Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Непал забрани самостоятелни изкачвания на Еверест

2 коментара
Непал забрани самостоятелни изкачвания на Еверест

Правителството на Непал забранява самостоятелните изкачвания на най-весокия връх в света Еверест (8848 м). Целта на властите е да се ограничат инцидентите и да се намалят смъртните случаи, предадоха агенците.

Според промените чуждите алпинисти ще трябва да бъдат придружавани от местен гид. По този начин правителството в азиатската страна се надява да отвори повече възможности за работа на непалските планински водачи.

Новите правила засягат също хора с двойна ампутация и слепи алпинисти. Те ще могат да правят опит за изкачване само при наличието на валиден медицински документ.

През тази година в опит за изкачване на Еверест са загинали шестима души. Сред тях е и 85-годишният Мин Бахадур Шерхан, който пробва да си върне рекорда за най-възрастен човек, изкачил върха.

През 2006 г. новозеландецът Марк Инглис, загубил двата си крака при инцидент в планината, стана първият алпинист с двойна ампутация, достигнал върха.

Незрящият американец Ерик Вайхенмайер стъпи на Еверест през май 2001 г. и по-късно стана първият алпинист с нарушено зрение, изкачил най-високите върхове на всички континенти.

Новите правила са дискриминиращи, заяви Хари Буда Багар, който е изгубил двата си крака, но мечтае да изкачи Еверест. "Правителството на Непал трябва да окуражава хората с увреждания да излизат от зоната си на комфорт, да изучават себе си и да стигат до върха на възможностите си, а не да им забранява да правят неща", написа Багар във "Фейсбук".

От 1920 г. общият брой на загиналите на Еверест е над 200 души, като повече от 20% са починали от остра планинска болест, а най-голям е процентът на смъртните случаи заради лавина - 29%. Планинската болест се появява при неподготвени хора след промяна във височината. Симптомите включват главоболие, раздразнителност, безсъние, отслабване, липса на апетит, гадене, ускорен пулс и дишане.

В Непал са осем от 14-те осемхилядника. Миналата година близо 450 алпинисти - 190 чужденци и 259 местни, са изкачили Еверест от южната му страна в Непал.

През май българинът Атанас Скатов изкачи Еверест за втори път.

Най-високият връх влиза в плановете за покоряване през 2018 г. на Боян Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Да стигнеш до върха на възможностите си?! Някой трябва да обясни на хората, как е конструирано човешкото тяло. То е с ограничен лимит, който може да бъде надхвърлен с огромни усилия на волята, след което следва изтощение, разпад на материята или болест. В организма на здравия човек има компенсаторни възможности, които не трябва да бъдат използвани за други цели. Болестта, недъга, физическият недостатък не е нещо, което трябва да бъде надхвърлено, а да доведе до промяна в начина на живот, начина на хранене, социалните контакти или професията.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.