Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова европейска гражданска инициатива – за свободата на медиите

България е част от кампанията, която настоява ЕК да се намесва в страни с концентрация на медийна собственост

3 коментара
Нова европейска гражданска инициатива – за свободата на медиите

"Ферди" (Verdi) - германският синдикат, който е предизвикал единствената успешна европейска гражданска инициатива досега, започва нов проект – за свободата на медиите.

С два милиона членове, той може лесно да събере необходимите 1 милион подписа, за да внесе гражданска инициатива. Но според Лисабонския договор тези 1 милион човека трябва да са от поне седем европейски страни.

Целта на кампанията е за нов проект – Европейска инициатива за медиен плурализъм, с която се настоява Европейската комисия да внесе законодателно предложение за борба с концентрацията на медии и защита на журналистите. Проектът е частично финансиран от две фондации – "Отворено общество" и "Адесиум".

Кампанията е насочена към Белгия, България, Кипър, Франция, Германия, Унгария, Италия и Великобритания.

Страната ни се включва в кампанията, представена от гражданската платформа MoveBG, която е стратегически партньор за Европа.

20 000 подписа ще бъдат събирани в България

Целта на инициативата за медиен плурализъм, в която с подписа си могат да се включат всички граждани на ЕС, е да постигне ефективно законодателство, което да предотврати концентрацията на медийната собственост и да гарантира независимост на органите на медиен надзор. Инициативата ще изиска от Европейската комисия да дефинира конфликтите на интереси, за да предотврати олигархичните медийни практики и да изработиструктурирана и ясна система за мониторинг, която да следи състоянието и независимостта на медиите в държавите членки.

Участието на България в Европейска инициатива за медиен плурализъм е от ключово значение за подобряване на медийната среда в страната ни. Според доклада на "Репортери без граници" за 2014г България е на 100-то място по свобода на словото от общо 180 държави. За 2013г държавата ни е била на 87-мо място по данни на същото проучване. MoveBG вижда шанс за промяна и прекратяване на тенденцията на влошаване състоянието на медиите и липсата на свободно изразяване. Гражданската платформа ще работи за набиране на необходимия минимум от 20 000 подписа за България и за разпространяване на добрите практики в журналистиката.

Говорителят на инициативата Джовани Мелоджи заяви на пресконференция в Берлин във вторник, че той се е включил, мотивиран от собствения си опит като медиен съветник на италиански евродепутат между 2004 и 2009 г. "Тогава, по време на най-тежкия период на Берлускони, Европейският парламент поиска от ЕК да се намеси, защото имаше явно нарушаване на свободата на медиите в Италия, тъй като министър-председателят беше също и собственик на половината от основните медии и можеше да контролира обществения оператор", каза той.

Мелоджи обвини Еврокомисията в "лицемерие", когато твърди, че държи на свободното слово, но казва, че няма компетенции да се намесва във "вътрешните работи" на страните членки, като Италия.

Атила Монг, унгарски журналист, участващ в кампанията, разказа за подобни проблеми с Унгария. ЕК критикува законите, приети от правителството на Виктор Орбан, но почти нищо не се промени.

"Унгария е най-добрият пример за това как една страна може да тръгне в грешна посока. Имаме едновременно Берлусконизация и Путинизация на медиите", заяви унгарският журналист. Той е бил уволнен от унгарското обществено радио, след минута мълчание в ефир в знак на протест срещу медийните закони, след като направил сравнение с руския президент Владимир Путин.

Единствената надежда на гражданските активисти в Унгария е Еврокимисята да има правомощия да се намесва при нарушаване на гражданските свободи в страните членки, каза той.

В България, Чехия и Румъния повечето медии също са контролирани от медийни вагнати със силни политически интереси, отбелязва Euobserver.

Германският профсъюз "Ферди" организира по-рано акция "Right2water" ("Право на вода“), която се обявява за всеобщ достъп до чиста вода и срещу либерализацията на водния сектор. Това стана първата гражданска инициатива, събрала необходимите един милион подписа, за да бъде разгледана от европейските институции. Внасянето на инициативата в ЕК стана през февруари.

Корнелиа Хас, председател на германския журналистически съюз във "Ферди", заяви, че концентрацията на медийна собственост може да не е толкова "грабваща" тема за германските граждани като темата за защита на водата, но допълни: В Германия има чувствителност към важността на този проблем. "Медийният плурализъм изчезва и от регионалния и местния медиен пазар в Германия. И всеки е чул за Италия и Германия, така че си заслужава да се опита".

Кампанията трябва да набере 1 млн. подписа до 18 август.

След това ЕК ще прецени дали има компетенции по направеното искане и ако отговорът е "да", ще направи законодателно предложение до евродепутатите и страните членки, както стана с проекта “Right2Water”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. valheru
    #3

    Веднага си признавам - не прочтох статията, НО заглавието ме уби за свободата на медиите !!! Свобода от кого? Работодателя?!!!

  2. Истинско Име
    #2

    да не забравя, това "ферди" да не е ферди мравката? верди е, но не джузепе.

  3. Истинско Име
    #1

    това е един от начините да бъдат накарани бандитите-лобисти от ек, които защитават всички останали интереси, само не тези на гражданите си, които граждани им снасят и заплатите и бъдещите пенсии - да позаработят поне малко от малко високите си заплати. другият начин е това безмислено и безумно комисарство да бъде закрито, защото вредата от това комисарщване за сега е в пъти по-голяма от ползата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.