Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 1300 компании са преместили централите си от Каталуня в Испания след референдума

12 коментара
Над 1300 компании са преместили централите си от Каталуня в Испания след референдума

Откакто жителите на Каталуня гласуваха на референдум за независимост, над 1300 компании, регистрирани в автономната област, са намерили друго място в Испания за централните си офиси, сочат данните на испанските институции.

В края на работния ден в понеделник 1302 компании, базирани в Брселона, бяха преместили централите си към други области на Испания, считано от деня след референдума (2 октомври).

Испанската агенция по вписванията отчита 670 такива случая само между понеделник и петък миналата седмица. В четвъртък броят им е най-голям за ден до момента - 268. Повечето от тях до (1165) момента са били базирани в област Барселона, малка част в Жирона, Лейда и Тарагона.

Обратното решение - да преместят централата си в Каталуня - са взели 54 компании за същия период, съобщава "Дневник".

Сред напусналите Каталуня са най-малко 45 средни и големи предприятия, включително шест от седемте базирани в Барселона компании, листвани на испанската борса. Останалите са със значителна тежест в испанската икономика. След компаниите от "Ибекс" са две водещи банки (Caixabank и Sabadell) и телекомът Cellnex.

Сред по-малките компании са производители на хранителни продукти, специализирани във финансови услуги, издателски гигант, агенции за недвижими имоти, производител на цимент, застрахователни компании и по-малки банки и много други. Обявявайки решението за преместването на Bruixa d'Or, компанията, управляваща една от най-известните лотарии в Испания, шефът ѝ Шабиер Габриел и Лисет, каза в интервю за испанска телевизия: "Правя го, защото много обичам Каталуня, но съм испанец." Габриел и Лисет се смятат за един от най-богатите каталунски предприемачи.

Междувременно миналата седмица вицепремиерът Ориол Жункерас беше планирал среща с международни компании като "Алстом", "Хюлет-Пакард" и "Майкрософт" в опит да ги успокои за бъдещото развитие на Каталуня. Впоследствие отмени срещата, която трябваше да е дискретна, а информацията за нея се разпространи в медите.

Проучване на каталунската асоциация на микро, малки и средни предприятия Pimec, цитирано от "Ел паис", сочи, че близо 11% от членовете ѝ са отворили сметки извън Каталуня. Десет на сто са спрели инвестициите, а девет на сто казват, че ще го направят в бъдеще. Близо 2.2% казват, че обмислят преместване, а 15.7% - че не знаят какво ще направят.

Допитването обхваща 130 000 предприятия с до 250 служители - гръбнакът на каталунската икономика.

От мястото, където компанията е вписана, се управлява дейността ѝ. Решението за преместване има малка стойност на ниво текущи бизнес начинания. Освен пощенски адрес обаче седалището определя държавата, в която въпросният бизнес е регистриран. Ако Барселона действително обяви едностранно независимост, дадена компания, която се намира на нейна територия, ще трябва да стане "каталунска", а не испанска.

Каталуня пък автоматично би се оказала извън Европейския съюз, базираните на нейна територия компании също така автоматично биха се оказа изключени от общия европейски пазар и за дейността им в ЕС ще действат други правила.

Адресът определя и каква юрисдикция важи за съответните компании. Не на последно място стъпката е силно символична - Каталуня, която се възприема като една от най-важните точки за испанския бизнес, се оказва изправена пред стотици (някои от тях водещи) компании, които биха предпочели да са испански, а не каталунски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #12
  2. o.petti
    #11

    Ей, лошо нещо тва да си независим! Бре! Интересно как българските "десни" мислят така. За колективизация все копнеят. Не успяват ли да проумеят че компаниите се местят за да избегнат грабителските такси и тарифи на ЕС? Робски народ - и на ляво, и на дясно.

  3. Илиев Пешо
    #10
  4. Bлaдo
    #9
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. olele
    #7
  7. olele
    #6

    започва пропагандата:) нали Лондонското Сити щеше да се мести... тва онова.. алабала... мръсни либерали лъжливи!

  8. Milenca
    #5

    Защо в Испания бе допусната диференцираност в данъчното облагане на различните региони и провинции? Май всичко започна от там - всеки иска да плаща по-малко на Мадрид.

  9. Bлaдo
    #4

    тъповато е заглавието - Каталуния си е в Испания ;-)

  10. ivancho ivanov
    #3

    Резултатите от референдума в Каталония показват 40% желаещи независимост, но и 60% искащи да останат в неделима Испания - на какво основание е цялата бъркотия? В допълнение, Испания като държава има конституция, която не позволява! Крещят истерчни жени и мъже ..... какво става?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.