Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият президент на САЩ ще се сблъска с големи икономически проблеми

2 коментара
Новият президент на САЩ ще се сблъска с големи икономически проблеми

Някои американци, изморени от днешната президентска кампания - по думите им една от най-отвратителните през последните десетилетия, ще си поемат дъх с облекчение след две седмици, щом приключи предизборната борба. Има обаче аналитици, поглеждащи вече отвъд изборите през 2016 г. Независимо кой ще спечели вота на 8 ноември, реалните проблеми с управлението на най-голямата икономика в света ще бъдат крайно сериозно предизвикателство.

С оглед предизборните обещания, ожесточената риторика и обвиненията, че изборите от 2016 г. са нагласени, следващият президент на САЩ ще трябва да даде някои обяснения, казва Бил Галстън, бивш политически съветник от екипа на президента Бил Клинтън за преходния период през 1993 г.

"Нещата са много прости - казва той. - Изборите носят последици. Те са набързо скалъпен договор с американския народ. Наемат ви, за да вършите работа, а представата на американците за каква работа са ви наели се базира на вашите изявления по време на кампанията."

Ако сте президентът Доналд Тръмп, според Галстън трябва да обясните колко ще струва реално изграждането на стена по границата с Мексико. Тръмп споменава за 8 до 12 милиарда долара, но според някои консервативни оценки строежът може да излезе 27 и дори 40 милиарда. Тръмп казва, че сумата ще бъде платена от Мексико, но повечето независими експерти смятат този сценарий за крайно слабо вероятен.

По същия начин Галстън казва, че ще се наложи Хилари Клинтън да изпълни обещаното от нея.

"Тя говори за политика, засягаща семейството и жените. Тя говори за голяма инфраструктурна програма, за всеобхватна имиграционна реформа. Американците ще я държат отговорна за всичко това или поне ще настояват да прави всичко възможно на президентския пост", обяснява експертът.

Разплата за предизборните обещания

Но както смята неправителственият "Комитет за отговорен федерален бюджет", основният проблем е да бъдат намерени средства за тези програми. Президентката на организацията Мая Макгинес изтъква, че никой от кандидатите не желае да говори за това.

"Доналд Тръмп например обещава да не пипа програмите за медицински осигуровки на пенсионери и за пенсионно осигуряване. Хилари Клинтън обещава да не вдига данъците за семейства, печелещи по-малко от 250 хиляди долара годишно. Всичко това звучи мило, но ако искате да харчите, колкото иска тя, няма да решите проблема, събирайки данъци само от богатите", казва наблюдателката.

Следващият президент на САЩ ще се сблъска освен това с проблемите на бавния икономически растеж и ще работи при доста по-добра ситуация на трудовия пазар, в която мнозина американци обаче не се чувстват уверено.

Проблемът с дълга

Ако оставим настрана стагниращите заплати и растящото неравенство в доходите между богати и бедни, "Комитетът за отговорен федерален бюджет" вижда като най-важен икономически проблем за следващия американски президент стремително нарастващия държавен дълг, който според някои оценки ще достигне към края на 2016 финансова година близо 20 трилиона долара.

Икономистите заявяват, че за обслужването на дълга вероятно ще плащат бъдещите поколения. Според Макгинес трудното е там, че повечето американци няма да гласуват за кандидат, който смята да вдигне данъците, но не желаят също така правителството да намали разходите.

"Затова няма да чуете никого от тях да разясни на американците трудния избор, който се налага да направим, за да тласнем нашия дълг в устойчиво русло", казва тя.

Разединеният Конгрес

Трудните решения ще изискват силно двупартийно лидерство - нещо твърде дефицитно във Вашингтон според Макгинес.

"Имаме съществени проблеми в тази страна, имаме и големи възможности, но нямаме две партии, които да работят съвместно и да са готови на компромиси, които да подпомогнат нашия напредък. Сами си препречваме пътя", смята президентката на комитета.

Съществува и проблем с доверието, подронено след непримиримата и пълна със скандали предизборна кампания, която един от кандидатите нарича "нагласена" от самото начало.

В крайна сметка растящото политическо недоверие от страна на избирателите и невъзможността да се прокарат промени през Конгреса се очертават като най-сериозните предизвикателства за следващия президент на САЩ.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Тръмп вероятно е харесал Великата китайска стена, но нея само китайци могат да я построят отново. Ако ги покани, ще получи по-евтина оферта и строежът няма да изглежда безумно скъп. За всяка идея има възможности. Ако САЩ подпишат договор с Китай при какви условия ще се продават китайските стоки в страната им, ще се справят с дефицита, защото те са най-големият им пазар и в голяма степен са консумирали свободния капитал на американските инвеститори.

  2. Емил Станоев
    #1

    скоро ще фалират . Китай , Индия , Русия и др. спират да им купува хартииките и те отиват по дяволите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.