Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК очаква да приключи годината с 600 млн. лв. чиста загуба

За да излезе от финансовия батак, новият шеф на компанията иска реформи в ценообразуването на тока

8 коментара
Петър Илиев Сн.БГНЕС

"Националната електрическа компания" (НЕК) ще приключи 2014 г. с чиста загуба от 600 млн. лв. и общи дългове, надхвърлящи 3.5 млрд. лв, коментира пред журналисти директорът на държавната фирма Петър Илиев, който бе назначен на поста миналата сряда. Според него финансовото състояние на дружеството ще продължава да се влошава при сегашната структура на цената на електроенергията. Въпреки тежкото си състояние НЕК все още има резерви за оздравяване, но за целта трябва да се предприемат редица поправки в законите за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници и всички участници на пазара да си поделят загубите, смята Илиев.

Само от началото на тази година до 30 октомври НЕК е натрупала загуба от 850 млн. лв. заради разликата в цените, на които общественият доставчик купува електроенергията от производителите, и определената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) тарифа за бита и малките фирми. Реалната цена, на която НЕК трябва да продава, е 195-200 лв. за мегаватчас, а определената от ДКЕВР е 125 лв., което си е почти 100 процента загуба, каза Илиев на пресконференция в четвъртък.

Като се съгласил да оглави НЕК той се надявал, че загубата ще се компенсира от високите приходи от последните два месеца, когато заради студа се покачва потреблението на ток. Оказало се обаче, че над 200 мегавата от планираните количества през ноември и декември са били продадени авансово от предишното ръководство на свободния пазар, същото се отнася и за обеми през 2015 г., обясни шефът на НЕК. Затова в крайна сметка компанията ще завърши с небивала в историята ѝ загуба.

Годината ще приключи и с общо 3.5 млрд. лв. задължения, от които повече от 1.2 млрд. лв. са към производителите на ток. Най-голям дял от борчовете е към двете американски централи ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3, с които НЕК вече била започнала преговорите за намаляване на цените по договорите за 15-годишно изкупуване на произведения от тях ток, но това не е най-големият резерв за намаляване на разходите на държавното дружество.

По думите на Илиев НЕК в началото на годината е получила 1 млрд. лв. заем от собственика си - "Българския енергиен холдинг", за да изплати голяма част от задълженията си към производители към онзи момент. Сега доставчикът плаща на електроцентрали, топлофикации и производители на възобновяема енергия (ВЕИ) около 60 процента от дължимите им суми и дори малко преди пресконференцията на среща с техни представители получил заплахи, че НЕК ще бъде дадена на съдия-изпълнител, разказа Илиев.

Той първо каза, че не смята да иска от ДКЕВР повишение на цената на НЕК, после обясни, че е на кантар да стори това, но накрая си даде една седмица да реши дали да внесе заявление за промяна на тарифата. "Но ДКЕВР ще ми се изсмее", добави Илиев.

Според него, ако не се промени нещо, "в следващите месеци НЕК ще затъва все повече и все повече". Той се оплака, че през годините НЕК е страдала не от начина на управлението ѝ, а от това, че висши органи са ѝ вменили проекти като хидровъзела "Цанков камък" и АЕЦ "Белене", на които се пада останалата част от задълженията на компанията. Друга причина за това положение са решенията на ДКЕВР, които по думите на Илиев са превърнали НЕК в социални грижи.

Той призова държавата да измисли механизми, по които да компенсира социално слабите, но не и да държи цените ниски за всички. По думите му, ако се реформира ценообразуването, НЕК може да оцелее и да оздравее.

Илиев посочи, че НЕК може да спести голяма част от сегашните си разходи, ако ДКЕВР предприеме няколко мерки. Едната е да се премахне задължението ѝ да продава на електроразпределителните предприятия (ЕРП) нужната им енергия за технологичните загуби за едва 30 лв за мегаватчас, което е доста под пазарните цени. Другият начин за икономия на разходи е НЕК да е длъжна да купува от топлофикациите само електроенергията, произведена по високоефективен начин, а на останалите количества топлофикациите да им търсят купувачи на свободния пазар. Същият механизъм трябва да се приложи и към заводските централи.

За тези свои идеи Петър Илиев ще разговаря с ДКЕВР в следващите дни, както и ще търси подкрепа за промяна на законите за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници. С корекциите той ще иска НЕК да получи право да контролира измервателните уреди на производителите на електроенергия, за да няма измами. Това можело да стане с онлайн наблюдение чрез уеб камери, които производителите да сложат за своя сметка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #8

    Като си играем на "зелени4 пембени и други енергии, така ще е ....

  2. Майтапчия
    #7

    4, не е до държавно и частно, а до онова, дето му викат мениджмънт. Пример - и ЧЕЗ е държавно, ама точат ли го? Дето се вика "Пианистът толкова може", това сме си избрали!

  3. Milenca
    #6

    Общи дългове на НЕК 3.5 млрд лв! Тепърва ще се увеличават, започват делата с Росатом, и с консултантите на АЕЦ Белене. На фона на тези гигантски загуби някой може ли да обясни неистовото желание за още по-голямо производство на ток? Разбрахме вече, държавната АЕЦ произвежда евтин ток за да го изнасят частни фирми-посредници. Субсидираният ток остава у нас - и то с какви субсидии! Няма ли да ни излезе по-евтино на нас данъкоплатците да внасяме ток? Няма да има НЕК, БЕХ, ДКЕВР, няма да има дела, няма да има гьолове.

  4. И какво от това
    #5

    Така е, защото субсидираме ВЕИ-та, офшорки као марица 1 и 3 . Заводски ТЕЦ-ове и топлофикации. И защото най-евтината енергхия се изнася, а скъпата-за вътрешния пазар. Навместо най-евтиното да е за потребелние вътре, а излишното да се затвори. Или ако някой иска да купува ток от чужбина, да купува от скъпото! Кой присъединваше ВЕИ-тата? Не беше ли оня, дето тикаше парите на същата тая държавна все още енергетика в КТБ?

  5. daskal
    #4

    Да, от държавното винаги се е крало най-сладко - най-безнаказано, най-обилно и най-лесно! Не може да има друго обяснение. Няма такъв талант на света, който да постигне загуба от нещо, без което никой не може да живее днес. Все едно петролна или фармацевтична компания да губят на провала. Прав е Kurt - държавните фирми са фасади за най-крупните крадци и далавераджии в България!

  6. Kurt_deactivated_1433320998
    #3

    "успешните" държавни фирми - НЕК - 4 млрд дългове, БДЖ над 500 млн лв.....и тн и тн. Държавното БНБ регулира НЕЗАВИСИМО частните банки(с вложения от държавни фирми) - загуба 4.5 млрд. Е така се прави БИЗНЕС у българско - една ИЗПРАЗНЕНА от съдърлжание икономика, която СЪДИРА по 10 кожи от българите - един път за данъци, втори път за МОНОПОЛИ и трети път за банки и кредити на огромни лихви, такси и тн

  7. tanko
    #2

    Какво става с осъжданият Георги Христозов и хората му, които все още контролират ключови компании в енергетиката като Тец Марица Изток 2 ЕАД. Какво се случва там след като 2 блока се отделиха в ново дружество. Какво се случва с дружеството подопечно на БЕХ отговарящо за реиндустриализацията на България. Какви пари се изплащат на служителите там.

  8. detchopora-reloaded
    #1

    чиста загуба от 600 млн. лв. и общи дългове, надхвърлящи 3.5 млрд. лв ?! Мда, тва си е втора КТБ ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.