Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неуморната дипломация на Кери е изправена пред най-тежкото си изпитание със сирийската криза

7 коментара
Неуморната дипломация на Кери е изправена пред най-тежкото си изпитание със сирийската криза

Джон Кери чу достатъчно. След като бомбардировката на колона с хуманитарни помощи на ООН в Сирия миналата седмица нанесе смъртоносен удар на споразумението за примирие, в което беше инвестирал целия си дипломатически капитал с Русия, държавният секретар на САЩ обърна страницата и погледна руския външен министър Сергей Лавров от другата страна на подковообразната маса в Съвета за сигурност на ООН.

"Слушах колегата си от Русия, и се чувствах донякъде, сякаш те са в някаква паралелна вселена", заяви видимо ядосаният Кери, на практика наричайки Лавров лъжец заради обвиненията му към Съединените щати за провала на примирието. В известен смисъл този момент обобщава кариерата на бившия политик като държавен секретар на САЩ, която ще приключи със създаването на следващата администрация през януари.

Това не е първият случай, в който Кери с месеци полага интензивни дипломатически усилия и пътува неуморно, за да работи по даден проблем, и накрая се чувства предаден или разочарован от партньорите си в преговорите. По въпроса за Серия Кери искаше по-голяма намеса на САЩ, отколкото президентът Барак Обама беше готов да подкрепи.

В интервю за Ройтерс в петък Кери заяви, че извършеното от Лавров "безсрамното прикриване на реалността ми спря дъха".

Опитът за примирие в Серия беше най-амбициозният му проект да поправи нещо, което някои наричат най-голямата външнополитическа грешка на администрацията на Обама, започнала през 2013 г. с отказа да се изпълни заплахата срещу сирийския президент Башар Асад, предупреден, че използването на химически оръжия е равнозначно на пристъпване на "червена линия".

Преди две седмици Кери успя да постигне примирие, но миналата седмица напразно умоляваше Русия да спре подновените въздушни удари срещу обсадения град Алепо.

Джеймс Добинс, бивш специален пратеник на САЩ в Афганистан, отбеляза, че Кери "работи непрестанно и неуморно" дори по политики на администрацията, с които не винаги е съгласен.

"За негова чест, Кери остава в играта, дори когато е получил слаба ръка", заяви Добинс, дипломат от кариерата, който през 2013 г. е работил с Кери по създаването на споразумение с афганистанския президент Хамид Карзай, с което американските сили да останат в Афганистан.

"Ситуацията в Серия е прекалено сериозна и с прекалено тежки потенциални последствия, за да може просто да отстъпим и да я оставим на други".

От гледна точка на Кери е по-добре да се провалиш, отколкото да не си опитал.

"Най-слабата ръка би била нов поток от мигранти да се насочи към Европа, руският президент Владимир Путин да прави, каквото си иска, като бомбардира, а САЩ да не правят нищо, но да претендират, че изпращат някаква подкрепа на хората", заяви Кери пред Ройтерс.

"Това е най-слабата ръка. Далеч по-добре е просто да се противопоставим и да намерим начин да окажем натиск за да се стигне до масата за преговори и да се постигне някакво разбирателство", добави той.

Поемане на рискове

През почти четиригодишната си кариера като държавен секретар на САЩ, Кери натрупа повече километри от който и да било друг свой предшественик на поста, като понякога изглеждаше, че се втурва без ясна стратегия.

"Очевидно е, че Кери е готов да поеме по-големи рискове за собствената си репутация, отколкото други биха направили, защото не искат да бъдат свързвани с провали", заяви Добинс.

Според някои критици обаче Кери е продължил прекалено дълго играта при преговорите с Русия, която според тях се е възползвала от стремежа му за постигане на споразумение за Серия, за да засили позицията си.

Сирийският конфликт, с променящите се геополитически сили, сложни нови съюзи и нови заплахи като възхода на "Ислямска държава" изправи Кери пред най-голямото му изпитание.

След като Обама отказа да извърши атаките по силите на Асад, с които бе заплашил, ако те използват химически оръжия, Кери забеляза възможност да работи с Лавров по споразумение, което да принуди Серия да предаде химическия си арсенал, каза той пред Ройтерс.

Сделката, постигната през 2013 г., бе смятана за успех, но след това войната се влоши и стана по-сложна, след военната намеса на Русия в подкрепа на Асад миналата година.

Сега продължаващите опити на Кери за постигане на примирие изглеждат за някои като жестове на отчаяние.

"Планът на Кери е да продължава да прави все същото, въпреки поредните провали на опитите на САЩ да сключат споразумение с Русия", заяви Мутасем Алсиофи от Инициативата за декларация на гражданското общество в Сирия, който се срещна с Кери миналата седмица в Ню Йорк.

