Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може да стигнем стандарта на живот в Европа през 2035 г.

Но само при 5% ежегоден ръст на производителността на труда, според Световната банка

7 коментара
Може да стигнем стандарта на живот в Европа през 2035 г.

България може да разчита да постигне изравняване с европейския стандарт на живот през следващите двадесет години, но само ако осигури средногодишен ръст на производителността на труда от 5 на сто. Това каза Дорте Домланд, главен икономист в Световната банка (СБ) за Европа и Централна Азия, при представянето на доклад на банката по темата, цитиран от БТА.

Това означава почти двойно увеличение на регистрирания в периода 2000-2013 г. средногодишен ръст на производителността на труда в България от 3 на сто.

За да има България дългосрочен и устойчив икономически растеж, е необходимо да повиши производителността на труда. Положителният ръст на производителността на труда се отразява позитивно и на заетостта, води до намаляване на бедността и повишаване на заплащането, отбеляза експертът.

При подобряване на стандарта на живот в България по-малко българи биха напускали страна, а някои тях, които са в чужбина, може и да се върнат в родината. Като цяло повишаването на производителността в страната ще ограничи икономическите последици от демографските проблеми в България, смята специалистът.

Грешната тенденция: Малко работа с много хора

Анализ на Световната банка показва, че в България има тенденция фирмите с ниска производителност на труда да наемат повече работници, посочи Дорте Домланд и допълни, че ако тенденцията се обърне, икономиката ни би се развивала по-бързо.

Сред препоръките на експерта за подобряване на производителност на труда е да се инвестира в човешкия капитал - добро ниво на образование за всички българи, качествено средно и висше образование, възможност за учене през целия живот, интеграция на страната в световната икономическа мрежа.

Иновативните фирми у нас са с най-ниско ниво като дял от икономиката спрямо ЕС, отбеляза експертът и препоръча създаване на благоприятна среда за развитието им. Необходимо е и подобряване на качеството на управление, защото спрямо ЕС България е на най-ниско равнище, особено що се отнася до влиянието на съдебната власт, каза специалистът.

Ако сравним работата на съдебната власт с тази в другите страни от ЕС, ще видим, че България е на последно място почти по всички показатели, каза Домланд. В частност тя визира бавното решаване на случаите за фалити, оплакванията на фирмите от корупция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  2. inconvenience
    #6

    Супер забавна статийка и заглавийце! :D Моля пускайте по-често подобни материали, с много хумор и настроение! Комунистите и дс едномоментно и тутакси да се изпарят, пак ще трябват поне 100 год. да се поправят пораженията нанесени от тях, да не говорич, че те изобщо не изчезват... :)

  3. dimitardi100
    #5

    Китайците ще излязат прави. Според тяхна поговорка колкото време си вървял в грешната пососка, толкова ще ти трябва , за да се върнеш там където си бил и поправиш нещата. След 45г. болшевишка диктатура на пролетариата на България ще й трябва още толкова , за да си върне добрите позиции, които е имала преди трагичната дата 9.9.44г.!

  4. pinocchio
    #4

    да не би да се очаква потоп в европа по това време, иначе просто няма как да ги стигнем. по татово време имаше виц че неможем ги стигна дори да тичаме срещу тях, който днес е по-актуален и от тогава, уви...

  5. RedDevil
    #3

    Звучи ми прекалено оптимистично нещо, но пък имайки предвид колко ако-та присъствам и може-та в статията...

  6. анита хегерланд
    #2

    "Производителността на труда е свързана с организацията на производството, предприемаческите качества, въвеждането на иновации, уменията на работниците и тяхната степен на образование и компетентност. Разходите за дейността се отразяват на продажните цени, те влияят на приходите и възможностите за инвестиции." Ако ЕС наистина иска да излезе от кризата, трябва да "затвори" пазарите си за чуждестранни стоки и да стимулира вътрешното потребление в ЕС, чрез намаляване на налозите, данъчни облекчения тип: "Произведено в ЕС", за да се завърти целият кръг и ние да се качим на люлката.

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.