Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нестабилно управление на всяка цена е по-зле от нови избори

4 коментара
Нестабилно управление на всяка цена е по-зле от нови избори

Сформиране на правителство на всяка цена, което изглежда сякаш ще падне всеки момент, е много по-лош вариант от нови избори през януари или февруари. Тази теза на Института за дясно политика представи в неделя на пресконференция неговият председател Петър Николов.

Според организацията, ако не може да се сформира стабилно правителство, по-добре би било въобще да не се съставя кабинет, тъй като правителство на малцинството с хоризонт на действие година или две е възможно най-лошият сценарий за България.

Правителство в момента може да има, което изглежда хомогенно идейно и т.н., с гласовете на три формации - ГЕРБ, Реформаторския блок и "Патриотичния фронт", посочи Николов, тъй като от "Патриотичния фронт" не са се дефинирали като националистическа формация, въпреки всичката условност на екзотичността и неприемливостта на част от тезите им.

Има заплаха един кабинет, направен в момента, да се превърне не в правителство на стабилността и реформите, а в правителство на безвремието и на компромиса, коментира още Петър Николов.

Към съставяне на правителство трябва да се премине само при пълен консенсус върху приоритетите на бъдещото управление и осигурена стабилна парламентарна подкрепа, която да не включва партиите вляво и партиите, подкрепяли кабинета "Орешарски", смятат от Института.

Според Тома Биков не е вярна тезата, че при провеждането на нови избори ще се повторят резултатите от вота на 5 октомври. Анализът на института сочел, че от 44-то НС биха изпаднали поне три формации. Според анализатора нови предсрочни парламентарни избори биха могли да стабилизират политическата обстановка и да консолидират двата блока - левия и десния.

При управление на осемпартиен парламент е практически невъзможно да има управление, което извършва тежки реформи. Най-сериозното постижение на един такъв кабинет би бил да осигури политическа стабилност в рамките на мандата, коментира Биков.

Основният проблем в момента е невъзможността на парламента да произведе управление, посочи той и допълни, че това е вторият такъв парламент. Въпросът с излъчването на управление става все по-тежък и би могъл да има две решения - през избирателната система чрез засилване на мажоритарния елемент, а вторият, по-радикален - чрез дебат за промяна на Конституцията и преминаване от парламентарно към президентско управление, смята Биков. Той призова партиите да не създават свръхочаквания.

От Института призовават да не се прави правителство на всяка цена и да не се страхуваме от призрака на нови избори. Според анализаторите, ако се стигне до разпускане на парламента, преди това трябва да се приеме с политически консенсус актуализация на бюджета и да се направят промени в Изборния кодекс, като се замени сегашната система за разпределение на мандатите с метода Д`Онт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #4
  2. daskal
    #3

    До 1 Така е, ама се чудя колко повече може да си изпати негласуващото стадо. От 25 години сърба една и съща попара и промяна няма - псува управниците си, които си е избрало /с гласуване или негласуване/. И мрази опозицията.

  3. Alan Smithee
    #2

    ---Към съставяне на правителство трябва да се премине само при пълен консенсус върху приоритетите на бъдещото управление и осигурена стабилна парламентарна подкрепа, която да не включва партиите вляво и партиите, подкрепяли кабинета "Орешарски", смятат от Института.--- Да, необходим е пълен консенсус и то върху подробно разписана програма. А подкрепата трябва да е от всички български партии. Т.е. от всички, без Атака и ДПС. Самото правителство трябва да е функция от програмата. Да преговарят, докато не им излезе бял пушек от дупките, пардон - от коминя на Парламента ;))

  4. В и К
    #1

    Няма да стане по-добре, ако негласуващото стадо не си изпати. Диктатура или криза, няма значение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.