Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митове са ромската свръхраждаемост и животът на социални помощи

42 коментара
Митове са ромската свръхраждаемост и животът на социални помощи

Митове са твърденията за демографски бум сред ромската общност и че основното средство за препитание на ромите са социалните помощи. Това показват изследванията, данни от които са поместени в информационния справочник "Ромите в България", представен от институт "Отворено общество" в сряда.

Алексей Пампоров, един от авторите на справочника, обясни, че действително има увеличение на относителния дял на ромите спрямо останалото население в България, но не можело да се говори за демографски бум, понеже се отчита спад и в средния брой деца на една ромска жена. Ако през 2001 година на една жена са се падали средно по 3.5 деца, то сега са 2.7. Така спрямо общото население на страната относителният дял на ромите в периода 2001-2007 година се е увеличил с 1%.

Пампоров развенча и мита за добиващия застрашителни размери брой на ромското население, като обяви, че към днешна дата циганите у нас наброяват 426 000 при 370 908 през 2001 година. Изследванията в справочника отчитат и спад в ранната раждаемост сред ромското население.

По отношение на заетостта, Пампоров обясни, че 51% от представителите на малцинството работят, като за сравнение през 1994 година делът на заетите е бил 27.5%.

Най-често ромите изкарват препитанието си в строителството, земеделието, комуналните услуги, търговията на дребно и услугите. 49% от анкетираните посочват като основен източник на доход основната заплата, 13.1% - пенсия, 9.9 на сто – временна работа, 7% - пенсия за инвалидност, 6.3% - социални помощи, 5.7% - майчински и детски надбавки, 3.2% - личен бизнес, 1.8% – обезщетения за безработни, 1.8% - вторични суровини, събиране на гъби и билки и 1.3% - работа в чужбина.

Далеч не толкова розови обаче са образователният и здравен статус на ромското население, сочат проучванията от справочника.

Над 1/3 от ромите над 15 години нямат здравна осигуровка. За сравнение здравно неосигурените българи са около 6%. Илко Йорданов, друг от авторите на доклада, обясни, че голяма част от ромите до определен момент са се осигурявали здравно, но впоследствие са спирали да го правят.

Десет на сто от представителите на малцинството никога не са били здравно осигурени, а 5% никога не са имали личен лекар.

Най-честите заболявания сред ромската общност са сърдечно-съдовите, на опорно-двигателния апарат, на храносмилателната система, психични, на дихателната система, очни, бъбречни. Според проучванията в над 30% от ромските домакинства е регистриран поне един човек с тежко или хронично заболяване.

Основните фактори за болестите сред ромското население са освен лошите битови условия, злоупотребата с алкохол, недохранването и тютюнопушенето.

По отношение на образованието се наблюдава тенденцията броят на неграмотните жени в малцинството да нарастват и в момента те са два пъти повече от мъжете.

38.7% от жените имат начално образование и приблизително толкова основно. Едва 4.1 на сто са със средно. образование.

При мъжете 30.7% са с начално, 42.9% - с основно и 15.7% със средно образование. 10.7% от мъжете са неграмотни, докато при жените този процент е 20.1%.

Основният проблем е отпадането на ромските деца от училище, което се очертава като все по-тревожна тенденция. Докато в първи клас делът на ромските деца в общия брой ученици е 20.6%, то в седми клас той е вече 8.8%, а в десети клас спада до 1.7%. Причините за отпадане от училище обаче съвсем не са хомогенни и не опират единствено до финансови затруднения. При калдърашите например, където ранните бракове са част от културните специфики, броят на отпадналите момичета от училище е тревожно висок и рядко е свързан с финансови причини.

Според директора на "Отворено общество" Георги Стойчев все още няма успешни и резултатни политики по отношение на ромското малцинство в България. Той посочи, че устойчивите негативни нагласи към общността пречат за провеждането на тези политики и става въпрос не толкова за злонамереност, колкото за невежество и стереотипи. Стойчев каза още, че през последните години се е натрупала информация за ромската общност, но тя оставя затворена в тесния кръг на експерти и неправителствени организации.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #43

    spriamo ziganite! Kakto se kazva ot pradnia boja ne stava!

  2. tt
    #42

    ама самите автори на изследването привеждат даннитеза 15 % увеличение на циганската популация за около 6 години:"426 000 при 370 908 през 2001 година..."И как е възможно да продължават тези "културни специфики "с ранните бракове и ранното отпадане от училище в една страна от ЕС? Няма ли такова нещо като държавна агенция за защита на правата на децата и съответно законова база?Къде са тука будната ЕК и нейните комисарчета?

  3. 07
    #41

    не ви вервам..

  4. smart
    #40

    Вместо държниците да вземат адекватни и цивилизовани мерки за намаляване на макар и "относително увеличаващо се" нискоквалифицирано циганско население, те се чудят как по-евтино да си плашат изборите и да правят глупави и непотреби социологически проучвания.

  5. Маджарин
    #39

    фондациите на цорос имат ли вече достъп до унгария?

  6. ссСр
    #38

    Можем ли да вярваме на другарите?

  7. Вишински
    #37

    Ако има мит, той е, че авторите на статията разбират какво говорят.Най-напред за свръхраждаемостта. Свръхраждаемост спрямо кое? Да, съгласен съм, че спрямо зайците, циганите почти не раждат. А спрямо българите? Ако изобщо имат деца, те са по едно или две, всико друго е изключения. Средно е по 1.5 деца на семейство. При циганите днес било 2.7... Това са 80% повече! Спрямо раждаемостта на българите, осемдесет процента ръст правят всяка една раждаемост свръхраждаемост. Кое именно е мит тук? А преди

  8. дзифти
    #36

    Как ги замерихте колко са, в паспортите им ли пише? Или преброихте колко ви отговарят на въпроса за етнос: "Циганин съм батее, мангауъ!"

  9. Mango
    #35

    Predlagam ciganskiyat ezik da se vavede v obutcenieto na BG utcilishteto ot 3-ti klas. Sashto taka da se napravi oficialen ezik v Republika BG. Taka shte se uvelitci razbiraneto mejdu balgari turci i cigani i shte pomogne za integriraneto na ciganskata obshtnost kam obshtestvoto. Nashite drugari ciganite sa mnogo rabotni. Za edna nosht dvama cigani mogat da svalyat 10 km kabel ot dalekoprovoda. V sashtoto vreme otnema 2 sedmici na 20-30 balgari da slojat sashtite tezi jici!?! Za efektivnostta

  10. ясен
    #34

    мангалите-манафи!педераст мръсен - лъже като мангал! Чифутът Сорос плаща много добре на педерасти като него....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам