Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младежите са аполитични и не вярват на институциите

По-малко от една трета ще гласуват на местните избори наесен

2 коментара
Младежите са аполитични и не вярват на институциите

Българските младежи не се интересуват от политика и не вярват на държавната и общинската администрация. В същото време растат антидемократичните настроения сред тях. Това сочи одобреният от кабинета годишен доклад за младежта за 2014 година, съобщи правителствената информационна служба.

По-малко от една трета (28%) от младежите на възраст до 29 години ще гласуват на предстоящите местни избори през октомври.

Докладът отчита негативни тенденции във връзка с гражданската активност сред младите. Едва 2% от младежите членуват в синдикат, младежка или хуманитарна организация. Също толкова са част от политическа партия, а малко над 1% участват в "друга" неполитическа организация.

Данните показват необходимост "отговорните институции да предприемат структурирани и целенасочени действия за ефективното включване на младите в процеса на вземане на решения и повишаване на доверието им в институциите", е посочено в правителственото съобщение.

Положителна тенденция е отчетена по отношение на намаляване на безработицата. Младежите от 15 до 29 години без работа са 17.7%, което е с 4.1 процентни пункта по-ниско спрямо 2013 г. Това е в синхрон с активния процес на прилагане на мерки и политики от страна на институциите, е посочено в съобщението. Няма данни каква част от младежите са заминали в чужбина и дали това не е причина за намаляването на безработицата сред младите.

През миналата година е нараснал броят на социалните услуги, които се предлагат на младежите, както и размерът на отделените за целта финансови средства. В края на 2014 г. общият брой на социалните услуги в общността е 841 с капацитет 18 933 места. В сравнение с година по-рано броят на услугите се е увеличил с 60, а капацитетът с 1090 места, е посочено в съобщението.

Добри резултати са отчетени по отношение на здравословния начин на живот и практикуването на спорт. Над една четвърт от българските младежи спортуват, като 52% от тях са във възрастовата група 15-19 години. Близо две трети от младежите (60%) смятат, че около дома им има достатъчно спортни обекти и съоръжения.

В сравнение с учебната 2012/2013 г. броят на паралелките с изучаване на физическо възпитание и спорт се е увеличил с над 5%, както и броят на обхванатите проекти и програми за ученици с увреждания, е посочено в съобщението.

Годишният доклад за младежта е разработен от Министерството на младежта и спорта на базата на събрана и анализирана информация, подадена от централните и местни органи на властта, данни от Националния статистически институт, Евростат, както и други национални и международни проучвания, реализирани в отчетния период.

Специално за целите на доклада е направено национално представително социологическо проучване на тема "Установяване на ефекта от политиките за младежта върху младите хора в страната" от МБМД.

Документът дава информация за социално-икономическото положение на младежите и предприетите мерки за тяхното развитие от страна на държавните институции и местните власти. Информацията покрива деветте основни приоритетни области в Националната стратегия за младежта 2014-2020 и отчита изпълнението и напредъка съобразно 21 ключови индикатора, част от които са заетост и безработица, напусналите образователната система, професионалното ориентиране и реализация, младите хора в малките населени места и селските райони и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васил Митов
    #2

    Не само младежите. Хората на средна възраст, както и старите хора, също не вярват на институциите.

  2. Приятели на ноща,
    моля кога държавата ни е била управлявана демократично, че да формирам демократично мислене? Само при управлението на Димитров и Костов имаше наченки на демокрация. Бледи наченки, които бяха удавени от простотията и егоизма на комунистическите синове и дъщери. И как да имам вяра в институциите в държава с полицейски, съдебен и политически произвол? Дето всеки, който налапа кокала гледа да се уреди и облажи себе си. Един българин вдигна оръжии да прати там където му е място, проклятието

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.