Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов рекорд - над 20 млн. лв. за километър на Западната дъга на София

Кабинетът насочи над 115 млн. лв. за изграждането на 5,5-километровата отсечка

4 коментара
Част от Запданата дъга на София, която се довършва в момента

Околовръстният път на София затвърди славата си на най-скъпата магистрала у нас, която вече надмина средноевропейските цени с над 20 млн. лв. за километър. В последно време премиерът Бойко Борисов обича да се хвали, че строим най-евтино и качествено в ЕС.

По време на първия му мандат цените за километър нова магистрала действително достигнаха санитарния минимум и след всеки търг имаше рекорд, след рекорд за най-евтина магистрала, последствията от които през втория му мандат вече се виждат – коловози и пукнатини.

През втория мандат на ГЕРБ трендът се обърна и сега се поставят рекорди по най-скъпо строителство.

В сряда правителството даде съгласие за насочването на над 115.6 млн. лв. с ДДС за изграждането на 5.53-километрова отсечка от Западната дъга на Софийския околовръстен път.

Средствата ще дойдат от оперативна програма "Транспорт" 2014-2020. Финансирането на проекта вече беше одобрено и от Европейската комисия. Сега предстои подписването на договора между управляващия орган на програма "Транспорт" и Агенция "Пътна инфраструктура".

Високата цена на обекта се обяснява с изграждането на три сложни пътни възела на няколко нива - "Стефансон", "Ломско шосе" и "Северна скоростна тангента". Освен това се строи естакада над бъдещия бул. "Стефансон", нов път за гара Волуяк и надлез над пътя за село Мрамор, както и свързващ участък с изграждащата се към момента Северна скоростна тангента.

Обектът трябва да е готов на 1 септември по думите на ресорният министър на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Ако това стане, ще бъде вторият изцяло готов проект по новата оперативна програма "Транспорт" след пускането на отсечката на метрото до столичния квартал "Хладилника". И двата обекта са от т. нар. фазирани проекти, чието изпълнение започна през миналия програмен период и приключва през настоящия.

Изпълнител на обекта е ДЗЗД "Европейски пътища", в което водещ партньор е "Джи Пи Груп" ООД, за което има "витаещи съмнения" по думите на премиера Борисов, че е на шефа на "Лукойл България" Валентин Златев. Това беше една от причините Борисов да прекрати поръчката за магистрала "Хемус" през февруари, чиято цена на километър беше около 17 млн. лв. Другият избран победител за строежа на "Хемус" беше свързан с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Останалите компании в обединението, което строи Западната дъга, са "Автомагистрали-Черно море" АД, "Пътстройинженеринг" АД. Стойността на договора е близо 102 млн.лв. с ДДС.

Строителният надзор се осъществява от сдружение "София Запад 2013", в което влизат "Пътконсулт 2000" ЕООД, "Рутекс" ООД, "Трансконсулт БГ" ООД и "ИРД инженеринг С.р.л". Договорът с тях е за 719 040 лв. с ДДС.

От съобщението на правителството стана ясно, че втората фаза на Западната дъга на околовръстния път на София се води като част от по-големия проект за изграждане на магистралата до Калотина.

Магистралата София–Калотина изпадна от топ приоритетните пътни обекти на правителството за сметка на магистрала "Хемус".

В същото време на сръбска територия магистралата вече е стигнала до Пирот, казаха пътували наскоро българи. Сърбия строи магистралата до границата с България от 2008 г., като за изграждането на 115-километровата отсечка бе взет заем от над 1.2 млрд. евро от Европейската инвестиционна банка.

През това време България непрекъснато променя позицията си по проекта – веднъж го обявява за приоритетен и го вкарва за финансиране с европари, след това го оттегля.

Българският участък е с дължина 52 километра и прогнозната му стойност е около 200 млн. лв.

Изграждането на магистралния участък от София до Калотина е част от трансконтиненталният коридор Лондон – Калкута, който е най-краткият път, свързващ Западна Европа с Близкия и Средния Изток. През българска територия той минава от Калотина през София по магистрала "Тракия" до Оризово, след това по магистрала "Марица" до ГКПП "Капитан Андреево". Пътни експерти твърдят, че след като Сърбия изгради своя участък, единствено българското трасе от 50-тина километра няма да е магистрален път.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #4

    Златната дъга на София

  2. daskal
    #3

    "Ех, да ти пипна аз тебе солунската митница и не ми трябва много: само две години, две годинки само да ме оставят управител или оценител на митницата, па ела хортувай ти сетне с мене." Алеко Константинов, "Разни хора, разни идеали" Тук само заменете "солунската митница" с "европейските фондове" - и готово! Няма разлика!

  3. Iskren Trifonov
    #2

    Сърбия строи магистралата от границата с България до Ниш от 2008 г., като за изграждането на 330-километровата отсечка бе взет заем от над 1.2 млрд. евро от Европейската инвестиционна банка -Отсечката от границата до НИШ е 115км!

  4. Виж, поне от снимката изглежда красиво! И ако исках да ми е евтинко, нямаше да гласувам за десен коалицiонен партньор на бате ти Бойко!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.