Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Независимите" наблюдатели на вота набъбнаха до 50 000 души

Партиите мерят сили по броя на регистрациите, Барековите фондации поведоха пред тези на ДПС

3 коментара
"Независимите" наблюдатели на вота набъбнаха до 50 000 души

Рекордните 50 000 наблюдатели ще следят честността на евроизборите в неделя, показва справка на Mediapool. Те се водят независими, тъй като са регистрирани от 32 неправителствени организации. Голяма част от тези организации обаче са директно свързани с партии, които в хода на предизборната кампания премериха сили и чрез броя "независими" наблюдатели, които могат да си осигурят.

 

Преди около две седмици временен водач в тази надпревара се оказа ДПС с присъдружната му организация "Младежка толерантност", която регистрира над 5000 наблюдатели. За размаха на активността им говори и фактът, че в списъците им попаднаха и нищо неподозиращи хора, които в последствие ЦИК заличи.

 

В четвъртък, три дни преди изборите, класацията се промени и начело по брой регистрирани от ЦИК наблюдатели вече е партията на Николай Бареков "България без цензура", която успя през две фондации да впише 13 893 души. До този момент организациите "България без цензура" и "План БГ" (чийто председател е Бареков – бел.авт.) са регистрирали съответно 7497 души и 6396 души. Коалиционният партньор на Бареков – ВМРО през друга неправителствена организация пък регистрира над 7000 наблюдатели. По този начин общият брой "независими" наблюдатели, свързани с коалицията ББЦ-ВМРО, са над 20 000 души.

 

"Младежка толерантност", които първи заложиха на "мащаба" и в устрема да си набавят наблюдатели стана ясно, че са ползвали "чужди" списъци с лични данни, към 22 май са регистрирали 7559 души.

 

Институтът за модерна политика на Борислав Цеков, където преди работеше и шефката на ЦИК Ивилина Алексиева, до момента е акредитирал 1226 души. Алексиева бе лансирана за председател на комисията от Мая Манолова (БСП), а за това, че именно тя ще бъде избрана, се знаеше още преди предложенията за членове на комисията да бъдат внесени в НС.

 

Близката до социалистите организация Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ), които също имат представител в ЦИК - Таня Цанева от квотата на БСП - са акредитирали 3351 души.

 

Неправителствената организация "Нова алтернатива" към партията на Николай Цонев, откъдето е и заместник-председателката на ЦИК Камелия Нейкова, ще следи за законността на изборите с 2251 наблюдатели.

 

Организацията "ДНЕС – Общество срещу произвола" е акредитирала 7224 наблюдатели, а "Младежи за Балканите" - 1191 души.

 

Организация на име "Гражданска инициатива за свободни и демократични избори", смятана за близка до БСП, пък има регистрирани 3351 души.

 

"Европейска алтернатива за развитие" има 3162 наблюдатели. Организацията е представлявана от Валентин Тончев, преди година кандидат-депутат на коалицията между партията на Касим Дал и Корман Исмаилов "Свобода и достойнство" и НДСВ. Сега "Свобода и достойнство" е в Реформаторския блок.

Сдружението на Меглена Кунева "България на гражданите" също се е отчело, макар и само с петима наблюдатели.

 

В "дъното на класацията" са организациите с традиции в провеждането на изборно наблюдение "Прозрачност без граници" с вписани 41 имена, Институтът за развитие на публичната среда е с около 100 души и "Галъп" - 120.

 

Към момента ЦИК е заличила официално двама души, които подадоха жалби, че фондация "Младежка толерантност" е ползвала личните им данни, за да ги впише като наблюдатели, без те да са били уведомени.

 

От решенията на комисията става ясно, че въз основа на данни от ГРАО комисията е отказала регистрацията на над 600 имена от "България без цензура".

 

Новата мода – масово акредитиране на наблюдатели се прилага за пръв път на сегашните евроизбори.

 

Обучението на наблюдателите е трудно и скъпо занимание

 

Според председателя на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева е много трудно да бъдат обучени хиляди хора в изборни правила, които са известни от два месеца.

 

"Едно наблюдение е доста скъпо, тъй като включва обучение, материали, специализирани наръчници, които се правят за всеки отделен избор, за да е актуална информацията в тях. Включва се още логистиката, свързана със самия изборния ден, в която най-минималният разход е за транспорта. Като харчове следват комуникациите с наблюдателите", обяснява Цонева.

 

По думите ѝ е необходимо координационен център на организацията, която наблюдава вота, да се чува на ден минимум между три и пет пъти с всеки един наблюдател. В координационния център екипи с юридическа компетентност трябва да се занимават с жалбите и сигналите до институциите, разказва още експертът.

 

За да могат наблюдателите да бъдат адекватни, те трябва да преминат минимум еднодневни обучения. За целта се наемат зали, поемат се разходите за пътни на обучаващите, обяснява още Цонева за усилията и разходите по създаването на наблюдателска мрежа.

 

Опасно явление

 

По думите на председателя на ИРПС има риск да се дискредитира неутралността на процеса по наблюдението на избори.

 

"Какъв е административният капацитет на млади организации като "България без цензура" и "План БГ", например", пита тя и поставя въпроса как така Николай Бареков, който е лидер на партия и кандидат за евродепутат, е председател на НПО, което трябва да извършва уж независимо наблюдение на вота.

 

"В Изборния кодекс е забранено наблюдението да се финансира от партии, именно за да не се нарушава неутралността", припомня Цонева и пита откъде е финансирането на НПО-та, оглавявани от Николай Бареков.

 

По думите ѝ не количеството наблюдатели е водещото, тъй като международните мисии на ОССЕ и ПАСЕ са от по 100-тина души, но техните доклади се четат от цял свят.

 

"Има опасност да имаме контранаблюдатели, които да сблъскват своите сигнали със сигналите на другите наблюдатели и да създадат шум в системата, ако приемем, че са байпас на самите партии", обяснява Цонева.

 

Тя също така припомни, че според закона всички наблюдатели, застъпници и представители на политическите партии в изборния ден трябва да носят стандартизираните от ЦИК обозначения – поставени на видимо място баджове.

 

"Ако граждани видят хора без такива обозначения, те трябва да сигнализират, за да могат председателите на СИК да отстранят нарушителите от секциите", обясни Цонева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #3

    Много независими, Лидия - от тях не зависи нищо ! Може ли да се обърнете ?!?!

  2. Lidia Ruseva
    #2

    Независими, ама колко да са независими?

  3. chingis
    #1

    Ми то вече и полиция и дронове ще почнат да слагат. Само и само да се защитим от фалшификация

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.