Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намалява с 8% платеният от държавата прием в университетите

Най-орязана е поръчката в направленията икономика, администрация, туризъм

0 коментара
Намалява с 8% платеният от държавата прием в университетите

Правителството намали с 8% или с около 4000 бройки платения от държавата прием на студенти за предстоящата академична година. Това обяви в сряда министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.

Причината за орязването на субсидирания от държавата прием във висшите училища е намаляването с една четвърт на завършилите средно образование в периода 2010-2015 година. Одобреният за следващата година план прием за първокурсници и магистри след бакалавърска степен е 45 579 души при 49 596 студенти за тази.

Така делът на финансираните от държавата новоприети студенти спрямо броя на абитуриентите се връща към нивото на приема от 2010 година – 62%, обясниха от просветното министерство.

Денков уточни, че в част от направленията приемът се орязва повече за сметка на други, където се увеличава поради необходимостта от такива специалисти на пазара на труда.

Най-сериозно ще бъде свит приемът в направленията икономика, администрация и управление, туризъм, защото реализацията на завършващите студенти по специалността е много ниска. Едва около 20-30% от завършващите тези специалности работят след това на позиции, изискващи висше образование.

За сметка на това се увеличава приемът в направленията педагогика, математика, информационни и комуникационни технологии. От тези специалности има заявен интерес от бизнеса и те реализират добре студентите си.

На висшите училища, които обучават в направления със съществено намаление на приема на кандидат-студенти за тази година, е предложено да подготвят тригодишни програми за устойчиво развитие. В тях те трябва да предложат преструктуриране, така че след този период да могат да развиват перспективни за техния регион направления с наличния брой студенти.

Целта е да бъдат решени специфичните проблеми на тези университети, без да се нарушават общите принципи и общите баланси за развитие на висшето образование. Тези програми ще бъдат финансирани целево, за да се подпомогне преструктурирането, обясни Денков.

При финансирането на висшите училища ще се вземе предвид и тяхното значение за развитието на региона, в който се намират. Според Денков една от функциите на университетите е да служат като мотор за икономическото развитие на регионите чрез подготовка на съответните специалисти. Затова се предвижда промяна в методиката за финансиране, която да отчита характерните особености за съответния регион, а не само средните стойности за страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.