Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 40% от учителите ще се пенсионират за 8 години

6 коментара
Над 40% от учителите ще се пенсионират за 8 години

В следващите 8 години над 40% от българските учители предстои да излязат в пенсионна възраст и това ще доведе до един сериозен дефицит. Проблемът със застаряването на преподавателите е на дневен ред отдавна и въпреки че през последните години броя на младите педагози нараства, той не може да компенсира излизащите в пенсия. За преодоляване на недостига на учители е нужно към професията да бъдат привлечени още млади хора.

Това каза зам.-министърът на образованието Деница Сачева пред БНР. Според нея преподавателската професия трябва да се рекламира сред учениците, които сега са на 15-16 години. "Да им кажем, че професията на учителя предстои да бъде много по-добре платена, с много по-добри условия на труд в рамките на следващите няколко години и е професия, която ще има голямо търсене", добави Сачева.

Тя коментира и резултатите от срещата между представители на министерството, на общините, на учителите и на родителите, на която се обсъждаха мерки за предотвратяването на агресията в класните стаи. Сачева отново повтори, че позицията на министерството е, че задължително видеонаблюдение в детските градини и училищата не трябва да има. На същото мнение са учителските синдикати и някои от родителските организации. "По отношение на видеонаблюдението по-голямата част от участниците се обединиха около това, че подобен тип мярка не само че не би била решение, а би била отваряне на "кутията на Пандора". Агресията и насилието, за съжаление, е феномен, който далеч не е само в образователната система. За съжаление, ние ежедневно сме свидетели на насилие и агресия дори в обичайните си човешки отношения", коментира Сачева.

Тя припомни, че образователното министерство се ангажира да разработи антистресова програма за преподавателите, а краткосрочните мерки за подобряване на взаимодействието между родители и учители трябва да се набележат и прилагат от педагогическите съвети в градините и училищата.

Заместник-министърът уточни, че Министерството на образованието работи в посока на подобряването на работната среда на учителите чрез увеличение на заплатите и инвестиции в инфраструктурата.

"Говорим за инвестиции повече от 600 млн. лв. в образователна инфраструктура, които, въпреки мащаба на това число, ще бъдат недостатъчни за всички нужди. Трябва да си даваме сметка в какво време живее. Разбира се, в това време имаме много повече стрес, много повече конкуренция, динамика на информацията, сериозни проблеми в семействата. В България има сериозен проблем с деца, чиито родители са в конфликт, деца на родители емигранти. Всички тези проблеми в най-голяма степен рефлектират именно в училището и като общество трябва да си даваме сметка, че очакваме от учителя да бъде свръхчовек и да компенсира всички тези дефицити", коментира Сачева.

Междувременно продължават протестите в страната с искане за камери в детските градини и училищата. Те са организирани от Националния комитет за иновативно образование, а поредната проява беше в Перник в неделя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Мавров
    #6

    Политиката на "политическата класа" още в самото начало на "демокрацията" беше и си остава опростачването на българина.

  2. анита хегерланд
    #5

    Проблемите с агресията в училищата и детските градини трябва да се решават от психолози, които да работят задължително с "разширеното семейство" на детето агресор и детето жертва. Възрастните, които общуват най-тясно с детето, оказват и най-голямо влияние върху него. Ако родителят забранява, а бабата разрешава, това накланя везните и детето избира лекия път. Всеки конфликт има затворен модел, който трябва да се изследва. Това предполага да се събират всички гледни точки около него. Публиката също

  3. анита хегерланд
    #4

    Вниманието на протестиращите трябва да се насочи към проблемите в семейството, което е и основна причина някои деца да се превръщат в насилници. Агресивното поведение се счита за проява на сила, доказателство за ценност и акт за привличане на вниманието. Ако учителите започнат да заместват липсващото социално възпитание, което трябва да се получава в семейството, то престава да обучава, а учителите се превръщат в "класна майка", което ги натоварва емоционално и ги принуждава да взимат страна в определени

  4. Honest John
    #3

    Няма страшно. Децата също намаляват :)

  5. Black Dog
    #2

    Какво от това,че се пенсионират учители и не достигат-на българските деца те не са необходими.Необходими са камери в училищата,детските градини и болниците,където загрижени родители ще могат да наблюдават поведението на учители,лекари и други такива в реално време и ще идват да ги бият когато поискат.Децата си имат други средства за възпитание в къщи-интернет,смартфони,светлия пример на родителите си.Ще си освобождават адреналина чрез селфита по високи сгради,побои над самотници,над длъжностни лица-това

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.