Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК ускорява плащането за АЕЦ "Белене“ до средата на декември

Чака се арбитражното решение за сваляне на ежедневната лихва; АСЕ готова веднага да даде оборудването

5 коментара
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова и първият зам. генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на руската държавна корпорация "Росатом“ Кирил Комаров, сн: БГНЕС

"Националната електрическа компания“ ще ускори плащането на дължимите над 620 млн. евро за произведеното от руската "Атомстройекспорт“ (АСЕ) оборудване за АЕЦ "Белене“ и смята да погаси задължението изцяло до средата на декември, вместо до края на същия месец. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти, след като във вторник присъства на церемония по предаването на документите за обследването на V блок на АЕЦ "Козлодуй“ за удължаването на живота му до 2047 г.

Плащането е в резултат на решението на арбитражния съд в Женева по спора между двете компании за поръчаното ядрено оборудване по проекта "Белене“. Очаква се съдът в скоро време да се произнесе окончателно по българската претенция за намаляване на всекидневната лихва за забавено погасяване на дължимата сума. Тя бе определена на 167 хил. евро, но руската компания е приела четири от седемте забележки на НЕК за начина на формирането ѝ и сега трябва да стане ясно какво ще е намалението на лихвата. Петкова не пожела де се ангажира с прогноза.

Все още не са приключили преговорите за графика на плащането на дължимата сума, каза министърът, но уточни, че "желанието и амбицията на НЕК е финалното разплащане да стане до средата на декември 2016 г.“.

За да стане това, България трябва да получи одобрението на Европейската комисия за отпускането на безлихвен възмезден заем от българския бюджет към НЕК за сумата по арбитражното дело, което представлява държавна помощ за търговско предприятие. За да получи нотификацията, НЕК трябва да договори с АСЕ графика за разплащане, стана ясно от думите на Петкова.

"АСЕ вече е поканила представители на НЕК да инспектират произведеното за АЕЦ "Белене“ оборудване“, каза Кирил Комаров, първи заместник-генерален директор на собственика на "Атомстройекспрот“ - "Росатом“. НЕК трябва да реши кога и как да провери скъпо струващото и консервирано оборудване, готови сме, ако изпълнителят иска, да го разконсервираме, но това са допълнителни разходи“, каза още Комаров, който присъства на церемонията в Козлодуй.

"Готови сме да предадем оборудването веднага, след като получим парите за него, но ако българската страна поиска, може да го оставим на съхранение при нас. Цената за това не е космическа, има пазарни оценки“, допълни Комаров.

Той каза още, че се отнася с благодарност към Петкова за разбирането за бързо изпълнение на арбитражното решение. "Уверени сме, че този инцидент, който се случи (съдебният спор за АЕЦ "Белене“) и премина, няма да попречи на сътрудничеството ни в областта на ядрената енергетика. Очаквам в най-скоро време да приключим регулирането на графика по плащането и АСЕ да получи парите до средата на декември 2016 г. и да затворил тази страница, за да работим ползотворно“, каза още Комаров.

На самата церемония изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй“ Иван Андреев и Евгений Салков, изпълнителен директор на "Русатом Сервис“, част от "Росатом“ подписаха протокол за предаването на заключителните документи от обследванията на оборудването на V блок на ядрената централа и фактическото му състояние, които показват, че животът на реактора може да бъде удължен с още 30 години. С тези документи ядреният оператор ще може да внесе искане в Агенцията за ядрено регулиране заявление за нов десетгодишен лиценз за работа. Сегашният изтича в началото на ноември 2017 г. и в рамките на следващата година ядрената централа ще трябва да проведе известни дейности по модернизацията на оборудването, за да получи нов лиценз. Модернизацията е паралелен процес, при който топлинната мощност на реактора ще повиши 104 процента. Това става с текущи обществени поръчки и Салков посочи, че компанията му ще участва в тях по собствена преценка.

Обследването на състоянието на V блок бе извършено от консорциум между руските компании "Русатом Сервис“ и "Росенергоатом“, както и френската "Електрисите де Франс“ (E Де Еф).

Двамата руски представители многословно обясниха как работата е свършена за 25 вместо за 27 месеца "благодарение на мениджмънта на АЕЦ "Козлодуй“ и атмосферата на близост и доверие между българските и руските специалисти, както и изключително бързата работа на Е Де Еф".

И Комаров, и Петкова акцентираха върху важността от удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй“, които осигуряват 33 процента от българската електроенергия на най-ниската цена.

Обследването на оборудването на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“ и възможностите то да работи още 30 години също се извършва от "Русатом Сервис“, но в консорциум с българската "Риск Инженеринг“. Документите по този анализ трябва да бъдат готови до края на 2018 г., но Комаров намекна, че и там работата може да приключи по-бързо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Роберт Тодоров
    #5

    Извинете ме, дали съм много глупав? Мисля, че нищо не купуваме-нито реактор, нито оборудване!Просто арбитраж - първи, след което ще плащаме по следващи дела цялото оборудване! Това 620 милиона е за потвърждение на сключена от българските рублофили сделка и гаранция за загубени следващи дела! Ще има нищожни пари за руските слуги от около 10 милиарда е за общо плащане-за цялостното оборудване-системи,реактори и високи заплати на руските кръвопийци и последващо подхранване на руската мафия с български паспорти!Важно е да се краде-само това може руснака !

  2. koisvoi
    #4

    Хубаво е че все пак нещо се и прави, па макар и от "новия ни враг" щото и слепите видяха че краварите само рушат и крадат (в името на демокрацията разбира се!)

  3. Явор от Германия Костовист
    #3

    Тихомълком покрай президенските избори пребоядисалите се в „Граждани за европейско развитие на България“ мутри и калинки от вторият ешалон на БКП бързат да си платят кръвният данък към Путин с парите наданъкоплатците, пенсионерите, на изстрадалият български народ. Всеки който използва мозъка си не само за да пази равновесие на два крака реализра, че единственият достен кандидат който има потенциала и желанието да се бори за свободна, независима и просперираща България е Трайчо Трайков, а не за разни ментета на конци.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Осъдени сме! От международен арбитраж! Плащаме ДНЕВНА лихва! Русия реши да не изпълнява осъдително решение на международен арбитраж, но ги принудиха. Споразумението с Канада и САЩ за инвестиции и трансатлантическа субординация, предвижда България да бъде съдена още много пъти за милиарди от различин чужди компании! Ако проeктът Блеене беше корупцинен, то спoразумението с Канада и САЩ е не по-малко корупцiонно! А Бг управниците са ИЗКЛЮЧИТЕЛНо подaтливи на корупция! И Господ не може да ни спаси от последствията на демокраДцията!

  5. lubobansko12
    #1

    Целта на бързането е комисионните от това пладнешко крадене, да влвзе в джобовете на тези крадци, а не на онези крадци които идват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.