Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР: Реформите и демокрацията не са патент на Западна Европа

1 коментар
МВнР: Реформите и демокрацията не са патент на Западна Европа

Трябва заедно да подкрепим процесите на тежки реформи и евроатлантическа интеграция в страните от Западните Балкани и Югоизточна Европа. С това нашият регион ще демонстрира, че интеграционните процеси, реформите и демокрацията на континента не са специален "патент” на Западна Европа и не биха били пълноценни без участието на страните от Балканите. Това става ясно от програмата и приоритетите на България, която председателства Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа до края на месеца.

България е инициатор на създаването на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ) през 1996 г. с цел насърчаване на конструктивния диалог и сътрудничеството в региона. ПСЮИЕ обхваща целия регион, като последната страна-участничка, която се присъединява към Процеса на равноправна основа е Косово през 2014 г.

Под мотото „ПСЮИЕ - 20 години ключ към регионално сътрудничество” на 1 юли 2015 г. България официално пое председателството на Процесаза период от една година (1 юли 2015 г. - 30 юни 2016 г.).

България насочи усилията си към три приоритетни сфери на сътрудничество: свързаност – транспортна и енергийна инфраструктура; медийна свобода и свобода на изразяване; миграция и справяне с бежанския поток. Сред основните приоритети бе и принципът на приемственост в работата на ПСЮИЕ и продължаване на някои от инициативите на предишния председател Албания.

В рамките на ротационното си председателство българските представители поставиха акцент върху необходимостта от повече конкуренция и диверсификация в енергийния сектор, което ще допринесе за поевтиняването на цените на енергийните ресурси за крайния потребител.

За постигането на това обаче са необходими колективна воля и общи действия от всички държави от региона.

Същият подход трябва да бъде утвърден и спрямо миграцията и бежанския поток, които също предполагат сътрудничество и общи действия.

Българското председателство се води и от разбирането, че интеграционните процеси, реформите и демокрацията на континента не са специален "патент” на Западна Европа и не биха били пълноценни без участието на страните от Балканите.

На предстоящата среща на държавните и правителствени ръководители на 1 юни 2016 г. в София, България ще предаде председателство на Хървати, като остава активен участник във формат "Тройка”.

На срещата са потвърдили участие президентите на Албания Буяр Нишани, Молдова – Николае Тимофти, Хърватия – Колинда Грабър Китарович, Босна и Херцеговина – Бакир Изетбегович, Черна гора – Филип Вуянович, Косово – Хашим Тачи, Република Македония – Георге Иванов, както и министър-председателят на Румъния Дачиан Чолош и заместник-министър председател и министър на външните работи на Словения Карл Ерявец.

Сред потвърдилите участие са и Генералният секретар на ОССЕ Ламберто Заниер, Генералният секретар на Съвета за регионално сътрудничество Горан Свиланович,  както и представители на европейските институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    ЕК: Липсата на реформи срива доверието в България и отблъсква инвеститорите Доклад на комисията припомня нуждата от съдебна и административна реформа. Комисията напомня, че у нас липсва доверие в основни обществени институции – най-вече съдебната система, и е време това да се промени. Реформата на публичната администрация се бави. Корупцията продължава да бъде често явление, което властите все още не успяват да изкоренят. Тези фактори подкопават доверието в държавата и отблъскват потенциални инвеститори. Нужни са решителни действия за промяна”

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.