Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Муудис“ понижи рейтинга на Великобритания заради плановете на Мей за Брекзит

2 коментара
“Муудис“ понижи рейтинга на Великобритания заради плановете на Мей за Брекзит

Рейтинговата агенция "Муудис" понижи с една степен оценката си за кредитния рейтинг на Великобритания след речта на премиера Тереза Мей пред европейски лидери във Флоренция.Там Мей обяви, че Великобритания няма намерение да търси оставане в общия пазар на ЕС, а Брекзит ще се осъществи окончателно през 2021 година. Тя даде да се разбере, че Лондон ще плати и всичките си задължения към съюза.

Според специалистите на агенцията плановете на правителството да намали дълговете бреме са дерайлирали и Брекзит ще повлияе тежко на икономиката."Муудис" лиши страната от най-високия инвестиционен рейтинг ААА през 2013г.Сега Великобритания има рейтинг Аа2.

От пика на финансовата криза през 2010г. досега бюджетният дефицит бе намален от около 10% на 2.3% от БВП. Но агенцията смята, че перспективите за публичните финанси значително са се влошили, тъй като правителството на Мей е смекчило усилията си за ограничаване на разходите, започнати от предшественика ѝ Дейвид Камерън и финансовия му министър Джордж Озбърн, съобщава “Муудис“, цитирана от “Дневник“.

От Лондон коментират, че оценките на "Муудис" за ефекта от Брекзит върху икономиката са остарели и че Мей е представила амбициозна визия за бъдещите отношения на Обединеното кралство с ЕС.

"Като гледам речта на Тереза Мей, не мисля, че тя съдържа нещо, което да ни накара да променим оценката си. През следващите няколко години имаме много по-малко доверие, че британското правителство ще успее да изпълни плановете си да намали дълговете - а говорим за изключително голямо дългове бреме - или да постигне някаква форма на споразумение с ЕС, която съхранява значителна част от правата, предоставени от членството в съюза", коментира Алистър Уилсън, управляващ директор за глобалния суверенен риск в "Муудис".

Решението на агенцията и мотивите към него едва ли ще помогнат на кабинета на Мей и на финансовия министър Филип Хамънд, които са под натиск да увеличат разходите в новия бюджет, чието внасяне в парламента трябва да стане през ноември.

"Муудис" смята, че ще бъде предложено значително повишаване на разходите заради поети политически ангажименти, а в същото време е изключително спорно, че подобрената събираемост ще компенсира съкращаването на данъци.

Поради това бюджетният дефицит ще остане в следващите години в рамките на 3-3.5% от БВП. Досегашните планове бяха до 2021-2022 година той да се свие под 1%. През 2019г. публичният дълг ще достигне около 93% от БВП, което означава, че страната остава една от малцината в Европа с растящ дял на дълговете.

Под бюджетния натиск от Брекзит икономиката ще се забави и от очакваните 1.8% през 2017г. темпото ще намалее до 1% догодина и не се очаква увеличаване за следващите няколко години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петер
    #2

    Във Великобритания всички осъзнаха грешката, която направиха, но.... е късно. Загубите за тях ще са сериозни, но ще загуби и ЕС. След историческото гласуване всички са губещи.

  2. анита хегерланд
    #1

    Проблемът на Великобритания е, че нейните стоки не са конкурентни на европейските и икономиката има нужда от модернизация, да се отвори към идеи, функционалност и ново качество. "Проблемът със свободния пазар" е, че в него ще плуват най-развитите държави, останалите членове ще фалират икономиките си. Следователно ЕС, като централизирана, интегрирана "супердържава" е единственият изход за мир, просперитет и равни възможности, което винаги е относително. Великобритания не може да намери друга алтернатива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.