Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО обръща поглед на Изток

Укрепване на сдържащия потенциал срещу Русия и диалог с Русия

5 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поредната среща на върха на НАТО бе открита в петък в Варшава. В този факт има определена историческа ирония – точно на името на полската столица, която сега е сред най-активните членове на отбранителния съюз, бе кръстен Варшавският договор, създаден от Съветския съюз през 1955 г. и обединяващ всички страни от т.нар. социалистически лагер, отбелязва Би Би си.

Сега напрежението между Атлантическия съюз и Москва отново расте, както в годините на Студената война. От гледна точка на НАТО, анексирането на Крим и участието на руски войски в конфликта в Източна Украйна напълно промениха стратегическата ситуация в Европа.

Полша се намира на фронтовата линия на това противопоставяне. Затова и не е изненада, че централната тема на срещата ще е как да се реагира на заплахата от Русия.

Опасенията са преди всичко от "хибридна война"

Какъв вид заплаха е това? Отговорът е сложен. В наши дни малцина очакват руски танкове внезапно да поемат на запад. Опасенията са от т.нар. "хибридна криза", която е една идея по-безопасна от пълномащабна война.

Типичен сценарий за хибридна война е инфилтрирането на руски специални части в една от балтийските държави членки на НАТО – например Естония, където има значително рускоезично малцинство. Сред това население избухват вълнения. Вълненията прерастват в сблъсъци и насилие. Появяват се убити от рускоезичното малцинство. Така една сутрин НАТО се събужда в руски "мироопазващи" сили, които са завзели град като Нарва, близо до руската граница, за да "защитят" местното население. Какво прави тогава НАТО?

Военни експерти смятат, че за балтийските държави ще е почти невъзможно да се защитят от атака на руските сили за бързо реагиране.

Затова целта на срещата във Варшава е да се опита да убеди руснаците, че НАТО възприема твърде сериозно новите заплахи и че проблемите на колективната сигурност отново са във фокуса на вниманието, след като години наред Атлантическият алианс бе зает с операции извън "зоната" си, както в Афганистан и пр.

Новите задачи изискват повече пари и засилване на военното присъствие.

На срещата в Уелс преди две години НАТО реши каква да е първоначалната реакция на пакта в отговор на агресивните действия на Русия в Източна Украйна: разширяване на силите за бързо реагиране на НАТО, увеличаване на мащабите и броя на военните учения.

От тогава САЩ започнаха да разполагат нови допълнителни контингенти войски и бойна техника в Европа. Много страни от НАТО започнаха бавно да повишават совите разходи за отбрана.

Варшавската среща трябва да приеме следващи решения в тази посока. Едно от тях е разполагането на четири многонационални батальона в Полша и три в балтийските държави. Това трябва да стане в началото на 2017 г.

Тези подразделения ще бъдат ръководени от командващи от Великобритания, САЩ, Германия и Канада. Общата им численост е 3 хил. военнослужещи. Разполагането им в Полша и балтийските страни от НАТО ще представлява само по себе си сигнал към Русия за това, че в случай на нейни агресивни действия на границата на НАТО, ще ѝ бъде даден колективен отпор.

Също така ще бъдат предприети стъпки за засилване отбранителните сили на алианса в Югоизточна Европа. Румъния трябва да създаде мултинационална бригада за учения с участието на САЩ и други сили.

Съществуват нарастващи опасения за засилената активност на руските военновъздушни и военноморски сили в Черно море. Съгласуването на цялостен план за този регион обаче се очаква да стане след срещата на върха във Варшава, се посочва в анализа на Би Би Си.

Укрепване на сдържащия потенциал срещу Русия и диалог с Русия

Русия, разбира се, твърди, че заплахата от конфликт идва от другата страна, тъй като НАТО напредва на Изток и ученията на пакта в Балтийско море и Източна Европа вече са почти непрекъснати и именно това повишава напрежението.

НАТО обаче настоява, че виновна е Русия. Именно Русия заграби и анексира територия на суверенна държава. НАТО твърди, че прави всичко възможно, за да гарантира сигурността на страните от източния си фланг. Единственият начин за това е укрепване на потенциала за сдържане на агресивни действия от страна на Русия.

Вътре в НАТО има разногласия по този въпрос. Така например германският външен министър Франк Валтер Щайнмайер, който е социалдемократ, призова НАТО да не размахва оръжие.

Скоро след като приключи срещата на върха във Варшава е планирана друга среща НАТО-Русия, която ще се състои в Берлин или Париж, на която ще бъдат положени дипломатически усилия за ограничаване на напрежението и възстановяване на контактите с Русия.

Посланието към Москва от срещата на върха ще е двояко: от една страна, решимост, а от друга – искрено желание за диалог.

Разделението между "севера" и "юга"

Друга потенциална разделителна линия в НАТО е между "севера" и "юга" – тоест, онези страни, които се опасяват от пряка руска заплаха и останалите, които повече се тревожат от хаоса и нестабилността в южния фланг на пакта, в Средиземноморието.

Тук акцентът не е толкова върху тежковъоръжената отбрана, а укрепване на партньорството в областта на сигурността със страни от Северна Африка като Тунис и Йордания.

НАТО възнамерява да започне военна подготовка на иракски военнослужещи в самия Ирак, както вече прави това в Йордания. Разузнавателни самолети на НАТО оборудвани с радарни системи AWAKS трябва да се присъединят към въздушната кампания срещу "Ислямска държава", макар че ще летят само над Турция и в международно въздушно пространство.

Киберсигурността ще заема все по-значимо място в плановете на пакта

Признавайки нарастващата опасност от кибер атаки, НАТО създава отделна сфера на операции в тази сфера, заедно с действията по суша, въздух и море. Киберсигурността в бъдеще ще заема все по-забележимо място във военните планове на съюза. Това е особено важно при възможна руска кибер атака срещу балтийските страни, например.

На срещата ще бъде отделено значително внимание и на отношенията НАТО – ЕС, особено при излизане на Великобритания от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #5

    Чети Бунич. Сталин се е готвил за нападение посока Европа. И да, Хитлер е трябвало да бъде подизпълнител, но в голямата политика всички хитреят щото са платени пионки и/или некадърни комплексари. Хитлер изпреварва Сталин, това е всичко. Политиката на Москва е античовешка. Такава е и американската. Изненада! А нашата политика трябва да е с НАТО, отбранителна и неутрална. Без да правим мили муцунки на никого.

  2. Пропуснах осъществявания в момента преврат в Македония!!!

  3. Емил Станоев
    #3
  4. Милостипросим
    #1

    Ами не е невинна игра заплахата откъм Москва. Нали навремето Сталин започна да се готви за офанзива към Европа за да се скрие във войната от вътрешната опозиция, която неизбежно щеше да го помете след масовите репресии, в които не остана незасегнато семейство в обширната съветска страна. Та и сега -- олигарсите около Путин разориха страната и хората ще ги пометат, освен ако не бъде стъкмен и организиран конфликт, в който да се запей "вставай страна огромная". Но времената не са тия. Брежнев опита да замаже застоя (чети -- фаталното изоставане от света) чрез афганистанската авантюра. Но така дойде краят на СССР. Сега може да се стигне до гражданска война вече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.