Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младежите искат да са чиновници, а не да работят в реалния сектор

Според държавата и синдикатите причината е в ниските заплати

9 коментара
Младежите искат да са чиновници, а не да работят в реалния сектор

Младите хора предпочитат да са чиновници, а не да работят в реалния сектор, тъй като ценностната система в България е сменена. Това заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев в понеделник по време на форум за младежката заетост, организиран от Европейската сметна палата и Сметната палата на България.

Данев съобщи, че заплащането в държавния и обществения сектор е по-високо, отколкото в реалния сектор - над 900 лева средна месечна работна заплата при 850 лева в реалния сектор.

Темповете на нарастване на заплатите в обществения сектор също са по-високи, подчерта той.

Данев коментира, че намаляват хората със средно специално образование, а се увеличават висшистите с професии, които не са необходими на пазара на труда - право, икономика, социални науки. Освен това младите хора предпочитали да учат нещо лесно, а не това, което се търси и от което пазарът има нужда - математици, инженери и др.

Той посочи, че в момента IT секторът, машиностроенето и аутсорсингът се нуждаят от по няколко хиляди работници.
     
"В България се предлагат достатъчно качествени места, проблемът е, че няма млади хора с умния и компетенции", коментира Данев.

Според него, голяма част от нашите компании изнасят национален доход, давайки пример, че националната енергетика изнася електричество на по-ниски цени от това, което консумира българският бизнес.

Бизнесът да даде високи заплати като иска квалифицирани кадри

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин коментира от своя страна, че бизнесът трябва да се замисли защо младите хора предпочитат да бъдат чиновници.

"Гледната точка на държавата е, че ако бизнесът има нужда от българските млади кадри, ще трябват по-високи заплати", коментира Калфин.

"Бизнесът трябва да се замисли и да увеличи заплатите в реалния сектор, още повече, че има търсене на специалисти в производството. Част от проблема идва и от факта, че много родители работят зад граница и издържат децата си тук и осигуряват доходи значително над минималното заплащане. За миналата година у нас от чужбина за издръжка на близките са изпратени един милиард и 700 милиона лева", посочи още Калфин.

Според синдикатите също проблемът е в ниското заплащане. Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че минималната заплата за младежите не е атрактивен стимул. "Няма как в София да живееш със заплата под хиляда лева. Просто това е невъзможно. Ние твърдим, че икономиката позволява да има по-високи заплати, особено в такива индустриални центрове на България, каквато е столицата", заяви Димитров.

Безработните младежи намалени с 10 000 за година

Според представената на форума статистика, през последната година броят на безработните младежи е намалял с 10 000 души, но нивото на младежката безработица остава високо и все още няма механизъм за активиране на младежите, които не учат, не работят и не търсят работно място.

Илиана Иванова, представител на България в Европейската сметна палата, коментира, че
страната ни има достъп до 220 милиона лева европейски средства за мерки, свързани с младежката заетост през този програмен период, както по Инициативата за младежката заетост, така и от Европейския социален фонд.

"Министерството на труда и социалната политика се е съобразило с препоръките на одитите, направени от двете сметни палати, като акцент на политиките занапред няма да бъде само усвояемостта на програмите, а и техният ефект", заяви  Иванова.

Според данни на българската Сметна палата, за периода 2010-2013 година над 28 хиляди младежи са включени във временна заетост, но целта - 16 на сто младежка безработица не
е постигната, а реалният коефициент е достигнал 28.4 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бяндов
    #9

    Освен ниската заплата в реалния сектор не по-малък проблем е тоталното нарушаване на трудовото законодатество и зверската експлоатация. Нещата ще се урегулират, когато в предприятията влязат синдикати / и то ИСТИНСКИ СИНДИКАТИ/...Дано, дано...ама надали.

  2. анита хегерланд
    #8

    Един много интересен въпрос към г-н Динев е, защо инженерите у нас работят като таксиметрови шофьори? Как могат да бъдат използвани "старите" кадри, които имат професионална насоченост, каквато се търси в момента?

  3. Илчо Петков
    #7

    Проблемът не е само в заплащането от страна на Бизнеса ... и мисля, че най често Бизнеса не може да догони ... заплатите, които Държавата дава на повечето си служители и работещи в Сектора ...! Например в Държавната Енергетика се чу за заплати от 3000 лв ...?! Нима работещите там ... са по квалифицирани или по умни от другите ...?! Какво да кажем за Полицаите ..., чиито заплати също са едни от добрите, пенсионират още на младини и при това получават 25 заплати ....!? Сигурно могат да се приведат

  4. Stanimir Petrov
    #6

    И още нещо: Във вузовете се набута сума сган тунеядци престъпници, които са придобили преподавателските си титли и места по роднинска и приятелска линия. Добре познатата схема "наш човек". Тази опасна сган от кърлежи съвсем естествено е неспособна да даде на младите хора знанията необходими за реализация. Само им вземат парите и им губят времето. По този начин създават проблеми и на младежта и на държавата. Къде е държавата да направи акредитация както трябва на вузовете? Нима не знаят какво се случва? Че това се знае и от кучетата и котките вече. За миналата година всеки ден е произвеждан по един професор или доцент.

  5. Stanimir Petrov
    #5

    Донякъде е вярно. Обаче! Бизнесът определено не иска да работи с млади хора. Той иска работници с опит, какъвто младият човек не може да има. Ето изисквания от една обява взета на прима виста, обещаваща хиляда лева заплата: "- Да може работи по ел.инсталации и Кип и А, контролни табла за управление и окабеляване на системи. Опит в тази сфера е препоръчителен
    - Да има понятие и определен опит с индустриално оборудване в частта: трансмитери за налягане, температурни датчици, оборудване за химичен анализ

  6. Ганьо Сомов
    #4

    Средна работна заплата в България 850 – 900 лв. !!! Ама откъде ги взимат тези данни в тия статистики, които все ни натрапват експертите?! Иначе тезата на Божидар Данев не е от вчера или завчера, че потърпевшите са си виновни. Добре, че не е посочил статистика на безработните у нас, с това "закръгляне" би се оказало по-голяма и от тази в съседна Гърция.

  7. Калико Джо
    #3

    Това напомня за състоянието в Гърция където държавните чиновници взимат големи заплати за никаква работа и са непоклатими от местата си. Само че това ще трае от ден до пладне...

  8. Donkey Hot
    #2

    А в частния сектор криели реалния размер на заплатата. Ако това е така, цялата конструкция на Данев се срутва. Аз нямам познат млад човек, който иска да отиде в държавната администрация. Напротив.

  9. daskal
    #1

    Абе май големият проблем е, че повечето от тях и да искат да работят - не могат. Нямат квалификация и умения, много от тях са некадърни, нямат трудови навици и не искат да си ги изградят, защото разчитат на мама и тате. Странно е, че са решили, че чиновническата работа е по силите им. Страната ни и сега е удушена от безполезната чиновническа армия - закъде повече парази? В България работещият човек е на изчезване. Приижда все повече чалга цунамито - армия от незнаещи, полуграмотни и мързеливи некадърници, но с високо самочувствие. Скоро ще берем още по-щедри плодове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.