Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акциите в САЩ и Европа отново на зелено след "черния понеделник"

Китай свали лихвите в опит да преустанови срива на акциите и да съживи икономиката си

2 коментара
Брокер от Белгия се радва на "зелените" позиции

Котировките на Уолстрийт и на европейските борси отново се върнаха на зелени позиции след "черния понеделник", пренебрегвайки продължаващия рязък спад на китайските борси във вторник. Скокът на акциите получи допълнителен импулс след като Пекин намали разходите за заемни средства, опитвайки се да стимулира икономиката на втората икономика в света и да задържи срива на китайския фондов пазар, който на 25 август отбеляза четвърти пореден ден на масови разпродажби и преживя най-резкия си колапс от 1996 г. насам.

Основният индекс на фондовата борса в Шанхай отбеляза 7.6% спад и приключи търговията при стойност 2964.97 пункта, като падна под прага от 3000 пункта за първи път от осем месеца. За четирите дни от 19 август показателят е загубил 22%. Акциите на над 700 компании поевтиняха над допустимата дневна граница от 10%, като сред тях беше и най-голямото китайско дружество по пазарна капитализация PetroChina Co. Това се случи, независимо че във вторник сутринта централната банка на страната вля във финансовата система 150 млрд. юана (22.4 млрд долара).

Инвеститорите са все по-скептични за способността на Пекин да контролира ситуацията. През последните седем седмици властите изхарчиха около 200 млрд. долара, изкупувайки акции, за да поддържат пазара, но ефектът бе минимален и сега изглежда тези усилия са преустановени, пише "Файненшъл таймс".

Месечната девалвация на юана, който се търгува на равнища, ударили четиригодишно дъно (Rmb6.4113), също се тълкува от пазарите като доказателство, че Пекин става все по-тревожен за спада на икономическата активност.

Сега правителството отново се намеси. След приключването на търговията на китайските пазари във вторник, китайската централна банка обяви, че намалява едногодишния лихвен процент по кредитирането с 25 базисни пункта до 4.6%. Понижението, което е петото поред от ноември насам, влиза в сила от 26 август. Едногодишният лихвен процент по депозити също е намален – също с 25 базисни пункта до 1.75%.

В опит да насърчи банковото кредитиране, Народната банка на Китай облекчи изискванията за минимални задължителни резерви на местните банки за втори пореден път в рамките на месеца.

По-голямата част от ръста на акциите на азиатските и най-вече на европейските борси, както и на суровините, дойде преди Пекин за обяви монетарните мерки. Това постави въпроса защо пазарът бе способен да поеме последния спад в Китай с такова относително спокойствие.

Търговци посочват две основни причини. Първата е, че продажбите стигнаха до крайност. Втората е съществуващата увереност, че последните пазарни турбуленции и тревогите за влиянието им върху реалната икономика може да отложат поскъпването на заемните разходи в САЩ. Преди по-малко от три седмици пазарът прогнозира, че вероятността Федералният резерв да повиши лихвените равнища през септември е 54%, докато сега този процент е намалял до 26 на сто, съобщи агенция Блумбърг.

Уолстрийт отвори във вторник с ръст от 1.7 на сто. Ранната следобедна търговия в Европа също реагира положително на новините от Китай и Лондонският FTSE 100 нарасна с почти 3 процента, докато германската Dax и парижката CАС дръпнаха нагоре с почти 5 процента.
Други европейски пазари като Лисабон, Мадрид, Москва и Милано също рязко скочиха.

Според дилъри след "черния понеделник" е дошъл "вторникът на обрата", като европейският референтен индекс Stoxx 50 се е повишил с 4 на сто до 3041 пункта в следобедната търговия.
Индексът отразява възходящата тенденция на водещите европейски борси, които възстановиха част от вчерашните загуби. Въпреки поскъпването на акциите обаче експерти предупреждават, че през идните дни може да се наблюдава период на нестабилност, отбелязва ДПА.

Положителният обрат на котировките на Уолстрийт идват след най-лоша сесия за последните четири години. Промишленият индекс Дау Джоунс нарасна с 338.39 пункта до 16 209.74 пункта.

По-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс 500 прибави 40.95 пункта до 1934.16 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак нарасна със 119.96 пункта до 4646.20 пункта.

Петролът също поскъпна при откриването на официалната сесия на Нюйоркската търговска борса, но цената му остава под символичния праг от 40 долара заради отсъствието на новини, които да подхранят трайното поскъпване на черното злато, информира АФП.

Барел американски лек суров петрол с доставка през октомври поскъпна с 1.31 долара до 39.55 долара за барел, след като в понеделник котировките му се бяха понижили с над 2 долара до най-ниското си равнище за последните шест години и половина.

Азиатската търговия във вторник обаче приключи с намаление на ключовия композитен индекс "Шанхай" (Shanghai Composite) с още 4.3 на сто до 3071 пункта.

Фондовата борса в Шанхай закри търговията със спад от 7.63 на сто, след като предишния ден потъна с цели 8.5 процента заради обезумелите от тревога инвеститори за забавените темпове на китайската икономика.

Котировките на фондовата борса в Токио се върнаха в червената територия в края на днешната търговия, след като по време на сесията бяха постигнали значителен растеж, възприет като известно успокоение на инвеститорите за бъдещето на китайската икономика, предаде Франс прес.

Водещият индекс Никкей-225 потъна със 733.98 пункта или 3.96 на сто до 17 806.70 пункта - най-ниската стойност от шест месеца, по-късно се върна в зелената територия с покачване от 1.50 процента, но не успя да задържи преднината. Само за шест сесии индексът е изгубил над 2800 пункта (-13 процента) в контекста на засилваща се нестабилност, свързана със забавянето на китайския пазар и отражението му върху растежа на световната икономика.
Сесията бе извънредно активна, с 4,7 милиарда изтъргувани акции на най-голямата азиатска фондова борса.

Котировките в Токио са под натиска и на засилването на йената спрямо долара в последно време, което се отразява негативно на японските износители. В края на търговете щатската валута доста отслабна и се разменяше за 119.08 йени, същото движение отчете и еврото, което се движеше около 137,75 йени.

Останалите пазари в Азиатски-Тихоокеанския регион също отвориха с падане, но после започнаха да възстановяват позициите си. Така хонгконгският индекс прибави 1.6%, южнокорейският KOSPI се повиши с 1.3%, а австралийският S&P ASX/200 нарасна с 2.4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Реално прегряването на китайската икономика и пренасищането на производствата там са добре дошли за страните от Европа и Сев. Америка които ще получават стоки на по-ниски цени, но лошо за суровинните икономики като Русия и Бразилия които ще продължат да западат с изтиването на китайския суровинен пазар и оттам по-ниските цени на суровините.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.