Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нестандартните форми на труд ще стигнат до 50% през 2050 година

0 коментара

Нестандартните форми на труд са били 30 процента през 1995 година, а очакването е да стигнат до 50 процента през 2050 година и 70 процента през 2080 година. Това каза Стефан Олсън, директор "Заетост" в главна дирекция "Заетост, социални въпроси и приобщаване" в ЕК на международна конференция "Бъдещето на труда", която е част от календара на българското председателство на Съвета на ЕС. 

Нестандартните форми на труд обхващат заетост на повикване, различен тип временни договори. 

По думите на Олсън част от заетите с нетрадиционна работа са висококвалифицирани, които избират този труд по лични и професионални причини, но има и работещи, които се озовават в условията на несигурни работни места. Не малко са с договор със заетост от нула часа, работят на повикване и трябва винаги да са в състояние да реагират. Делът на несигурната работа трябва да се изследва, в момента няма статистика, каза експертът. 

Според Олсън трябва да се въведе изискване да няма прекалено дълги изпитателни срокове за нетрадиционно заетите, както и да не бъдат уволнявани, ако не могат да реагират в кратки срокове . Според него в момента има два - три милиона работници, които имат нужда от повече информация при подписване на трудови договори за нетрадиционна заетост, но не я получават. 

Експертите отбелязаха, че има отрасли, които изцяло разтичат на нестандартни форми на заетост. Това са строителство, хотелиерство, туризъм , като фирмите в тях ангажират около 50 процента от служителите на временни договори. 

Барбара Герстенбергер, началник на отдел "Трудов живот" в Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд, посочи, че относително по равно са лошите и добрите работни места в Европа - около 20 процента попадат в категорията за високи изисквания, а 19 процента са с лошо качество. 

Йоланта Рейнгерде, старши научен сътрудник от Европейския институт за равенство между половете съобщи, че има прогнози, че до няколко години ще са необходими над 700 хиляди специалисти в IT сектора .

В ЕС има около 8 милиона специалисти по информатика, от които само 17 процента са жени, като в България делът на женското участие е доста добър. По-малко от една пета от жените в Европа избират този сектор, въпреки че по думите на експерта това е един от секторите, в които има най-близко заплащане на двата пола. 

Йержи Чйечански, представител на Европейска платформа за социално сближаване , говори за четиридневната работна седмица и някои нейни предимства, установени чрез проучвания.

По думите му изследвания в САЩ са показали, че намаляват задръстванията, подобрява се качеството на въздуха. Четиридневната работна седмица засяга и равенството между половете, защото партньорите си делят домакинската работа в петък. Развиват се и услугите, свързани със свободното време - има повече туризъм на открито и други.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.