Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова акция срещу солта и захарта в храните

Здравното министерство започва преговори за намаляване солта в хляба и млечните продукти, на безалкохолните ще се налага такса

8 коментара
Нова акция срещу солта и захарта в храните

Министерството на здравеопазването ще започне преговори с производители за намаляване на солта в хляба и млечните продукти. Същевременно ведомството работи по законови промени за въвеждането на такси върху безалкохолните напитки със съдържание на захар и поетапното елиминиране на трансмазнините в преработените храни. Това са част от мерките, които МЗ подготвя срещу нездравословния начин на живот на българите, който ни поставя на челно място по заболеваемост и смъртност от сърдечно-съдови заболявания, обяви в петък служебният зам.-здравен министър Галин Каменов.

В България консумацията на сол, захар и мазнини е над препоръчителните дневни дози. Освен това 70% от хората не спортуват, почти 40% пушат, всеки четвърти българин употребява редовно алкохол. Всички тези рискови фактори допринасят за около 40% от смъртните случаи в страната, сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи.

Каменов обясни, че първата мярка на МЗ е да проведе разговори с производители на хляб и млечни продукти да влагат по-малко сол в тях. По думите му това няма да коства нищо като инвестиция на фирмите от бранша и затова ведомството разчита на успешни преговори.

“Намалената консумация на сол с една трета може да спаси половин милион живота и да доведе до икономия на 100 милиарда долара от лечението в рамките на едно десетилетие. Това се доказва на практика във Великобритания, където след редукция на сумарната консумация на сол с 15% в редица храни между 2001 и 2011 г. е постигнато значително снижение на кръвното налягане сред населението и поне 10% по-малко смъртни случаи от сърдечна атака“, посочи Каменов.

Наред с това две работни групи подготвят предложения за облагане с допълнителна такса на сладките безалкохолни напитки, както и за елиминирането на трансмазнините в преработените храни. По отношение на сладките напитки световният опит сочи, че при повишаване на цената има отлив от консумацията им, което оказва благоприятно въздействие върху здравето на хората, отбеляза зам.-министърът.

При разработването на законодателните промени ще се ползват и предложения от проектозакона за данък върху вредните храни, предложен от екипа на здравния министър Петър Москов, който обаче бе посрещнат със силна съпротива от индустрията и така и не стигна до обсъждане в правителството. Законът предвиждаше различните продукти с прекомерно съдържание на сол, захар и трансмазнини да бъдат обложени със ставки между 3% и 78% за различните групи.

Преходният екип на ведомството залага на по-меки мерки, като единствено за безалкохолните сладки напитки се предвиждат такси, докато за намалението на солта и трансмазнините ще се търси диалог за промяна в рецептурниците на производителите.

Освен срещу вредните храни, министерството обмисля и по-сериозни мерки срещу тютюнопушенето. Работи се по подготовката на национална кампания срещу тютюнопушенето. За по-строг контрол обаче не достигат ресурси, стана ясно от обясненията на Каменов и главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

25% от служителите на Регионалните здравни инспекции (РЗИ) били на минимална работна заплата, а те осъществяват контролната дейност. Освен това средната възраст на инспекторите на РЗИ е 54 години.

“Общественото здраве се опазва с пари и хора, а в момента ние нямаме нито пари, нито хора. В над 95% от дейността си министерството отговаря за болнолечението и в под 5% от дейността си се занимава с това как да направи нацията по-здрава“, каза д-р Ангел Кунчев и уточни, че в останалите държави политиките са насочени главно към мерки за профилактика и промоция на здравето.

Кунчев коментира, че подобряването на общественото здраве изисква дългосрочни мерки, които не намират място в политическите програми, които са с доста по-кратък хоризонт. Според него трябва да започне поетапно увеличаване на средствата за опазване на общественото здраве с около 10% годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Месните продукти, които консумират българите ежедневно, ги разболяват, защото се правят от некачествени съставки. Туршиите също. От хляб никой не се е разболял.

  2. dimitardi100
    #7

    Добре е да се помисли и за още по-вредните консерванти !

  3. dimitardi100
    #6

    Браво! Нещо умно и полезно ! Здравето е по-важно от печалбарството !

  4. Milenca
    #5

    По едно време бях фен на чешките и унгарските колбаси в Лидл, но ги отказах. Рецептите им вероятно са унгарски и чешки, но приготвени за България, т.е. бъкани със сол, или поне в Чехия бяха по-малко солени. Във Франция са още по-бедни на сол.

  5. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #4
  6. С.Славов
    #3

    Един килограм сол я купуват по 0.2 лева, а я продават м/у 30 до 90 пъти в млечните продукти.В млечните продукти като увеличат солта в пъти изкарват продукцията на следващият ден.Намалят ли солта по БДС продуктите трябва да стоят 45 дни при определена температура ,според специалисти в бранша.

  7. Колев2014
    #2

    Намаляването на солта ще доведе след себе си използването на консерванти в храните, в които все още няма... :)

  8. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.