Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"На вятъра" отиват 70% от парите на общините

Централната власт е по-добър управленец от местната, смята ИПИ

5 коментара
"На вятъра" отиват 70% от парите на общините

Местната власт в България е много слаба в управлението и се справя значително по-зле от централната. 70% от разходите на общините могат да се окачествят като "провал", а по отношение на правителството този дял е 40%. В същото време успешните разходи на кметствата са едва 5% на фона на 25% за централната власт.

Това са основните изводи от доклада на Института за пазарна икономика (ИПИ) "Успехите и провалите на българските общини 2011 – 2014 г.", който е изготвен на базата на заключенията на одити на Сметната палата. В доклада на ИПИ са обхванати всички общински одити от 2011 г. до 2014 г., като те обхващат 83 общини и техните разходи за близо 6 млрд. лв.

Общата сума на провала на общинската администрация е 3.5 млрд. лв. за периода 2011 – 2014 г. или над 2/3 от всички общински разходи, посочват от ИПИ. Според анализаторите още по-притеснително е, че около четвърт от одитите на общините – общо 21 доклада, са изпратени на прокуратурата заради наличие на данни за престъпления. За сравнение под 10% от докладите за министерствата и другите централни органи се пращат на разследващите.

В графата "провал" ИПИ класира харчовете и програмите, които според Сметната палата не изпълняват заложените цели. В нея попадат и необоснованите разходи, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки и др.

Често местната администрация не може да направи реална преценка на приходите и разходите си, което налага актуализиране на бюджета, изтъкват анализаторите. Налага се пренасочване на средства от едно перо към друго. Стига се и до преразход заради лошото планиране на приходите.

Одитите разкриват и множество случаи, при които целеви средства се харчат за други цели като текуща издръжка. Нерядко кметовете и общинските съвети изобщо не посочват мотивите си за вземане на дълг или актуализация на бюджета. В нарушение на закона някои общински такси не са разходоориентирани, а извънредните приходи от тях се харчат неправомерно и се прехвърлят по други бюджетни пера, посочват от ИПИ.

При обществените поръчки съществените нарушения са няколко – непровеждане на процедури, събиране на по-малко от три оферти, дискриминационни условия, промяна на цени и срокове на изпълнение, неоснователно провеждане на процедури без обявление.


Друг проблем е, че общините не могат добре да си управляват имуществото. Най-чести са нарушенията при имотите, които се отдават под наем. Има редица случаи на несъбиране на наемите, липса на договори, нарушения при търговете, липса на контрол. При някои от случаите има ясни индикации за корупция и клиентелизъм при продажбата или отдаването под наем на общинско имущество, посочват от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #5

    Това е резултатът от избиране на кметове с кебабчета. Послушковците на партиите по места трябва да върнат избирането си, а и депутатите в столицата и техните протежата по комисии и министерства искат своя дял от назначената/ не избрана от населението/ местната власт. Първопричиникът за всичко е Цацаров - главният прокурор, с отказа си да изпълнява дейността за която е избран, а именно да налага върховенството на закона. Всички го знаем и виждаме, но мълчим.

  2. Малей, таа демокраДция кво ни довя, след 26 години"неспирен възход"-"На вятъра" отиват 70% от парите на общините Централната власт е по-добър управленец от местната, смята ИПИ. Щом остена на либерализма признава за тези резИлтати, иситната може да е още по-лоша!

  3. Дядо ми Петър
    #3

    Съгласен, ако под "вятър" се разбират джобовете на "управляващите" ни разбойници. И в партийната им каса, естествено.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Не са отишли на вятъра, а за гомеми и хубави имения и мощни коли, апартаменти в София, на нашето море и планинските курорти,а някои и южните моретаЗабравихме ли снимките от дрончетата...

  5. pepe
    #1

    Ко да праиш, има остър недостиг на умни селяни в България. Не стигат за централната власт, че и за общините да останат. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.