Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мистериозен купувач на БТК и други български компании

Активите у нас, които LIC33 придобивала, досущ като дружества на Цветан Василев

23 коментара
Мистериозен купувач на БТК и други български компании

Неизвестната компания LIC33 обяви, че придобива мобилния оператор "Виваком" и "други водещи компании в България", чието описание силно прилича на активи, в които участва обвиненият за източването на Копропативна търговска банка Цветан Василев. Дружеството, което се представя като фирма, "обединяваща инвеститори от ЕС, специализирани по операции на нововъзникващите пазари и изпаднали в затруднено положение", изпрати съобщение до БТА, в което посочва, че става мажоритарен собственик на "Виваком", контролирана от Цветан Василев и инвестиционното подразделение на руската банка ВТБ.

Въпреки че в съобщението не се посочва кои са другите компании, които дружеството смята да придобие, мениджмънтът на LIC33 е свързан с дружествата "Дунарит" и "Авионамс", които също се контролират от Цветан Василев.

В съобщението на купувача се казва, че "предишният собственик" окончателно е продал активите "срещу ангажимента на инвеститора да рефинансира всички дългове към различни банки". Първоначалната оценка на задълженията, които трябва да бъдат поети, е 900 млн. евро.

Сделката ще стане факт, ако бъде одобрена от антимонополните органи. До момента информация за предстоящата концентрация не е постъпвала в българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). Според купувача вече започнали усилия по рефинансиране на задълженията и преструктуриране на компаниите.

"Виваком" е търговската марка на "Българската телекомуникационна компания" (БТК). Неин собственик е дружеството "Вива телеком България", което пък се притежава от регистрираното в Люксембург "ИнтерВ Инвестмънт". Крайни собственици на БТК са мажоритарният акционер в банката с отнет лиценз КТБ Цветан Василев, инвестиционното поделение на руската банка ВТБ, както и облигационерите на дружеството. Не е ясно делът на кой от акционерите купува LIC33. Вероятно става въпрос за акциите на намиращия се в Сърбия Цветан Василев, който преди време обяви в интервю за вестник "Банкер", че търси купувач на БТК. Той обаче не е мажоритарен собственик на телекома, а притежава малко над 43% в него по информация на "Капитал".

На сайта на LIC33 пише, че текущият проект на компанията е свързан с придобиването на телекомуникационен оператор, компания за телекомуникационна инфраструктура, дружества, опериращи в сферата на военната индустрия и авиацията, както и активи в областта на медиите и недвижимите имоти.

Сред компаниите, които Цветан Василев контролира, има такива, които отговарят на профила, описан на сайта. Това са телекомуникационният оператор "НУРТС България", заводът за боеприпаси "Дунарит", авиоремонтният завод "Авионамс", както и телевизията TV7. Не е ясно дали интересът на LIC33 е към тези активи. Има обаче връзка между купувача на БТК и две от дружествата и тя е председателят на LIC33 Пиер Луврие. До 18 март т.е. вчера той е бил прокурист на "Дунарит" и "Авионамс", показва справка в Търговския регистър. Луврие е и управител на фирмата "Кемира", която е мажоритарен акционер в "Дунарит". Собственикът на военния завод е еднолична собственост на "Хедж инвестмънт България". Луврие, белгиец с руски паспорт, е прокурист на "Хедж инвестмънт България" от началото на март.

В екипа на LIC33 са Брус Бауър, изпълнителен директор, за когото се посочва, че е съветник на московския хедж фонд "Верно Капитал" (Verno Capital). Другият изпълнителен директор Анатоли Кайро също е работил в Русия - за един от най-големите търговци на коли в страната. Като съветник в компанията е посочен френският генерал Бертран Кавайе, работил във френската жандармерия. В биографията му пише, че е изпълнявал мисии на Балканите, в Румъния, Украйна и Русия. В екипа и е и друг французин - Жан Жакобер.

Според информацията в сайта на мистериозния купувач неговата цел е да рефинансира дълговете на бъдещите си придобивки, след това да инвестира в укрепването на оперативната им дейност и в един момент да ги продаде. Повече за намеренията си фирмата твърди, че ще обяви на пресконференция в София на 24 март.

Съобщението за сделката идва ден, след като парламентът окончателно гласува промените в Закона за банковата несъстоятелност, които позволяват назначаването на временни синдици в КТБ. Очаква се те да заведат дела срещу дружества, финансирани непряко от банката с отнет лиценз, за да върнат отпуснатите през други компании средства. По този начин бяха осигурени пари за придобиването на БТК от Цветан Василев.

Освен това преди няколко седмици бяха направени промени в ръководството на БТК. От поста председател на борда на директорите беше освободен Златозар Сурлеков, който се смята за най-доверения човек на Василев. Смяната стана по искане на "ВТБ Капитал". След освобождаването му съветът на директорите на компанията беше оглавен от брата на бившия финансов министър Милен Велчев – Георги Велчев. На мястото на Сурлеков трябваше да бъде назначена Михаела Калайджиева, но предложението не беше прието. Калайджиева беше в управлението на БТК преди компанията да бъде купена от Василев и ВТБ през 2012 г.

Преди рокадите в ръководството на БТК имаше промени и в управата на собственика на компанията "Вива телеком България". Управител на дружеството стана Милен Велчев.

Преди няколко седмици пък КЗК препрати на Европейската комисия казуса с контрола над БТК. Проверката започна след сигнал от дружеството ТЦ-ИМЕ, което твърди, че се явява крайното дружество от българска страна, притежаващо по веригата най-голямо участие в телекомуникационната компания. То обаче загубило непрекия контрол над компанията, който междувременно е преминал към SHCO 79 S.a.r.l, Люксембург.

