Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нестопански организации искат място в пазара на здравни услуги

4 коментара
Нестопански организации искат място в пазара на здравни услуги

Неформалното обединение на 13 неправителствени организации с дейност в социалната сфера настоя в сряда за законови промени, които да дадат възможност лечебните заведения да се създават под формата на юридически лица с нестопанска цел или такива организации да участват в предоставянето на здравни услуги. В момента това е невъзможно, тъй като според Закона за лечебните заведения те са търговски дружества. Болници имат практиката да договарят с външни доставчици извършването на определени неспецифични дейности като пране, чистене и охрана, но това не задоволява партньорите им от неправителствения сектор, тъй като тези дейности не са свързани пряко с дейността на лечебните заведения.

Мариета Димитрова от Българския център за нестопанско право обясни по време на дискусия, че под натиска на външни донори и програми, насочени към развитие и децентрализация на услугите в здравната сфера, в различни проекти, в които участва и здравното министерство, се включват НПО, но това става въпреки действащото законодателство и в противоречие с него. Като пример тя даде програма на УНИЦЕФ България за пилотен център за здравни услуги за млади хора и центрове за здравни грижи на организацията "Каритас".

Практиката в страните от ЕС и САЩ показва, че участието на нестопански организации при предоставяне на здравни услуги е изключително полезно и ефективно. Например в Полша и Унгария няма законови бариери пред участието на юридически лица с нестопанска цел на пазара на здравни услуги. Наред с това Световната здравна организация разработва стратегии и проекти, които предвиждат партньорство в частния сектор и неправителствени организации в сферата на електронното здравеопазване. В редица европейски страни нестопански организации имат функции, свързани с процеса на акредитиране на лечебните заведения.

Нестопанските организации смятат, че биха могли да участват в предоставянето на услуги, извършвани от здравните кабинети в училища, детски градини, домове за отглеждане на деца без родителски грижи като в тях задължително работи лице с медицинско образование. Те предлагат изборът на доставчик на здравни услуги да става чрез конкурс с решение на местната власт, на който обаче да могат да се явяват и юридически лица с нестопанска цел.

Като цяло анализът на международната практика показва, че традиционно юридическите лица с нестопанска цел са доставчици както на социални, така и на здравни услуги, а преимуществата, които имат са, че могат да привличат допълнителен финансов ресурс чрез проекти и компании и да разчитат на доброволчески труд. Според Димитрова донорите са много по-склонни да дават пари на такива организации, а освен това бюрокрацията при юридическите лица с нестопанска цел е много по-малка и се осигурява по-лесен достъп до услугите.

Нестопанските организации предвиждат мащабна разяснителна кампания сред депутати и представители на местната власт, за да се случат исканите от тях законови промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. леля Пенка
    #5

    сетиха се , че отдавна една част от т.н. здравни услуги се поемат от НПО под различни форми - доброволчески труд при тежко болни, домашни грижи за обслужване на по-леко болни, специализирани грижи по домовете от медицински сестри и друг помощен персонал, закупуване на помощни средства и медицински материали и лекарства, но най-главното - топла и добра дума към болния човек. Питам се какво още чака БПЦ за да даде пример за разкриването на солидни центрове за домашни медицински и социални грижи в глемите градове в страната.

  2. jjossarian
    #4

    очевидно здравните услуги са стопанска дейност...друг е въпросът, че НПО могат да извършват стопанска дейност.

  3. твърд
    #2

    Заглавието е пълна глупост. Нестопански (nonprofit)организации искат да извършват стопанска дейност.Те могат да предоставят здравни услуги (напр. Червеният Кръст), но не могат да участват на пазара и да печелят от това, т.е. де извършват стопанска дейност."...и нашта бедна журналистика..."(Хр.Ботев)

  4. вергил
    #1

    Наскоро бях известно време в болница и меко казано бях изумен.Отношението към болните е като към животни.Лекарите са некомпетентни и когато ги попиташ да ти обяснят нещо за болестта почват да мигат на парцали и ти казват да ги слушаш без да задаваш въпроси.Дане говорим за храната-абсолютна помия.Но честно казано най ме учуди поведението на другите пациенти.Повечето бяха пенсионери,които гледаха лекарите като богове,а последните ги навикваха като малки деца.А пък така се възхищаваха на храната,че направо щях да падна от стола.Явно положението в болниците скоро няма да се подобри ,а направо си е страшно.не дай си боже да се разболееш тежко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.