Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На воден режим са 90 694 българи в четири града и 156 села

Над половината от управителите на ВиК дружествата са сменени

10 коментара
На воден режим са 90 694 българи в четири града и 156 села

Въпреки падналите валежи през последните дни в момента с режим на водата са 90 694 жители в четири града и 156 села в 48 общини. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие в отговор на запитване на Mediapool. Ведомството поддържа база данни за населени места с режим на водоснабдяване. Тя се изготвяна на база подадена от ВиК дружествата в страната информация, която се актуализира ежеседмично.

Омуртаг с 8395 жители и Тетевен с 9806 жители са най-големите места с нарушено водоподаване. Значителен брой хора с режим на водата живеят в областите Габрово, Ловеч, Пловдив, Сливен, Търговище.

Най-много засегнати от водния режим е имало в началото на септември, когато около 133 хил. души са били без вода.

Една от основните причини за продължаващия с десетилетия режим на водата в тези области е старата ВиК мрежа, като на места довеждащите водопроводи са изградени преди повече от 40 години и са силно амортизирани. Не са изграждани и нови язовири.

По тази причина Министерството на регионалното развитие е предложило програма за ВиК сектора за 35 млн. лв., с която да се реши проблемът с безводието. Все още обаче не е ясно дали финансовото министерство ще отпусне пари за нея.

Над половината от шефовете на държавните ВиК са сменени

Над половината от управителите на държавните ВиК дружествата са сменени. От 29 ВиК оператори, в които държавата има над 50% участие в капитала, в 15 са направени промени в управителните органи, се казва още в отговора на Министерството на регионалното развитие до Mediapool.

Причината за смените са лошо управление и финансови загуби. Сред сменените са шефовете на ВиК във Варна, Добрич, Велико Търново, Габрово, Пловдив.

Министърът на регионалното развитие е сезирал прокуратурата за управителя на водното дружество в Габрово Владимир Василев заради конфликт на интереси. Той е бил едновременно общински съветник и управител, а според Закона за местното самоуправление и местната администрация и на Закона за конфликт на интереси това е нарушение.

Василев е бил общински съветник в община Севлиево до 2011 г., като тази община няма акции във ВиК-Габрово и за това няма конфликт на интереси, смята обаче кметицата на Габрово Таня Христова, която оспорва решението за смяната на на управителя.

Община Варна също оспорва смяната на управителя на местното ВиК по искане на Министерството на регионалното развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Ха-ха Кочков не стъпваше дни на ред на работа във ВиК, за да прави партийна кариера, депутат да става Сега поне ходи на работа...Смех

  2. Анонимен
    #9

    Народа мразеше БКП - елита тогава и слугите му, защото те бяха десни. Бяха десни, мразещи Маркс, и всякаква мисъл за равенство, а марксистаката доктрина е била против тях. Мао прави революция срещу такива - новата буржоазия. И понеже "новата буржоазия" не беше изчистена, катов в Китай, и тя реши да прави буржоазна диктатура и да приключи с марксизма. И го направиха, те го направиха, те контролират, Тогава защо да правят марксизъм?????????????? Тези които правеха социализма да е лош, олигархията тогава

  3. Анонимен
    #8

    Очевидно аварията не се отстранява и отива в пръстта, а в чешмите на клиентите - въздух.

  4. Анонимен
    #7

    на много места водопроводната мрежа е от етернитови(цимент И азбест)тръби.те се пукат когато отгоре минават тежки камьони.затова има голяма загуба на вода.

  5. Анонимен
    #6

    Очевидно в провинцията трябва да се подобри водоснабдявянето.

  6. Анонимен
    #5

    До Чичето #4 Неводоснабдени е различно от водоснабдени на режим

  7. Анонимен
    #4

    Бройката е като тази на хората без цифрова телевизия. Сега приложете логиката на операторите на мултиплекси към водния проблем... 1-ви сме в Европа по водоснабдяване! Това значи, че 96% от населението не е на режим на водата. Никога, никой не е поемал ангажимент 100% от хората да имат вода. Тези 4% са финансово неизгодни, и т.н.

  8. Анонимен
    #3

    Spasov - еманация на управленската и инженерната некадърност

    Във връзка с намаляване на подаваните водни количества от водоснабдителна система "Черни Осъм" се налага от 30 септември да бъде ограничено водоснабдяването в отделни части на град Плевен през нощните часове. Вода на някои места няма да има от 24 часа до 5 сутринта.
    Временно ще се въведе ограничено водоподаване, в часовете от 22 до 5:30 часа и за останалите селищата от група Плевен, обслужвани от Дружеството – Биволаре, Опанец, Буковлък,

  9. Анонимен
    #2

    Друг конфликт на интереси - сегашния депутат Димитър Кочков е бивш заместник-управител на ВиК-Плевен и общински съветник на БСП в Община Плевен - гласувал ПРОТИВ водната концесия на оператора! Най-некадърния тандем за водоснабдяването на Плевенска област!

  10. Анонимен
    #1

    A калната вода в град Левски - проблем от 15 години, но управителя е от 2002 г. Всяка година има воден режим в едни и същи селища, даже и бедния Плевен - без промишленост - медиите са пълни със съобщения. Спасов е пръв саратник на всяка власт, гражданите са жертва. Така че и на тези не им пука за вас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.