ТЦ-ИМЕ беше свързано с банкера Цветан Василев, а дружеството беше замесено в казуса КТБ заради участие в неправомерно вдигане на капитала на банката. След като започнаха проблемите с КТБ, изпълнителният директор на фирмата Теодора Танева стана един от ключовите свидетели срещу Василев.

Танева твърди, че след поставянето на КТБ под специален надзор "Бромак телеком инвест“, през което е минало финансирането за сделката през 2012 г., е прехвърлило дяловете си в V Telecom Investment General Partner S.A. и V Telecom Investment S.С.A. (компании, притежаващи през няколко други дружества БТК) на SHCO 79 s.a.r.l., Люксембург. Собственик на люксембургското дружество бил Цветан Василев.

След около месец проверка по сигнала от КЗК обявиха, че нямат категорични доказателства за реалното прехвърляне на дялове на "Бромак телеком инвест“ на SHCO 79, s.a.r.l Люксембург, което да доведе и до промяна в контрола върху БТК. Информацията по случая била противоречива, а и в него са замесени големи компании, заради което казусът беше изпратен на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jupitervenus331
    #23

    С една дума вече всичко е наред. Гл.прокурор даде съгласието да се въоръжат българите,да имат право да носят оръжие за самотбрана...Завзеха стратегическите позиции, телекоми,телевизии и др телета, вдигнаха във въздуха уж туй-онуй дето ще им потрябва... какво повече. Национал-социалистическата мафия още от преди 3 години е строила, обучила и въоръжила във училищните физкултурни салони в съботите и неделите национал-младежта, които свободно са се заявили с пречупените кръстове по стените и надписите

  2. jupitervenus331
    #22

    КТБ е ограбена отдавна, парите са разнесени из офшорките,путин си ги получи още когато отиде в Белград преди, май- 2 месеца,отнесе си всичко сам, за да е сигурен със собствения самолет. И смехотворно се появи там уж за някакво празненство. Вятър работа.Парите са препрани и т.н. СЕГА Е ВРЕМЕ ВЕЧЕ ДА СЕ ЛЕГИТИМИРАМЕ НАЙ-НАХАЛНО.
    Умрях да се смея като тоя каза, че нямал нищо общо с руски капитали. Сашито всичко с бели конци. Познава се по това, че : Ако беше пратен някой от ЕС или Америка със същата

  3. doctus
    #21

    Стратегическият за България телекомуникационен оператор Виваком вече е собственост на компанията LIC33, съкращение на Louvrier Investment Company управлявана от руско-белгийския бизнесмен Пиер Луврие (на снимката с „новия руснак“ Жерар Депардьо). Същият „белгиец“ еднолично управлява фирмата Кемира, която е собственик на Дунарит, а доскоро беше прокурист на Хедж Известмънт Фънд, която е собственик на Кемира и Авионамс. .. https://bivol.bg/путлерист-под-белгийско-прикритие-вз.html

  4. Nikola Nikolov
    #20

    Тук се подвизава едно тролче - стробчо, което си въобразява, че участниците във форума, тук, са на неговото интелектуално ниво."Да, ама - не!", както казваше бай Петко! Манипулациите и похватите от, любимата на путлер, хибридна война не минават нам ! Комуноидните издънки милен и георги велчеви СА НАЗНАЧЕНИ "капиталоиди", както ги наричаш ти!Разликата между тях и нормален капиталист, постигнал нивото си с честен труд, е същата,както между нормалната демокрация и демократурата на путлер, която задушава и нас - българите! Разбра ли, тролче ?!

  5. Филка Русофилка
    #19

    Евросъветът снощи гласува продължаване на санкициите срещу Русия най-малко до края на годината. Очакваше се след изявленията на Обама и Меркел и въпреки опитите за заблуда на червените медии, че в ЕС имало „разнобой”. Ако някой е дрискал прибързано по Борисов, може да му се извини - и той е гласувал твърдо ЗА.:) Трябва да проявим разбиране за някои финтове на премиера. Налага се да изпълнява и някои Царски функции – да се прави на миротворец и по-сговорчив. Президентът пък трябва да се прави на премиер и да го покрива. Важното е министрите да спазват правата линия, която са им задали.

  6. Ген. Иван Колев
    #18

    Моята лична съпротива се състои в това да бойкотирам руското във всичките му форми. Може би е крайно, но "покрай Илия намразих и св. Илия". Виваком се включи в личния ми списък на фирми, чиито услуги отказвам да ползвам.

  7. milan
    #17

    Навсякъде,където има руско участи във важни стратегически обекти и руски инвестиции в Източна Европа,цари корупция и престъпна дейност.ВТБ,заедно с руската марионетка-Цветан Василев са източвали парите на българските вложители и данъкоплатци,затова,трябва да бъдат одържавени.

  8. milan
    #16

    Зветан Василев е обвинен и предстои да се изправи пред съда.С оглед престъпната му дейност,имуществото му трябва да се конфискува в полза на държавата,защото е притежание на българските данъкоплетци и вложители,чиито пари е източил,заедно с руските си партньори.

  9. Alex
    #15

    Поникнаха поредните глави на червено - путиновата ламя! Далече, колкото се може по-далече от "Империята на злото" и нейните агенти в родината...

  10. Знайко
    #14

    Както Газпром не е търговско дружество, а орган на Кремъл за политически натиск към други държави, така и ВТБ (и в известна степен Сбербанк) не са търговски банки, а оръдия на Кремъл за финансови манипулации, шантаж и финансиране на руски агенти по света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.