Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВР ще може да ползва данни на операторите и за издирване на изчезнали лица

8 коментара
МВР ще може да ползва данни на операторите и за издирване на изчезнали лица

Компетентните органи да разполагат с възможност да ползват данните от предприятията, предоставящи обществени и електронни съобщителни мрежи, когато е налице обосновано предположение, че изчезнало лице е станало или може да стане жертва на тежко престъпление (убийство, отвличане, противозаконно лишаване от свобода, трафик на хора). Това прие на първо четене парламентът в петък с промяна в Закона за електронните съобщения, внесена от Министерския съвет.

За предложението гласуваха 88 депутати, против бяха четирима, 13 се въздържаха.

Според действащата сега норма на закона предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи или услуги, трябва да съхраняват за срок от 6 месеца данните, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност за нуждите на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления. Така извън приложното поле остава съхраняването и използването на данни с цел издирване на лица.

Приетата нова редакция на текста създава възможност да се ползват тези данни за целите на издирването, когато е налице обосновано предположение, че изчезналото лице е станало или може да стане жертва на тежко престъпление. Тази промяна позволява на компетентните органи да използват в оперативно-издирвателната дейност възможностите на съвременната съобщителна техника и технологии, без да нарушават конституционно установените права на гражданите, се казва в мотивите към законопроекта.

Представянето на информацията, съдържаща се в справките от операторите, е необходимо за установяване и мястото на изчезване, лицата, с които е контактувал издирваният, лицата, които умишлено подават грешна или не информация по отношение на обстановката около изчезването, лицата съпричастни при изчезването и т.н.

Чрез данните компетентните органи получават информация за приблизителното местоположение на издирваното лице, за телефонните номера, които е набирало, за датата, часа и продължителността на проведените разговори.


Според Красимир Янков от "БСП лява България" това е първа стъпка към ограничаване на свободата на гражданите и дава възможност за полицейска злоупотреба.

Димитър Лазаров от ГЕРБ отговори, че в закона ясно е записано, че разрешението за достъп до данните се дава от съда. По думите му целта на промените е при издирване на лица да може да се установи последната им локация.

Петър Славов от Реформаторския блок заяви, че не му харесват новите текстове, защото могат да послужат и за користни цели. Той препоръча на колегите си да ги ревизират между двете четения на законопроекта.

Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов подчерта, че искането на компетентните органи за достъп до данните трябва да е мотивирано, да съдържа правното основание, фактите и обстоятелствата, обосноваващи целта. Важен момент е, че право до този достъп се осъществява след разрешение на председателя на районния съд, обясни Ципов. Разпореждането на този достъп също трябва да е мотивирано, допълни той. По думите му искането за достъп до данни за издирването на лица ще става в случаите, когато за тези лица има постъпил сигнал. Въобще не трябва да се говори за полицейски произвол, след като става въпрос за мотивирано искане и мотивирано разрешение от съда, подчерта Ципов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Господа депутатите, които са обзети от съмнения за своите права, искат МВР да тегли тези данни незаконно, без разрешение от съда? Всеки, който смята, че са нарушени правата му, може да потърси справедливост по съдебен ред, а не чрез недомислени закони.

  2. Gluon_deactivated_1487096673
    #7

    Понеже не разбирам от ченгесарски номера, накой може ли да обясни следното дали е възможно:Кука A получава поръчка да издири списък с контакти на бизнесмен B. За целта бай Мильо (интимен приятел на кука А) се обажда на бизнесмена B и се покрива. Жената на бай Мильо го обявява \'за издирване\', след което Кука А получава случая. Кука А веднага иска данни за телефоните на бай Мильо и така законно попада на телефона на бизнесмена B. Докато е \'изчезнал\' Мильо още няколко пъти звъни на B за да може А да направи \'обосновано предположение\' въз основа на което да се докопа да данните на B.Това че аз съм параноик не значи че не ме преследват.

  3. Gluon_deactivated_1487096673
    #6

    О, значи до сега тези данни са се използвали само за задоволяване на мръсното любопитство на куките? Сега вече ще могат да се използват и за нещо полезно..?

  4. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #5
  5. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Има много инфо по темата, например: "ОТ 99.3 на сто одобрени СРС-ата, една пета годни в съда"...

  6. antana7
    #3

    Мони, ако бяха го правили досега, то ботевградския кмет да са го вкарали досега където трябва

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  8. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Дам, досега не са го правили-ама хич!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.