Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата формула за такса "смет" мина на първо четене

Българинът плаща все повече за все по-малко отпадъци, обяви Менда Стоянова

1 коментар
Новата формула за такса "смет" мина на първо четене

Новата формула за изчисляването на такса „смет“, която ще увеличи плащането за гражданите в много населени места, бе приета на първо четене в парламента в сряда.

Парламентът одобри промените в Закона за местните данъци и такси със 112 гласа "за" на ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ДПС. "Против" бяха 38 депутата, а 33-ма се въздържаха от гласуване - предимно от БСП.

От 2013 г. ГЕРБ се опитва да въведе нова формула за определяне на такса смет според количеството изхвърлен отпадък, а не според данъчната оценка на имота, каквато е масовата практика в момента. Оттогава насам обаче всички законопроекти в тази посока не само на партията на Борисов, но и на кабинета на "Орешарски“, пропаднаха, тъй като са свързани с висока политическа цена.

Притеснението е, че новата формула драматично ще завиши таксата на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и третирането на сметта. Смята се, че в момента бизнесът генерира около 30% от отпадъка, но за негова сметка са 70% от постъпленията от таксата. След въвеждането на новата формула се очаква съотношението да се преобърне, което да доведе до поевтиняване на таксата за бизнеса и поскъпване за гражданите.

Въпреки критиките от страна на БСП новата формула събра парламентарна подкрепа, като нагласата и сред управляващите е промяната да влезе в сила от 2020 г., а не от 2019 г., както предлага правителството. Целта е общините да имат повече време за техническа подготовка за промените, а също и да се изчакат местните избори през 2019 г.

Според законопроекта такса смет ще се определя по избор на общината според три бази – индивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота.

Законопроектът предвижда и по-ясно дефиниране на разходите, които е допустимо да бъдат включени при определяне размера на таксата, коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. Тя обясни, че една от целите е справедливото разпределение на таксата за битовите отпадъци.

По думите на Стоянова от 2010 г. до 2015 г. приходите от такса смет са се увеличили от над 400 млн. на над 500 млн лв., в същото време се отчита намаление на генерираните отпадъци т.е. някъде, по думите ѝ, "има бъг в системата“. "С промените ще се сложи край на това“, подчерта Стоянова. Според нея по рециклиране на опаковки сме на средните нива на ЕС, но по компостиране на отпадъците сме на последно място.

План-сметката ще е унифицирана, регламентира още проектът. За прозрачност при определянето на разходите по нея ще се прави обществено обсъждане преди одобряването ѝ, като обобщените данни от нея ще се публикуват на интернет страниците на общините и на Националното сдружение на общините в Република България - на годишна база.

"Кметове предупреждават, че такса смет в някои села ще се вдигне до 10 пъти, а обещавате данъци и такси да не се увеличават“, заяви обаче Дора Янкова от БСП. Тя подчерта, че големият проблем ще бъде за управляващото мнозинство от политическа гледна точка, особено на следващите местни избори, защото ще има много недоволни. Усещал се и политически анонс за коренно различно организиране на сметоизвозването в отделните градове и села. "Давам си сметка, че силно ви притиска бизнесът“, заяви Янкова.

"Бизнесът отдавна е спрял да ни притиска, защото той си плаща чрез договорите за съдовете, които ползва“, отговори Стоянова и това, според нея, е повлияло и на съотношението, в което фирмите и гражданите заплащат таксата.

Танер Али от ДПС поиска минимум с година отлагане приемането на закона. По думите му най-малките общини ще плащат най-много за транспортиране на отпадъците, тъй като са най-далеч от сепариращите инсталации.

"Предварителното третиране, рециклирането на отпадъците, трябва да бъде прилагано, за да намали количеството депонирани отпадъци и този законопроект е един от стимулите за това“, защити промените председателят на комисията по околна среда Ивелина Василева от ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Не вярвах, че приказката "Сливи за смет", където боклука се мери и носи негативи за приносителя му, може да звучи толкова актуално.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.