Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недоверието в банковата система е двойно по-голямо от доверието

Своеволията на властта може да доведат до фалит на още банки, опасява се всеки трети у нас

4 коментара
Протест на вложители в КТБ пред централната банка. Сн. БГНЕС

За втори пореден месец доверието в банковата система спада и вече е два пъти по-ниско от недоверието. Това показват данни от национално представително за населението над 18-годишна възраст изследване на "Галъп интернешънъл”, проведено между 1 и 6 август 2014 г.

Агенцията отчита недоверие от 53% (при доверие от 27%). Тя коментира, че тези стойности се отчитат за първи път от началото на март 2013 г., когато имаше обща криза на доверието в институциите, свързана с февруарските протести.

След проблемите с банковата система през 1996-97 г. почти двадесет години финансовите институции като цяло бяха устойчив фактор на стабилност както в икономически план, така и на равнището на масовото съзнание, казват анализаторите на "Галъп". Кризата с КТБ и ПИБ обаче е преобърнала нагласите и тенденциите в момента са негативни.

Всеки втори анкетиран смята, че КТБ е жертва на политическа атака, като с тази позиция не са съгласни само 16% от интервюираните. От една страна, този факт е успокояващ, тъй като мнозинството от хората не виждат проблема като чисто финансово-икономически. От друга страна обаче тази доминираща в общественото съзнание нагласа говори за волунтаризъм на властите. Оттук следват и повишени опасения от риск за фалит на други банки – 37% споделят такъв риск, а на обратното становище е малцинство от 29%.

Едва 5% от анкетираните смятат да местят парите си в друга банка у нас, а 7% биха предпочели да държат пари в чужбина. Според "Галъп" тези проценти могат и да изглеждат неголеми, но близо 40% от гражданите нямат спестявания и не работят с банки, така че тези резултатите не бива да се подценяват.

Мнозинството българи предпочитат българските банки – 33%, докато 18% изразяват предпочитания към клоновете на чуждестранните финансови институции у нас, показва изследването на агенцията.

43% от анкетираните предпочитат КТБ да бъде оздравена от акционерите ѝ и да продължи да работи и само 19% са за фалита ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #4
  2. boby1945
    #3

    Обществото едобре да внимава разни "факири" от банковото дело, като наш Зветан, как въртят далаверите и как изнасят куфарчета с парета.... Не е добре обществото да блее и когато му щипнат от паретата да иска компенсации... Както на карти, така и във финансите важи правилото "Кьорав карти не играе!"

  3. Колчо
    #2

    ЗАПОЧВА СЕ ПОДМОЛНАТА БИТКА МЕЖДУ РАЗЛИЧНИ ОЛИГАРХИЧНИ КРЪГОВЕ,КОЙ ДА СЛОЖИ РЪКА НА КТБ.

  4. Oanis
    #1

    Анкетата много точно е хванала общественната нагласа за КТБ.Обществото разбира истината за политико-криминалната атака срещу една работеща банка и най-важното, което показва зрялост,е че хората намират защитата на общественният интерес /43%/ в укрепването на банката и продължаване на нейната работа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.