашат със стачки и трошене на слънчеви паркове

Икономическото министерство отрича Стойнев да е казвал за 160 депутати с ВЕИ-проекти

38 коментара
Миньори плашат със стачки и трошене на слънчеви паркове

Готовност за национална стачка от началото на следващата седмица и чупене на фотоволтаични панели за запазване на работните места в мините, които ще са потърпевши от новия модел на образуване на цените на тока от 1 август, обявиха от КНСБ на пресконференция в сряда.

 

Президентът на синдиката Пламен Димитров заяви, че по тяхна предварителна информация решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за натоварването на енергийните мощности в страната в следващия ценови период от 1 август 2013 г. до юли 2014 г. удря въгледобива, тъй като се дава преимущество за изкупуване на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ).

 

Той обяви, че ако това стане, проблемите в енергийния сектор ще се прехвърлят в топлоцентралите и мините, потърпевши ще са и електроразпределителните предприятия, "които сочихме, че са виновни, но в момента се върви към фактическата им несъстоятелност и фалит.

 

Миньорите заявили на проведена в сряда среща с министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, че са готови да чупят фотоволтаични панели, ако не се намери справедливо решение, информира Пламен Димитров. Ако това е начин да се запазят работни места, ще го направим, каза той.

 

Профсъюзният лидер информира, че на срещата Стойнев им съобщил, че 160 депутати в настоящия парламент били свързани с ВЕИ-фирмите в България. Това обаче по-късно бе опровергано от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), от където разпространиха съобщение, че Стойнев от 6.30 часа сутринта е в мина "Ораново" заради инцидента със затрупаните работници и в провелата се среща по проблемите на въгледобива с представителите на КНСБ и КТ "Подкрепа" е участвал заместникът му Иван Айолов. Нито един от представителите на ведомството, участвали в срещата, не е изразявал цитираното от синдикалиста мнение, посочват от МИЕ.

 

Структурите на синдиката в предприятията на въгледобива няма да допуснат с акт на ДКЕВР проблемът в енергийния сектор да се прехвърли само в топлоцентралите и въгледобива, заяви той. Това ще означава съкращение на няколко хиляди и дори на десетки хиляди души, заяви Пламен Димитров.

 

Според предварителните данни на синдиката натоварването на мощностите за следващите 12 месеца ще е 25 млн. мегаватчаса, от които над 40 процента ще се даде на ВЕИ-сектора и на двете американски централи ТЕЦ "Ей И ЕС Гълъбово" (бившата "Марица Изток 1" – бел. ред.) и ТЕЦ "КонтурГлобъл Марица Изток 3". Това означава износ на национален доход на близо половината от около четирите милиарда лева, които се генерират в енергетиката годишно, изчисли Димитров. КНСБ предлага бързи преговори с американските централи и намаляване на цената, по която се изкупува тяхната енергия.

 

Според синдиката натоварването на останалите мощности остава проблемно и нерешено. Най-голям проблем е ТЕЦ "Бобов дол", на която ще бъдат дадени 850 хиляди мегавтчаса за целия период, което значи, че ще бъде натоварен само един блок и то не напълно, посочи синдикалистът. Това означава автоматично закриването поне на три мини, като във всяка мина работят 3 пъти по 250 души. В Бобовдол – 20% намаляване на заплатите и съкращения на близо 200 души. Американските централи ще имат около 3.5 милиона мегават часа за цялата година – малко повече от половината, нужно за Мини "Марица Изток", продължи с калкулациите Димитров.

 

ТЕЦ "Брикел" и държавата "Марица Изток" 2, са с големи въпросителни в намеренията на ДКЕВР, допълни президентът на КНСБ. Така държавната централа, която е производител на една от най-евтините енергии, се предвижда да участва в регулирания пазар с 1/7 от своя потенциал. Останалите 6/7 от 10 млн. мегават часа трябва да бъдат гарантирани на свободния пазар, посочи Пламен Димитров.

 

Според него в цялата енергийна система има редица интереси, които трябва да се реинвестират. Напрежение има в цялата енергийна система - енергоразпределителните дружества се водят към фактическа несъстоятелност и към обявяване на фалит, посочиха още от КНСБ.

 

Синдикатът иска пълен одит в цялата енергийна система без значение дали предприятията са държавни или частни. Профсъюзът изрази притеснение и от задлъжнялостта на НЕК, която е 2 млрд. лв. Ако дълговете не бъдат разсрочени, отписани или поети като държавно задължение, компанията може да фалира, коментира още Пламен Димитров, според когото политиците, взели решения като тези за АЕЦ "Белене" и за "Цанков камък", трябва да поемат отговорност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    Може би е крайно време е и БГ населението малко да се поограмоти на тема екологична разруха например - миньори-въглища-въглероден двуокис-серен двуокис-азотен двуокис, киселинен дъжд, асидифициране на белия дроб и на кръвта, интоксикация на тъкани - рак, диабет, множествена склероза, Алцхаймер, ампутации на крайници, нефрити, инфаркт, инсулт, атеросклероза, лупус и т.н.
    И всеки, който има някакви такива заболявания, както и изсъхнали лози, овошки и бракувана поради замърсяване селскостопанска продукция

  2. Анонимен
    #37

    И какво сега ? Да ги чупят - нека Роско, Иво Прокопиев и Цветелина да му мислят ...ще спретнат протестче за морални цености !!

  3. Анонимен
    #36

    Бриги хАспарухов как още не ги е арестувал? Всичките миньори - в предварителния арест! И, както гласяха лозунгите в мините миналия век: "Всички комунисти - под земята!"

  4. Анонимен
    #35

    Абе колеги , като не познавате историята защо пишете глупости. През 18-ти век "лудитите" са чупели станове за да остане ръчното тъкане. Явно ние отново ще сме тези които ще откриваме топлата вода. С два три волтаика по-малко дали ще падне цената на тока? Задайте си този въпрос? Не е ли по-скъп тока от ТЕЦ "Бобов дол". Цената на АЕЦ-а е ниска защото заради вложените милиарди преди години сега ползваме приходите. А тези милиарди е можело да се изразходват за модернизация на по-ефективни производства?

  5. Анонимен
    #34

    Това, че ЕРП ще фалират е добра новина - тях просто не трябваше да ги има. За това, че 2 американски централи лапат милиарди си има конкретни виновни, които вместо да гният по затворите доживот се радват на завиден лукс и просперитет. Не е луд тоя, който яде зелника.

  6. Анонимен
    #33

    Сакън, какво правиме с Роско, Иво Прокопиев и Цветелина, горките ще останат без пукната пара!

  7. Анонимен
    #32

    "чупене на фотоволтаични панели" Айде де! Откога чакаме :)

  8. Анонимен
    #31

    "Като останат без работа, ще си търсят друга работа." Егати тъпите либерали!?

  9. Анонимен
    #30

    Трябва да се разтурят договорите с ВЕИ- тата. Да се натоварят държавните предприятия докрай, пък ако имаме нужда от още мощности, да се направи търг, да видим каква цена ще искат частниците. Тези 160 депутати с интереси в енергетиката как го гласуваха новия закон? Нали уж засягал техните интереси?

  10. Анонимен
    #29

    Те и в Англия преди 2 века чупеха машините ама колелото на историята се върти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.