Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР подслушва все повече, но вади по-малко доказателства

ГДБОП са поискали и приложили СРС-та срещу арестант

42 коментара
МВР подслушва все повече, но вади по-малко доказателства

МВР е използвало 26% повече специални разузнавателни средства (СРС) през 2011 година, въпреки множеството проблеми с подслушването и декларациите на управляващите, че ще ги ограничат след избухването на скандала с "Мишо Бирата". Това показва докладът на парламентарната подкомисия за контрол на СРС, който бе обсъден в четвъртък от правната комисия. Той е подписан от представителите на всички парламентарно представени партии.

 

МВР и окръжните съдилища са институциите, които не са се повлияли от скандалите от пролетта на 2011 година и продължават порочните си практики на масово подслушване и безкритично разрешаване на нарушаването на човешки права, става ясно още от документа.

 

Статистиката отчита намаление с 44% на подадените искания за СРС от страна на прокуратурата и 19% по-малко подадени от ДАНС, което показва, че двете институции са взели мерки за ограничаване на подслушването. Съдилищата в страната обаче продължават да бъдат безкритични по отношение на исканията за СРС като са върнали едва 0.8% от всички заявления, сочат изводите на парламентарната подкомисия. Рекордьор е ръководеният от семейната приятелка на Цветан Цветанов Владимира Янева Софийски градски съд, който е постановил 2 отказа при 6010 искания за подслушване.

 

Резултатът от това е, че през 2011 година са подслушвани или следени общо 7881 българи или с 30% повече от 2010 година. В същото време с почти същия процент намалява броят на създадените доказателства, които се използват по време на делата. Българското законодателство постановява, че специалните разузнавателни средства трябва да бъдат използвани като последно средство в разследването при положение, че всички други методи са изчерпани.

 

Изводите на парламентарната подкомисия са, че СРС-та вече не се използват в изключителни случаи, а са обикновено средство за събиране на доказателства в България. Преди четири години Европейският съд по правата на човека излезе с препоръки към страната ни да намали правомощията на вътрешния министър да подслушва, но реформа в тази област така и не последва.

 

Ротационният председател на подкомисията за контрол на СРС Михаил Миков (БСП) определи като "взривно" нарастването на исканията за телефонни разпечатки и трафични данни. През 2011 година те са били общо 74 000 броя, а отказите на съдилищата са под 1.5%. Миков заяви, че подкомисията е неспособна да упражнява контрол върху тази дейност, защото не се водят достатъчно подредени регистри. В доклада се споменават и два случая, в които прокурор и полицай от Варна и Провадия дори са отказали достъп на представителите на парламента до проверяваната информация.

 

Подкомисията за контрол на СРС отделя значително място и на съветите на Владимира Янева към МВР и ДАНС, които имаха за цел да манипулират статистиката за подслушването. В официални писма Янева бе посъветвала двете институции да подслушват възможно най-дълго и най-много хора едновременно в едно СРС, за да излезе в общите данни, че подслушването намалява. Според депутатите приемането на този подход противоречи на смисъла на закона.

 

Членовете на подкомисията Христо Бисеров (ДПС) и Веселин Методиев (ДСБ) заявиха, че вече трета година управляващите демонстрират липса на политическа воля за прекратяване на злоупотребите със СРС-та. Бисеров даде пример как ГДБОП са поискали и получили разрешение да използват СРС срещу арестуван от тях човек. Повечето от членовете на подкомисията бяха категорични, че именно тази служба в МВР извършва най-много злоупотреби.

 

Депутатите от ГЕРБ Юлиана Колева и Димитър Лазаров също се съгласиха, че ситуацията с подслушването е неприемлива и изброиха примери за нарушения. Колева обаче намери за основен виновник прокуратурата, а Лазаров – съда.

 

Явор Нотев (Атака) напомни, че вече трета година от ГЕРБ не намират време да променят Закона за СРС и НПК, които дават възможност за злоупотреби. Подкомисията за контрол на подслушването във всеки доклад дава конкретни предложения за пресичане на нарушенията, но те си остават само на хартия. Този път докладът предлага съдиите да се мотивират всеки път, когато разрешават СРС, да се намали броят на искащите прилагането на СРС и да се знае винаги в кого е получената информация.

 

Представител на МВР по време на обсъждането беше заместник-вътрешният министър Веселин Вучков, който се съгласи, че има проблем с броя на СРС-та и че трябва промяна в законодателството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #42

    То подслушването не е срес етичните норми. Доста хора на работните си места седят и слухтят, после чукат наученото през компютъра. Е как да расте БВП при подобно занимание?..

  2. Анонимен
    #41

    Елементарна аритметика: на колко процента от населението на София и страната съответства посочения брой? И ако под едно разрешение за СРС се слушат множество хора, то колко струва на всеки от нас, данъкоплатците, удоволствието да си плащаме, за да ни следят навсякъде? 74000 искания за телефонни разпечатки и трафични данни за една година?! Уаааууууу! Ето как се градят свободи в демократична държава...

  3. Анонимен
    #40

    Съвременната българска полиция се управлява от хора с милицинерско мислене. Примитивните хора са воайори, както и милицинерите са подслушвачи. Ефекта от дейността на едните и другите обаче е нулев. Най-много някой скандал да забъркат. Подобряването на каквото и да е изисква работа. Работата обаче се оказва че най-големия дефицит в българското мислене и поведение.

  4. emma
    #39

    Може да подслушват повече,ама и да не чуят нищо.Важно е нивото на тези,които подслушват и какво схващат от подслушваниците!!!А и хората вече само си определят срещи по телефона.Аз лично закрих 6 тел.поста на БТК,в домовете си и в офиаса.Да слушат вуйна си.Нешастници!!!!

  5. Анонимен
    #38

    33-ти е прав разбира се , ония пак разлайват кучетата........

  6. Анонимен
    #37

    Защо ми изтрихте постинга?:) Защото казах една голяма истина, че само лаик би обсъждал по телефон престъпната си дейност. Всичко се организира, осъществява и координира в мрежата. Сега ще се поровя и за доказателства, та белким някой журналист се сети да влезе под прикритие.

  7. Анонимен
    #36

    Милиционер 28 е готов да сподели с 6-то от ДС - или ГДБОП, дори пъшкането на жена си и далаверите в районното Отворена душа е той, широка, открита.... ГЕРб-еска. Колкото повече му го слагат, толкова е по-щастлив и отворен

  8. Анонимен
    #35

    33 e напълно луд Повече от това дори в Карлуково няма...

  9. Анонимен
    #34

    33 Научи този Български език,бе човек.Всеки ден ти го казваме.Отиди при кумира си Бойко Борисов да те светне по въпроса.Все пак е доктор на някакви там науки(най-вече бандитизъм и простотия).

  10. Анонимен
    #33

    ТЪПИ ПОДКУПНИ ЖУРНАЛИСТИ!-ПРЕДИ ГОДИНИ ХОРАТА ИМАХА ПО ЕДИН МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ИЛИ НАЙ МНОГО 2-3, А СЕГА СТИГАТ ДО 40-50-100БРОЯ ,ЗАТОВА ЧРВЕНИТЕ МАФИОТИ БСП КАЗВАТ И ВИЕ ПОВТАРЯТЕ КАТО ПАПАГАЛИ ЧЕ СЕ УВЕЛИЧАВАТ СРС-ТАТА-! АНАДЪМО !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.