Отвъд възможностите

Това не е първият случай, в който Кери е обвиняван, че отива отвъд своите възможности. В началото на мандата си през 2013 г. Кери се бореше енергично за мирно споразумение между израелци и палестинци. Докато други предупреждаваха, че ще се провали, непоколебимият Кери прекара месеци, летейки между Ерусалим и Рамала.

Накрая съобщението на американския съюзник Израел за строежа на 700 нови жилища в еврейски селища на територия, която палестинците искат за бъдещата си държава, доведе до провала на преговорите, макар че Израел обвини за това предприетата от палестинците стъпка за присъединяване към 15 международни конвенции и договори.

Най-големите постижения на Кери бяха постигнати през 2015 г. със сключването на ядрената сделка с Иран и споразумението за климатичните промени под егидата на ООН. И в двата случая той имаше пълната подкрепа на Обама за много видимата роля на Съединените щати, макар че и двете споразумения бяха подложени на остри критики в САЩ поради поляризираната политическа среда.

Провалът на второто примирие, договорено от Кери в Серия, доведе до нова поредица остри критики към политиката на администрацията в Сирия.

Сенатор Джон Маккейн от Републиканската партия нарече Кери "безстрашен, но заблуден", защото е вярвал прекалено във възможността за сътрудничество с Русия.

Кери, ветеран от войната във Виетнам, който загуби на президентските избори през 2004 г. срещу Джордж Буш, няма да се кандидатира отново за изборен пост и често отбелязва, че няма какво да губи.

"В дипломацията понякога трябва да изпробваш нещата", заяви той пред Ройтерс. "Грешка е човек да се самозаблуждава. Грешка е и да не се опита нещо, при което има разумен шанс да се постигне позитивен резултат".

Часове след острата размяна в Съвета за сигурност на ООН Лавров и Кери се срещнаха отново. Руският дипломат донесе ново предложение за възстановяване на примирието. Кери погледна листа, сгъна го и го прибра в горния си джоб.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubobansko12
    #7

    Влизането в Ирак, може да е било грешка, може и да не беше. Но излизането беше непростимо предателсво спрямо тези които повярваха, че Америка има дългосрочна цел да подкрепя демокрациите по света. Грешка, не-грешка, САЩ трябваше да останат в Ирак и да ударят Асад. Светът сега щеше да бъде друг. Путин щеше да си свие перките. Турция щеше да участва активно и да козирува на Обама. Бежанците щяха да изграждат демократичните си държави. ЕС щеше да си е стабилен. Иран щеше да трепери дали не са следващите..Сега,

  2. анита хегерланд
    #6

    Ако притискаш Русия, а не можеш да наложиш правила на останалите играчи /опозиция, турска намеса/, то какво точно контролираш?!

  3. Kiril Kovatchev
    #5

    Кери направи всичко възможно да постигне мир в Сирия. Мира обаче не влиза в сметките на руските варвари. Руска е сентенцията че докато има война, има надежда. Руският народ е войнствен и варварски. В мирни условия руснаците са смачкани и жалки. Какво печели Русия от продължаващата война в близкия изток? Като страна износител Русия печели от покачването цените на петрола. Като главен поддръжник на сирийския диктатор Русия пласира оръжия за милиарди долари. Руските бомбардировки прогонват милиoни сирийци по пътищата на европа. С това Путин дестбилизира ЕС и активира платените от него нациoналистически партийки. Какво още трябва да се случи преди света да вземе мерки срещу злото - Путин?

  4. Преслав
    #4

    Англичаните поне си признаха и извиниха с половин уста за лъжата и погрома над Ирак ...1 милион убити по вина на САЩ и съюзниците им.

  5. Преслав
    #3

    Хаха то бива безсрамие ама... Точно САЩ запали Близкия изток и краят му се не вижда.

  6. Neandertalec
    #2

    6 февруари 2012 г. Ветото, наложено в неделя от Русия и Китай, на резолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН беше очаквано. Авторитарните режими са предсказуеми и ясни. Знаят какво искат и всички знаят на какво се дължи позицията им, коментира британският вестник "Индипендънт". Русия отдавна печели много от търговски сделки със Сирия и е главният й доставчик на оръжие. Договорите им възлизат на 5 млрд. долара и включват доставка на противокорабни ракети, изтребители и зенитни системи с малък обсег. Последната пратка бе доставена само преди седмица.

  7. Neandertalec
    #1

    За Москва е най-изгодна една безконечна гражданска война,в интерес на руския експорт на нефта и запазване на високи цени. Русия от десетилетия разпалва и подлива масло в огъня на всеки конфликт в Близкия Изток!Поддържа всички терористични групи и ги залива с планини от руско и съветско оръжие. Основната част от ИДИЛ са от руските републики, а руският спецназ активно участва в учредяването и контрола на тази терористичната организация! Командването на ИДИЛ са баасистки офицери обучавани от руската спецназ! Руснаците са се описали още по-точно в: http://www.umma-42.ru/news-61165.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.