Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли уволнението на Коми да е началото на "Уотъргейт 2"

0 коментара

Противниците на Доналд Тръмп свикнаха с непредсказуемостта на неговото правителство, но трусът, предизвикан от уволнението във вторник на директора на ФБР Джеймс Коми, се оказа доста силен.

Според критици на Тръмп това е мощна атака срещу независимата съдебна система и смятат, че САЩ са на ръба на конституционна криза. Ето някои ключови въпроси:

Как се справя Белият дом с кризата?

Честно казано, лошо. Дори някои от най-високопоставените лица в Белия дом не бяха осведомени за решението на президента, а говорителите на Тръмп излязоха да го защитят часове след като то вече бе обявено. Служителите за връзките с обществеността се затрудняваха да обяснят мотивите му.

Вчера Тръмп прие руския министър на външните работи Сергей Лавров в Белия дом - странно подбран момент за подобна среща, като имаме предвид обвиненията, че Коми е бил отстранен заради ръководеното от него разследване за възможна тайна договорка на миналогодишните президентски избори между предизборния щаб на Тръмп и Москва.

Може ли това да предизвика конституционна криза?

Макар и много наблюдатели да са на мнение, че има основание за паралели със скандала "Уотъргейт" от 1974 г., възможността за импийчмънт на Тръмп е доста по-малка, отколкото за Ричард Никсън по онова време, освен това сегашният президент на САЩ има право да уволни Коми.

Въпреки всичко в американските медии се появиха доста мнения в смисъл, че отстраняването на директора на ФБР е сигнал за начало на още по-голяма криза. В основата на някои от най-острите критики са опасенията, свързани с независимостта в бъдеще на американската съдебна система и с налагането на една все по-авторитарна президентска форма на държавно управление.

"Доналд Тръмп или е най-провинилият се президент след Ричард Никсън, или е най-некомпетентният президент от основаването на САЩ", написа Елейн Камарк от Института "Брукингс".

Дали привържениците на Тръмп ги интересува този скандал?

Това е ключов въпрос. Досега привържениците на президента винаги се обявяваха в негова защита, каквото и да направи. Възможно е те да окачествят поредната афера като поредната буря в столицата, която е далеч от живота им. И тъй като уволнението на Коми бе свързано с Хилари Клинтън - силно недолюбвана от много от привържениците на президента - напълно възможно е да реагират точно така.

Доколко убедителни са твърденията на Белия дом за случилото се?

Не звучат особено правдоподобно. Критиците казват, че дори Тръмп да е бил недоволен от работата на Коми по аферата с имейлите на Клинтън, той е могъл да го уволни още с встъпването си в длъжност. Твърденията на Тръмп, че още преди месеци е загубил доверие в директора на ФБР, са в разрез с много от направените до момента публични изказвания.

Само преди седмица говорителят на Тръмп Шон Спайсър заяви, че президентът има пълно доверие в Коми. И отхвърляйки категорично твърденията, че бил освободил директора на ФБР заради разследването на връзките между Русия и предизборния му щаб, Тръмп не успя да пресече слуховете.

За какво става дума в скандала с Русия?

ФБР разследва контактите между Русия и предизборния щаб на Тръмп, както и в по-общ план намеса на руската страна в президентските избори през 2016 г. Според американските тайни служби Москва е организирала кибенападения, повлияли на крайния резултат.

Хакери откраднаха имейли от предизборния щаб на Клинтън, които после бяха публикувани от "Уикилийкс". Основният въпрос тук е дали щабът на Тръмп е имал толкова добри връзки с Русия, че е знаел за хакерските прониквания предварително. Засега не са открити никакви доказателства в подкрепа на това.

Кои са главните действащи лица?

Няколко души, работили като съветници на Тръмп в различно качество: Майкъл Флин, Картър Пейдж и Роджър Стоун. Не спира да се говори и за бившия председател на щаба на Тръмп Пол Манафорт.

Флин беше разпитан от ФБР. Той бе принуден да подаде оставка като съветник по националната сигурност на Тръмп, след като призна, че е предоставил на правителството подвеждащата информация за контактите си с руския посланик.

Миналата година ФБР започнало да наблюдава Пейдж с мотива, че го смята за руски шпионин.

Стоун от своя страна се хвалеше с контактите си с "Уикилийкс". Още преди да бъдат публикувани имейлите на председателя на предизборния щаб на Клинтън Джон Подеста, Стоун намекна в Туитър, че ще се случи нещо такова. А съвсем неотдавна заяви, че е бил във връзка с хакера "Гуцифер 2.0", зад когото според американското разузнаване стоят руските тайни служби.

Всички те казват, че не са направили нищо нередно и срещу никого от тях няма официално повдигнати обвинения.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам