Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Никой не пое отговорност за тежките оценки на Брюксел

Местан предупреди да не се пипа прокуратурата, Мая Манолова разигра антикорупционен етюд срещу ГЕРБ

3 коментара
Цветан Цветанов, сн. БГНЕС

Поредният тревожен доклад на Европейската комисия, според който България не прави почти нищо за обуздаване на престъпността и корупцията, бе посрещнат от парламентарните партии с познатите общи приказки и взаимни обвинения, без следа от опит да бъде поета каквато и да е политическа отговорност.

Посочвайки детайлно продължаващите проблеми в правосъдието и вътрешните работи, ЕК вижда лъч на надежда в Стратегията за съдебна реформа, която е с "впечатляващо ниво на прецизност“, но тепърва трябва да се покаже, че тя е истински политически приоритет, като се постигне се консенсус за "прецизното" ѝ прилагане.

"Докладът е смекчен в сравнение с очакванията на всички", заяви пред журналисти съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев. Според него това се е случило заради показания консенсус при приемането на актуализираната стратегия за съдебната реформа.

"Успяхме да консолидираме огромно мнозинство, включително да принудим най-отявлените противници на реформата - ДПС, да я подкрепят накрая, въпреки своите заклинания", каза Кънев.

Съвсем не е сигурно обаче, че парламентарните сили ще постигнат консенсус по конкретните стъпки за реформата. Залозите и пристрастията вече са ясни. Така например лидерът на ДПС Лютви Местан отсега предупреди да не се пипа прокуратурата, тъй като, според него, тя е оценена позитивно в евродоклада.

Цветанов: Кредит на доверие към днешното стабилно управление

"Това, което виждаме в доклада на Европейската комисия (ЕК) - има кредит на доверие, което се дава към днешното стабилно управление", коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"За всички е ясно, че когато има кредит на доверие и стабилно управление, биха могли да бъдат реализирани и съответните законодателни промени, които да доведат до реални действия на изпълнителната власт", добави той.

Той отбеляза, че механизмът за наблюдение от страна на ЕК не е инструмент за промяна, а обръща внимание на българските граждани към това, което те вече знаят. "Но той е знак към инвеститорите, към хората, които пътуват насам", обясни още Кънев.

Опозиционните БСП и ДПС се разграничиха от всякаква своя отговорност към тежките констатации в доклада, който отчита изминалата една година, в която управляваха три правителства – най-дълго това на кабинета "Орешарски", последвано от служебното и първите два месеца на сегашното правителство.

Лидерът на ДПС Лютви Местан бегло маркира, че не бяга от анализ на миналото и е очаквал въпрос за вината на партията му за негативния доклад, но предпочитал да се съсредоточи в анализ на бъдещите мерки и решения. По думите на Мая Манолова от БСП пък всяка партия имала вина на състоянието на съдебната власт, защото всички "са се изкушавали", въпросът и според нея бил обаче какво трябва да се направи за напред. И от социалистическата партия, и от ДПС обясниха, че именно по тази причина са подкрепили стратегията за съдебна реформа на правосъдното министерство.

Според Местан докладът не дава основания за критики към прокуратурата

"Брюксел борави с абсолютно прецизен и обективен инструментариум за оценка", заяви Местан. Много се надявам, че докладът на ЕК ще се използва като водещ ориентир за провеждане на реформите в съдебната система, продължи той. "По време на дебатите, партиите от управляващото мнозинство поставиха акцент, различен от този в доклада”, коментира Местан във връзка със стратегията за съдебната реформа.

Той поясни, че основният акцент е бил фокусиран върху необходимостта да се реформира един от елементите на системата – прокуратурата. "В този доклад, в графа положителни оценки, имаме силни редове за решителните действия на прокуратурата и по същия начин прозрачността при назначенията с истинското конкурсно начало”, каза още Лютви Местан, който игнорира цялостните критики в доклада, включително към разследването и обвинението, за липсата на осезаем напредък в борбата с корупцията по върховете на властта и организираната престъпност.

БСП: Няма невинни

От БСП пък избраха по-нестандартен подход, за да коментират изводите на ЕК. Депутатът Мая Манолова прекъсна изказванията си в пленарна зала по закона за Сметната палата, за да обяви пред журналисти, че "реалното намерение на четворната коалиция да се бори с корупционните практики е лицемерно, защото пред очите ни се разиграва най-големият корупционен модел, на който сме били свидетели през последните години - програмата за саниране на многопанелни сгради".

Манолова смята, че става дума за грандиозна корупционна схема, с която управляващите планират да купят местните избори. Програмата се прави не по общини и квартали, а по избирателни секции с парите на данъкоплатците. Тези, които са информирани за критерии и условия, те ще получат. Гражданите трябва да бъдат изключително бдителни как ГЕРБ се опитва да купи предстоящите местни избори, каза Манолова. Според нея "Костинбродската печатница бледнее пред тази схема, която трябва да бъде контролирана не само от опозицията, но и от всички български граждани".

По думите ѝ социалистите избрали този подход, защото имали пресечна точка с правосъдието. "В доклада се говори за корупция, и ето я най-голямата корупционна схема", допълниха депутати от БСП.

Междувременно Манолова обясни, че всички партии са се изкушавали да се намесват в съдебната власт и затова няма невинни. По тази причина и БСП подкрепили стратегията за съдебна реформа.

Европейската комисия оценява положително действията на новото правителство за решаване на натрупаните проблеми, коментира зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева след публикуването на поредния доклад по Механизма за сътрудничество и проверка. Правителството трябва да навакса изгубеното време и да предприеме стъпките, които да възвърнат доверието на гражданите и на инвеститорите в страната, допълни Георгиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #3

    Трепери, Корупцийо! Треперете, престъпници! Точкова и Чочкова идват!

  2. Publius
    #2

    a според БКП виновни са включително и пеленачетата. Само и само да няма персонална отговорност, че тогава всички знаем кои трябва първи да увиснат на бесилото пред народното събрание.

  3. Коментарът е изтрит в 16:33 на 28 януари 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.