Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли България да стане Силициева долина? Да, ако я няма корупцията...

8 коментара
Може ли България да стане Силициева долина? Да, ако я няма корупцията...

Технологичната индустрия в България е в разцвет, страната ни може да бъде Силициевата долина на Централна и Източна Европа, стига да пребори с корупцията, казва за Би Би Си българският предприемач от технологичния сектор Петко Карамочев.

България е най-бедната страна в Европейския съюз, но има една индустрия, която показва постоянен и бърз растеж – IT секторът, разказва Би Би Си в репортаж по темата.

Медията поставя въпроса дали единственият сектор, който се развива толкова добре в България, може да издигне страната над бедността и да я превърне в Силициевата долина на Европа.

Имаме клиенти от целия свят, включително от Южна Африка, Индия. Много добре представени сме на пазара в Централна Европа, твърди Петко Карамочев.

По думите му, когато основава своята компания в началото на 2001 г., за едно работно място фирмата получава средно по 700 автобиографии от кандидати. Сега получава по 2-3, максимум 5 автобиографии.

Изтичането на мозъци беше голям проблем в България и все още е голям проблем за нея, но за нас е много трудно да върнем хората обратно. Не става дума за заплатите, които плащаме, нито за осигуровките. Става дума за системата, за корупцията. Всички знаят, че тя е факт, допълва Карамочев.

България е сред най-корумпираните страни в Европейския съюз редом с Гърция, Италия и Румъния, посочва британската корпорация, позовавайки се на данни на "Прозрачност без граници".

Нашата страна може да се превърне в Силициевата долина на Централна и Източна Европа. Индустрията е готова, стига страната да е готова да се бори с корупцията и да припомни на политиците, че тяхната роля е да служат на хората, а не да крадат от тях, казва предприемачът.

Би Би Си припомня, че някога България е произвеждала 40% от компютрите в Източния блок. Тя е имала повече компютри на глава от населението от почти всяка друга страна, а IT индустрията е била на стойност 13 млрд. долара годишно.

"Това са таблата на най-добрите коли в автомобилната индустрия като Мерцедес и БМВ, всички направени в България, добавя той. Страната ни може да бъде Силициевата долина на Централна и Източна Европа. Индустрията е готова, стига страната да успее да се пребори с корупцията и да напомни на политиците, че тяхната задача е да служат на гражданите, не да крадат от тях", убеден е Петко Карамочев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #8
  2. strobo
    #7

    Фукането и самонадценяването е национален спорт... Сега пък "Силициева долина" на Европа .... аде няма нужда....

  3. Kalina
    #6

    През 71-ва за малко работих в завод Електроника. Произвеждахме ЕЛКА. Дойде американска делегация. Бяхме им смешни с изостаналостта си и неможенето. После нещата може да са потръгнали, аз знам само, че завода го закриха след закриването на СИВ - нямаше вече кой да изкупува нефелната ни продукция. Тук се говори друго - аз ли не съм в час или някой пак манипулира?!

  4. Иван Сусанин
    #5

    Заради природните си дадености като климат и почви, България има качествата на рай на земята - може да се намери най-качествената храна и то за ниска цена. Има си 4 красиви сезона, които ти правят живота интересен. Наличието на големи планини я прави едно от най-духовните места на планетата. Обаче, заради политиците България прилича на смърдяща кочина, разположена в Рая. Сами решавайте какво да правите ! Да останете в тази кочина и да се борите за нейното изчистване, или да напуснете Рая за някое място, свободно от тази паплач.

  5. Филка Русофилка
    #4

    Under Soviet Rule таванът на БВП в България беше 1987 – 28,5 млрд. дол. Няма как половината да е бил ИТ-секторът. После започна сгромолясването при Луканов 1990 на 16,8 млрд. дол. и при Димитър Попов достигна дъното 8,1 млрд дол. БВП през 2014 беше 55,7 млрд. дол. Не само че можем да станем „Сицилиева долина” на Европа, но трябва. Това е най-бързо развиващият у нас индустриален сектор, поръчките растат главоломно и в момента са необходини нови 50 000 ИТ-специалисти. Много се завърнаха, но ще трябва и да внасяме, за да компенсираме износа на тъпаци.

  6. Доналд Дък
    #3

    От една не състояла се нежна революция през 90 те години бяха отвеяни и обрулени от Родината най добрите нейни плодове. Днес хиляди българи са фактори във водещи ИТ фирми на всички континенти , но никога няма да се завърнат под Родната стряха !!! България може да бъде потърсена отново само от не успели личности, които могат да се опитат и в ПОЛИТИКАТА.

  7. Mad Dog
    #2

    Б-я не може да стане Сицилиева долина, защото държавата вместо да остави бизнеса да се развива, го спира и му пречи. Чиновниците се интересуват само от това кой ще им даде и не си мръдват и пръста да елиминират административни тежести. Напротив, те ги създават, за да има с какво да помогнат на този който си плати. Така че помечтайте си малко, ама не се заблуждавайте с мечтите си. Всеки кадърен млад човек, знае, че реализация не може да се получи в тази мътна вода и избира терминал 2. Затова Б-я е обречена.

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.