Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството магистрати се съмняват в морала на ВСС

1 коментар
Снимка: БГНЕС (архив)

Над половината магистрати смятат, че членовете на Висшия съдебен съвет имат проблем в морално отношение и са податливи на външен натиск. Това показва проучване сред близо 1600 съдии, прокурори и следователи, проведено от самия ВСС. В него са участвали и 3628 съдебни служители. Това са около половината от всички хора, заети в съдебната ни система.

Над 56 процента от анкетираните смятат, че членовете на ВСС биха клекнали под неправомерен натиск, а 53% се съмняват в техния морал. С липсата на морал и податливостта на външен натиск хората в съдебната система си обясняват липсата на доверие в обществото като цяло към т.нар. правителство на съдебната власт.

Едно от основните изисквания пред членовете на съдебния съвет е да притежават високи нравствени качества. Проучването още веднъж показва, че кредитът на доверие към този ВСС е напълно изчерпан.

Една от причините за това е недостатъчно добрият подбор на членовете на кадровия орган, смятат магистратите и съдебните служители. Съдебните служители посочват, че недоверието във ВСС се корени още в липсата на прозрачност при вземането на решенията и непознаването на работата му.

Проучването от ВСС е национално представително и извън съдебната система. Общо 57% от българите нямат доверие в съдебната система, показват данните, макар други сходни проучвания да сочат резултат от близо 90% недоверие. Едва 15.7% от гражданите казват, че вярват на съдебната власт, сочи проучването, поръчано от ВСС.

Това не е странно, защото 57% от магистратите също казват, че общественото доверие в съдебната система е ниско. Други 37 на сто от съдиите, прокурорите и следователите, участвали в анкетата, го определят като средно.

Над 50% от гражданите казват, че българското правосъдието е тромаво и бавно, както и че е податливо на външен натиск. Анкетата обхваща и хора, които са били страна по дела. Над 50% от тях твърдят същото.

Над 67% от анкетираните граждани обясняват, че говорят от личен опит за съда, а 39% са казали, че се опират на мнението на познати. Медийните публикации са едва третият източник на информация за съдебната система, който се сочи от хората - 37%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко Колев
    #1

    За да се съмняваш в нещо, то трябва да съществува. След като правосъдната ни система е водеща по корупция, явно моралът при повечето служители на Темида липсва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.